28 Ekim 2011, Cuma 14:45:51

BİYOYAKIT UÇUŞUNDA MUTLU SON

Çin ve ABD arasında yenilenebilir enerji alanında yapılan işbirliği çerçevesinde biyoyakıtla çalışan yolcu uçağının deneme uçuşu yapıldı...
  • Yapılan çalışmalar ile mevcut talebi (ki inanılmaz talep artışını göze almazsak) karşılamak için dünya tarım alanlarının %30 dan fazlası gerekiyor. Bu gibi çalışmalar kaçınılmaz sonu en fazla 1-2 sene öteler malesef. Bu haberler hiç umut pompalamasın, ya elektrik tarzı bir çözüm bulunacak ya da torunlarımız uçağı sadece masallarda dinleyecek.
Çin ve ABD, geçtiğimiz yıl yenilenebilir enerji alanında ortak çalışma başlatmıştı. Çalışma çerçevesinden 'Jatropha' ağacının meyvelerinden biyoyakıt yapıldı. Yakıt Boeing, Honewell UOP ile Çin petrol şirketleri PetroChina ve Air China'nın işbirliği ile geliştirildi. Yapılan açıklamada, biyoyakıtın sanayi üretiminin 3 ile 5 yıl arasında mümkün olabileceği aktarıldı. 
 
Proje çerçevesinde bugün biyoyakıtla deneme uçuşu yapıldı. Şirket ve hükümet yetkililerinin izlediği denem uçuşunda, Air China şirketine ait Boeing 747-400 uçağı, Pekin havaalanından havalandı. Uçağın, biyoyakıt ile standart uçak yakıtının yüzde 50 karışımını kullandığı kaydedildi. İki saat deneme uçuşu yapan uçak daha sonra yine aynı alana indi. 
 
Bu uçuşun çok önemli bir adım olduğunu belirten Air China Başkan Yardımcısı He Li, "Bu aynı zamandan karbon emisyonunu azaltmaya yardımcı olacak. Ayrıca alternatif uçak yakıtı sunacak" dedi. (Son Dakika)
BİYOYAKIT UÇUŞUNDA MUTLU SON

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 7 yıl önce
Yapılan çalışmalar ile mevcut talebi (ki inanılmaz talep artışını göze almazsak) karşılamak için dünya tarım alanlarının %30 dan fazlası gerekiyor. Bu gibi çalışmalar kaçınılmaz sonu en fazla 1-2 sene öteler malesef. Bu haberler hiç umut pompalamasın, ya elektrik tarzı bir çözüm bulunacak ya da torunlarımız uçağı sadece masallarda dinleyecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000