02 Şubat 2018, Cuma 10:18:13

Bu araştırma havacıları kızdıracak!

Posta Gazetesi yazarı Nedim Şener, "Türkiye’de en prestijli meslek hangisidir?" sorusunun cevabını bugünkü köşe yazısında paylaştı. Havacılık meslek gurubu listede en alt sıralarda yer aldı. Havacılık, taksici ve işçi grubuyla aynı yüzdeyi paylaştı.
  • Şunu kabul edin ki, pilotluk basit bir hava işçiliğidir. Basit bir işçi olsak da yinede cesaretimizden gelen bir onurumuz, bir duruşumuz vardı. Artık o da yok. Pilotlar iyi bir zümre oluşturamamış basit ve etikten uzak kültürsüz bir meslek gurubudur.
  • Ben doktorum, eşim pilot. İkisi de çok zor, zahmetli, hayranlık uyandıran meslekler. Sağlık sektörü de dense doktorluk anlaşılırdı. Durum değişmezdi. Beyaz önlük hâlâ genç neslin hayallerinde hem de bütün dünyada. Olaya bilim yapma gözüyle bakmaya çalışın.Erkek çocukların hayali de pilot olmak. Askeri pilot diye ayırsa belki daha üstte yer alırdı. Şu da bir gerçek ki pilota daha çok can aynı anda emanet, bizim kadar hatalarını telafi zamanları yok ve aşırı düzensiz bir hayatları var, bizim evde pilotluk daha revaçta. Allah tüm meslekleri hatasız, belasız yapmak nasip etsin, hepsi lazım ve prestijli. Altı üstü bir anket boşverin. Kazasız uçuşlar:)
  • Ah bu Ego sen neymişssin su doktorcuklarla pilotcuklarin içine öyle bir işlemişssin ki adamlar kendilerini ilah, ulasılamaz zandediyorlar evrende bir toz zerresi bile degilken insanoğlu.... maneviyat olarak da Allah diye birseyin olmadığını savunan tiplermiş... Bunu araştırmalar söylüyor ben degil... Gercekten böyle mi???
  • Elini kolunu sallayanın havacı oldugu bı dönemdeyiz arkadslar yapmayın bu kdr egonuzu da şişirmeyin bundan 5 yıl oncesıne kadar en favorı meslek grubuydu kabul ama suan maalesef degıl..

Posta Gazetesi yazarı Nedim Şener, "Türkiye’de en prestijli meslek hangisidir?" sorusunun cevabını bugünkü köşe yazısında paylaştı. Havacılık meslek gurubu listede en alt sıralarda yer aldı. Havacılık, taksici ve işçi grubuyla aynı yüzdeyi paylaştı.

İşte Posta Gazetesi yazarı Nedim Şener'in o köşe yazısı...

Sizce Türkiye’de en prestijli meslek hangisidir? Kadir Has Üniversitesi’nin “Türkiye Sosyal- Siyasal Eğilimler Araştırması” bu sorunun cevabını vermiş.

Türkiye genelinde 26 ilde 18 yaş üzeri bin kişiyle 11 Aralık 2017-7 Ocak 2018 arasında yüz yüze yapılan ankete göre en prestijli meslek yüzde 55.7 ile tıp doktorluğu.

Prestijli ikinci meslek yüzde 26.5 ile hakimlik. Onu yüzde 23.4 ile avukatlık, yüzde 22.1 ile üniversitede profesörlük, yüzde 20.3 ile öğretmenlik izliyor. Bu veriler araştırma kitapçığının 91’inci sayfasında yer alıyor.

En prestijli 15 meslek sıralaması yüzde 5.6 oranındaki sporcuyla bitmiş.

Sayfanın kenarında “Yüzde 5.6 altındaki değerler grafiğe dahil edilmemiştir” notunu gördüm. Araştırma ekibine ulaştım listenin kaç mesleği kapsadığını sordum.

Sormaz olaydım! Meğer 36 meslek ile ilgili görüş sorulmuş, gazetecilik de bunlardan birisi. Ve gazetecilik en prestijli meslekler arasında 26’ncı sırada.

Halkın ancak yüzde 1’i gazeteciliği prestijli meslek olarak görüyor.En az güvenilen medya

Aynı araştırmada ayrıca toplumun “Kurumlara güven” oranları yer alıyor. Türkiye’de en güvenilen kurum yüzde 62.3 ile polis, yüzde 60.8 ile jandarma, yüzde 60.0 ile ordu, yüzde 56.5 ile Cumhurbaşkanlığı, yüzde 56.0 ile TBMM, yüzde 54 ile hükümet, yüzde 49.4 ile yargı. Medya ise yüzde 37.3 ile en az güvenilen kurum. Başka söze gerek var mı?

Nedim ŞENER / POSTA

Bu araştırma havacıları kızdıracak!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (71)

M.Aydin ~ 6 ay önce
Şunu kabul edin ki, pilotluk basit bir hava işçiliğidir. Basit bir işçi olsak da yinede cesaretimizden gelen bir onurumuz, bir duruşumuz vardı. Artık o da yok. Pilotlar iyi bir zümre oluşturamamış basit ve etikten uzak kültürsüz bir meslek gurubudur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anket doğru ~ 6 ay önce
Ben doktorum, eşim pilot. İkisi de çok zor, zahmetli, hayranlık uyandıran meslekler. Sağlık sektörü de dense doktorluk anlaşılırdı. Durum değişmezdi. Beyaz önlük hâlâ genç neslin hayallerinde hem de bütün dünyada. Olaya bilim yapma gözüyle bakmaya çalışın.Erkek çocukların hayali de pilot olmak. Askeri pilot diye ayırsa belki daha üstte yer alırdı. Şu da bir gerçek ki pilota daha çok can aynı anda emanet, bizim kadar hatalarını telafi zamanları yok ve aşırı düzensiz bir hayatları var, bizim evde pilotluk daha revaçta. Allah tüm meslekleri hatasız, belasız yapmak nasip etsin, hepsi lazım ve prestijli. Altı üstü bir anket boşverin. Kazasız uçuşlar:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
egonuz batsın be :)) ~ 6 ay önce
Ah bu Ego sen neymişssin su doktorcuklarla pilotcuklarin içine öyle bir işlemişssin ki adamlar kendilerini ilah, ulasılamaz zandediyorlar evrende bir toz zerresi bile degilken insanoğlu.... maneviyat olarak da Allah diye birseyin olmadığını savunan tiplermiş... Bunu araştırmalar söylüyor ben degil... Gercekten böyle mi???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
D.d ~ 6 ay önce
Elini kolunu sallayanın havacı oldugu bı dönemdeyiz arkadslar yapmayın bu kdr egonuzu da şişirmeyin bundan 5 yıl oncesıne kadar en favorı meslek grubuydu kabul ama suan maalesef degıl..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000