16 Eylül 2012, Pazar 08:48:19

BİNLERCE KİŞİ İZLEDİ

Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Akçay beldesinde düzenlenen '1. Edremit Körfezi Mysia Havacılık Festivali', büyük beğeni topladı. Yaklaşık 10 bin kişinin izlediği gösteri uçaklarının şovu, nefesleri kesti.
  • Bu organizeyi yapan tüm ilgililere teşekkür ediyorum.THK sivil ve amatör havacılığın kendi insiyatifi olmaksızın büyüdüğünü görsün

Akçay'da düzenlenen ve 3 gün sürecek olan “1. Edremit Körfezi Mysia Havacılık Festivali”nin ilk bölümü, Balıkesir Kocaseyit Havalimanı'nda yapıldı. Özellikle çocuklara ilk kez uçuş deneyimi yaşatmak için 300 uçuş yapıldı. 75 uçağın katıldığı festivalin ikinci bölümü ise Akçay sahilinde düzenlendi. Öğleden sonra başlayan gösterilerde kol uçuşları, alçak irtifa geçişleri, hız geçişleri ve duman geçişleri yapıldı. AFA uçuş okulunun gerçekleştirdiği ikili uçak gösterisi ve Ali İsmet Öztürk'ün Mor Menekşe isimli akrobasi uçağı ile yaptığı gösteri, büyük alkış topladı.

Yaklaşık 10 bin kişinin Akçay Kordon Park’tan ve yüksekteki açık alanlardan izlediği gösterilerde son olarak Mor Menekşe isimli uçağı ile Ali İsmet Öztürk unutulmaz bir şov gerçekleştirdi. Bir iskele üzerine yerleştirilen 4 metrelik iki çubuk arasındaki ipi uçağı ile usta bir manevra yaparal kopartan Ali İsmet Öztürk isimli pilot, izleyenlerin yüreklerini hoplattı. Uçağın dumanı ile gök yüzünde kalp çizen ve kalbin içinden de ok geçirmeyi başaran pilot, yakın irtifalı uçuş gösterileriyle izleyenlerin nefesini kesti. Öztürk, kendisini izleyen binlerce kişiyi uçağından selamlayarak gösterisini tamamladı.

Daha sonra, yabancı ülkelerden gösterilere katılan uçaklar küçük gösteriler sundu. Son olarak da, kumanda ile idare edilen küçük helikopterler deniz üzerinde gösteriler gerçekleştirdi. Gösteri esnasında denize düşen bir kumandalı helikopter de vatandaşlar tarafından çıkartılarak sahibine teslim edildi. Festival kapsamında ayrıca vatandaşlar simülatör ortamında uçuş yapma ve uçuş okullarını tanıma imkanı buldu.

“HER YIL GELENEKSEL OLARAK GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Festival ile ilgili açıklamalarda bulunan Vali Ahmet Turhan, “Sanırım, dünyanın neresinde olunursa olunsun, bu tür güzellikte bir şov seyretmenin imkanı yok. O açıdan emeği geçen herkese gönülden teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir festival. Farklı ülkelerden de katılımla 75 uçak bu festivale katıldı ve 300 civarında çocuğumuz uçuruldu. Görüyorum ki, emekler boşuna gitmemiş ve bu festivaller her yıl devam edecek. Halkımızın hoşnutluğunu ve katılımını görünce, festivalin amacına ulaştığını görüyoruz. Halkımızın uçuşa gerçekten çok ilgisi var” dedi.

Festival kapsamında gerçekleştirilen gösterileri Balıkesir Valisi Ahmet Turhan, Edremit Kaymakamı Osman Tunç, Akçay Belediye Başkanı Cahit İnceoğlu, Edremit Ticaret Odası Başkanı Mehmet Ertaş ve diğer protokol mensupları da izledi. Gösterilerin sonunda Vali Ahmet Turhan’a teşekkür plaketi verildi.

BİNLERCE KİŞİ İZLEDİ

Facebook Yorum

Yorumlar

atmaca ~ 6 yıl önce
Bu organizeyi yapan tüm ilgililere teşekkür ediyorum.THK sivil ve amatör havacılığın kendi insiyatifi olmaksızın büyüdüğünü görsün

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000