01 Eylül 2009, Salı 16:25:36

Çanakkale hava ambulansına kavuşuyor

Sağlık Bakanlığı tarafından Çanakkale'ye gönderilecek ambulans helikopterin 2 Eylül Çarşamba gününden itibaren göreve başlayacağı açıklandı.
  • Sağlık Bakanlığını hem bu proje için hem de bu projenin içinde Türkiye'nin en özel illerinden biri olan Çanakkale'ye yer verdiği için kutluyorum ...
  • ada ve yarimadalarimiza artik havadan da ulasabilmek, gerektiginde kurtarabilmek...

Bahattin ve Huriye Demircioğlu Devlet Hastanesi'nin bahçesinde yapımı son aşamaya gelen ambulans helikopter pist inşaat alanında incelemelerde bulunan Vali Abdülkadir Atalık, Sağlık İl Müdürü Dr. İlhan Güney, Başhekim Dr. Kenan Eliuz ve diğer yetkililerden bilgi aldı. AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş'in de katıldığı inceleme sırasında açıklamalarda bulunan Vali Abdülkadir Atalık, 625 metrekarelik alan üzerinde yapılan helikopter pistinin tamamlandığını belirterek, "Helikopterin 2 Eylül Çarşamba günü gelmesini bekliyoruz. Bizim açımızdan helikopter pist alınanda bir eksiğimiz yok. 400 metrekarelik alan üzerine yapılacak olan hangarın yapımı helikopteri getiren firmanın sorumluluğundaydı. 2 Eylül itibarıyla Türkiye'deki ambulans helikopteri olan 15 ilden birisi olacağız. Böylece bizim için önemli bir aşama daha kaydedilmiş olacak" dedi.

Vali Atalık, Sağlık Bakanlığı'nın Çanakkale'ye ambulans helikopter tahsis etmesinin büyük öneminin olduğunu da belirterek, "Bizim Gelibolu Yarımadamız, Gökçeada ve Bozcaada'mız var. Oraları da kritik bir yer. Çanakkale özelliği olan bir il. Zaten Sağlık Bakanlığı da hep bunları göz önünde bulundurarak helikopterleri göndereceği illeri belirledi. Yoksa sırf nüfusa baksak Çanakkale'ye bu helikopter verilmezdi" şeklinde konuştu.

Helikopter pist alınanda bir eksikliğin olmadığını da belirten Vali Atalık, "Biz helikopterin burada konuşlanmasını ilgili birime teklif edebiliyoruz. Teknik olarak bir eksiğimiz yok. Bu konuda en son kararı yine Ankara verecek. Hangarın yapımının da tamamlanmasının ardından burada konuşlanması istenirse havaalanında da bir süre konuşlanabilir. Ancak havaalanında da hangar yok. Bu sebeple hastanenin bulunduğu bölgede helikopterin durması daha uygun olur. Zaten kış şartları da ortada yok" dedi.

"BU UYGULAMA MUASSIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE GELDİĞİMİZİN GÖSTERGESİDİR"

AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş ise yaptığı açıklamada Çanakkale'ye gönderilen ambulans helikopterle Türkiye'nin hem sağlık noktasında, hem de insan hayatına verdiği değerin çok iyi anlaşıldığını belirterek, "İnsan hayatı bütün ideolojilerde, bütün dünya görüşlerinde kutsal olarak adlandırılıyor. Ancak, insan hayatının kutsal olması sadece söylemekle yeterli olan bir kavram değil. Özellikle ambulans helikopter ve ambulans uçak uygulamaları Türkiye'de gerçekten de muasır medeniyetler seviyesine geldiğimizin en büyük göstergesi diye düşünüyorum. Ben heyecan duyuyorum. Ülkem adına. ülke insanım ve milletim adına seviniyorum. Çünkü yıllar önce Çanakkale'de Almanya'da çalışan bir Türk işçinin çocuğunu buraya almaya gelen bir ambulans uçak vardı. Bu yıllarca Çanakkale'de konuşulmuştu. Biz bunları konuşurken de bu ülkenin hastanelerinde çocuklarımız, kadınlarımız rehin kalıyordu. Bu ülkede parası olmayan hastalarımız hastanelerde bakılamıyordu. Bakılan da ilacını alamıyordu. O günlerden bu günlere gelmiş olmak ülkemiz adına son derece memnuniyet verici diye düşünüyorum. Belki nüfus itibarıyla bakıldığında Çanakkale'ye bir helikopter düşmesi, en batıda olması, bütün illere 300 kilometre gibi mesafede bulunması mümkün değildi. Ancak Gökçeada ve Bozcaada'nın zaman zaman deniz ulaşımının aksaması gibi durumlarda her ne kadar yeni alınan deniz ulaşım araçları ile bu aşılsa da bunun en mükemmeli yine ambulans helikopterdi. Bunun Çanakkale'ye tahsisi bu sebeple çok önemli" dedi.

Yapılan incelemenin ardından Vali Atalık ve beraberindekiler alandan ayrıldı.

Çanakkale hava ambulansına kavuşuyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 9 yıl önce
Sağlık Bakanlığını hem bu proje için hem de bu projenin içinde Türkiye'nin en özel illerinden biri olan Çanakkale'ye yer verdiği için kutluyorum ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ada ve yarimadalarimiza artik havadan da ulasabilmek, gerektiginde kurtarabilmek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000