06 Aralık 2014, Cumartesi 08:39:34

BİR ŞİRKET DAHA KOKPİTTE TABLETE GEÇTİ

TNT, dünya çapındaki 50 uçağında, geleneksel pilot çantası yerine uçuş bilgilerini içeren elektronik uçuş çantası ile “kağıtsız kokpit” uygulaması başlatıyor.
  • kaptan bunu begenmis gibi duruyor ☺
  • biraz geç olmamış mı diycem ama THY'de de yok sanırım bu uygulama. burada iki ay önce bindiğim iç hat Alitalia seferinde hostes bile tabletten işaretlemeler yapıyordu.
  • Ucak MD mi? Boeing tasarimima benziyor?
  • ....sanki hayatlarinda hic I Pad görmemis gibi sevinmisler....azcik "yeni gelin" hikayseine benzemis...!!!!!....Eh hayirli ugurlu olsun aman sarilin bari I Pad`lerinize..!!!

TNT’nin başvurusunun ardından, tüm güvenlik koşul ve gereksinimlerinin sağlanıp sağlanmadığının denetleyen Belçika Sivil Havacılık Kurumu, uçuş bilgilerini içeren dijital yazılım anlamına gelen Elektronik Uçuş Çantası (EFB) olarak iPad Air tablet kullanımını onayladı.

TNT bünyesinde faaliyet gösteren hava filosunun tamamında “kağıtsız kokpit”  uygulamasının başlamasıyla her bir iPad, uçuş mürettebatı tarafından her uçuşta taşınıyor olan 50 kilo matbu doküman ve el kılavuzunun yerini alacak.

Tüm uçuş mürettebatını kapsayan kağıt üzerinden elektronik ortama geçiş, uçuş dokümanlarının güncellenmesini sadeleştirip kolaylaştırırken aynı zamanda, merkezi ve elektronik olarak yapılmalarını mümkün kılarak kağıt kullanımını da ciddi ölçüde azaltıyor.

TNT uçaklarının kokpitleri, havalanma ve iniş dahil, uçuşun her aşamasında kullanılan cihazların yerleştirilebilmesi için modifiye edildi. Aralarında TNT Türkiye’ye hizmet veren ve günlük hava kargo kapasitesi 45 ton olan iki uçağın pilotlarının da bulunduğu 274 TNT pilotu, iPad’lerini teslim aldı.

TNT pilotları, 1 Ocak 2015’ten itibaren harita, navigasyon bilgileri ve el klavuzlarına yalnız iPad üzerinden erişebilecekler.

BİR ŞİRKET DAHA KOKPİTTE TABLETE GEÇTİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
kaptan bunu begenmis gibi duruyor ☺

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY'de de mi yok? ~ 3 yıl önce
biraz geç olmamış mı diycem ama THY'de de yok sanırım bu uygulama. burada iki ay önce bindiğim iç hat Alitalia seferinde hostes bile tabletten işaretlemeler yapıyordu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Ucak MD mi? Boeing tasarimima benziyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
RB211 ~ 3 yıl önce
MD ile B747 yi ayırt edemiyorsan bu siteye hiç girme
bu işte ~ 3 yıl önce
bu soru siteye giripte bişey biliyormuş gibi yorum yapanların havacılığa ne kadar uzak olduğunu gösteriyor.
Rumuz ~ 3 yıl önce
RB211, burasi babanin sitesi degil. Sana mi sorulacak girilip girilmeyecegi? Sanirim sen dogustan bu bilgilerle dogdum. Birak trollugu de iyi niyetiyle bilgi almak insana yardimci ol....
Cpt ~ 3 yıl önce
Heee 4 motorlu MD.....
YENI GELIN ~ 3 yıl önce
....sanki hayatlarinda hic I Pad görmemis gibi sevinmisler....azcik "yeni gelin" hikayseine benzemis...!!!!!....Eh hayirli ugurlu olsun aman sarilin bari I Pad`lerinize..!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Damat ~ 3 yıl önce
illa elestireceksin yani?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000