25 Ağustos 2011, Perşembe 15:50:26

BİR GARİP REZERVASYON OLAYI

Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, bir uçuş için telefonla rezervasyon yaptırmak istediğini ancak kredi kartı ile kızına uçak bileti alamadığını yazdı. Çağrı merkezinden bilet alamayan Altaylı’nın neden bilet alamadığını Airporthaber araştırdı. İşte o sebep...
  • Borajet bunu hep yapıyor, bazen hiç yapmıyor. Orada çalışanın durumuna göre telefonu kapa tekrar ara çıkan başka personel işlemini yapsın. Ben bu şekilde uçtum bilmem sizi:)) Ayrıca merak ediyorum bu çalışan gençleri bir müdürü var mı, varsa eğitimi ne , bu iş biliyor mu. Bir de bir soru Borajet ne zaman doğru düzgün işlem yapmaya başlayacak ? uçmaya başlayalı kaç yıl oldu ama düzelemediler.
  • Başkasının uçamadığı o havaalanı yakında (önümüzdeki yıl) dışhat terminaline de kavuşunca nice olur halleri? Hayırlı olur insalah.
  • 3D uygulaması ile kredi kartı uygulamasına son verildi. Ben kendime de, kızıma da, eşime de kredi kartımla bilet alıyorum; hatta miles&similes üyesi olarak da alıyorum, sorun da çıkmıyor. 3D uygulaması olmayan bir banka veya kart ile bu muameleye maruz kalıyorsunuz. Ben diğer banka kartım ile kendime bile bilet alamıyorum. "Bankamdan dolayı". Altaylı da bankasına 3D uygulamasını bir sorsun bakalım.
  • tövbe de kardeşim...zenginler jet motorlu uçaklarla uçar diye bir kural mı var demek istedin herhalde...
Fatih Altaylı’nın bugün Habertürk Gazetesi’nde yer alan o yazısı:

Komik bir diyalog
Kızım tatilden dönecek. Uçak bileti almak lazım. Pervaneli uçaklarla küçük havaalanlarına uçan havayoluna mecburuz. Çünkü oraya uçan başkası yok. Bilet almak için arıyorum. Kızımın adına bilet alıyorum ve kredi kartımla ödeme yapmaya çalışıyorum. Rezervasyonu yapan hanımefendi, o güne dek duymadığım bir yanıt veriyor.

“Biletinizi bu şekilde kesemem.” “Niye?” “Kredi kartı, uçacak yolcunun adına olmalı. Uçan kişi farklı, kredi kartı sahibi farklı. Bunu yapamıyoruz.” “Hanımefendi şimdiye kadar hep böyle yaptık.” “Hata yapmışlar. Yapmamaları lazımdı.” “Bence siz hata yapıyorsunuz. Hem bakın üstelik soyadı da aynı. Ayrıca aynı olmasa size ne?”

“Mümkün değil beyefendi. Kurallar böyle.” “Eee, ne yapacağız şimdi?” “Uçacak kişinin kredi kartı bilgilerini vereceksiniz.” “Uçacak kişinin kredi kartı yok hanımefendi” “Niye?” “Çünkü 11 yaşında. 11 yaşında çocuğa kredi kartı vermezler herhalde. Verseler bile ben vermem.” “O zaman biz de bilet kesemeyiz.” Baktımki, bu aptalca diyalog sonsuza kadar sürecek, kapattım. Şimdi merak ettiğim şu: Gerçekten böyle bir şirket kuralı varmı? Varsa şaşırırım. Bu kafayla değil uçak, minibüs bile işletmemeleri lazım.

Kurallar ne diyor?
 
Telefonla bilet rezervasyonu konusunda ortak bir kural bulunmuyor. Fakat havayolu şirketlerinde uygulanan genel kurala göre, bir kişinin bir başka kişinin kredi kartıyla üçüncü kişiye bilet alabilmesi mümkün. Ancak, eğer çağrı merkezinden bilet alınıyorsa uçuş öncesi havaalanında mutlaka işlem yapılan kredi kartının ibraz edilmesi gerekiyor. İnternetten veya acenteden yapılan işlemlerde ise aynı durum için kredi kartı ibrazı gerekmiyor.
Fatih Altaylı’nın sözünü ettiği durumda sözkonusu havayolu şirketini kendisinin değil asistanının aradığı bilgisine ulaştık. Öyle bile olsa asistanı Fatih Altaylı’nın kredi kartı ile telefonla bilet alabilir.  Rezervasyon yapılan bilette kredi kartının havaalanında ibraz edileceği anlaşıldığı için yolcu, işlem yapılan kredi kartını ibraz etmeli aksi takdirde  uçuşunu gerçekleştiremez.
BİR GARİP REZERVASYON OLAYI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

olur bunlar ~ 5 yıl önce
Borajet bunu hep yapıyor, bazen hiç yapmıyor. Orada çalışanın durumuna göre telefonu kapa tekrar ara çıkan başka personel işlemini yapsın. Ben bu şekilde uçtum bilmem sizi:)) Ayrıca merak ediyorum bu çalışan gençleri bir müdürü var mı, varsa eğitimi ne , bu iş biliyor mu. Bir de bir soru Borajet ne zaman doğru düzgün işlem yapmaya başlayacak ? uçmaya başlayalı kaç yıl oldu ama düzelemediler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
Başkasının uçamadığı o havaalanı yakında (önümüzdeki yıl) dışhat terminaline de kavuşunca nice olur halleri? Hayırlı olur insalah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
3D uygulaması ile kredi kartı uygulamasına son verildi. Ben kendime de, kızıma da, eşime de kredi kartımla bilet alıyorum; hatta miles&similes üyesi olarak da alıyorum, sorun da çıkmıyor. 3D uygulaması olmayan bir banka veya kart ile bu muameleye maruz kalıyorsunuz. Ben diğer banka kartım ile kendime bile bilet alamıyorum. "Bankamdan dolayı". Altaylı da bankasına 3D uygulamasını bir sorsun bakalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
tövbe de kardeşim...zenginler jet motorlu uçaklarla uçar diye bir kural mı var demek istedin herhalde...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000