05 Haziran 2010, Cumartesi 15:57:59

BİNGÖL HAVAALANI İÇİN START VERİLDİ

Bingöl Havaalanı'nın temel atma törenine katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, havaalanı inşaatının teslim tarihinden 6 ay önce bitirileceğini ve uçakların iniş yapabileceğini müjdeledi. Bakan Yıldırım açılış için Bingöl'e gelecek olan ilk uçakla seyahat edeceğini söyledi.
  • yaw ne zaman dan diyosunuz bitecek bitirmiyorsunz
  • hayırlısıyla bitsede iki saate memmleketimize gitsek karayoluyla yol bitmiyor mehmet kiğılı
  • geçen sene temmuz 2011 de uçuşlar için hazır olunacak denilen havaalanının yeraltı işlemleri %56 tamamlanmış durumda buda üstte bir çivi dahi olmadığı anlamına geliyor. ödenek gelecek herkes payını aldıktan sonra geriye kalan inşaat alanına gidecek yani bu durumda tahmini açılış 2017 buraya yazıyorum.
  • ilk uçuş ne zaman bilgisi olan varmı

"TUTAMAYACAĞIMIZ SÖZÜ VERMEYİZ"

Belediye seçimleri öncesinde Bingöl'e gelerek havaalanı sözü verdiklerini belirten Bakan Binali Yıldırım, bu sözü tutmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Bakan Yıldırım, "Geçen yıl şubat ayında Bingöllü hemşehrilerimle dertleşmek ve halleşmek için buraya geldiğimde Bingöl Havaalanı'nı en kısa sürede yapacağımızı söylemiştik. Sözümüzü yerine getirmek için bugün buradayız. 1995 yılında küçük bir havaalanı düşüncesiyle başlatılan, 2001 yılında işi tamamen durdurulan havaalanının temelini bitirmek üzere bugün atıyoruz. Bizim diğer iktidarlardan bir farkımız var. Tutamayacağımız sözü vermeyiz. Söz verince de ne olursa olsun tutmasını biliriz. Refah-Yol zamanında başlatılan Ana-Sol zamanında durdurulan Bingöl Havaalanı'nı yapmak da AK Parti hükümetine nasip olacaktır. Bu havaalanı için 70 milyon TL para harcıyoruz. 1995 yılında planlanan pisti bir kat daha genişlettik. Bingöl'ü hava köprüsüyle 50'ye yakın ilimize bağlayacağız. Bingöl Havaalanı'nın yıllık kapasitesi 500 bin yolcudur. Bu kapasite Bingöl'e bu haliyle de Bingöl iki kat büyüse de yeter. Havaalanı işi Temmuz 2011 tarihinde teslim edilecekti ama buradan işi yapanlardan söz alıyoruz. 6 ay önce havaalanını açmak için çalışmalarını hızlandıracaklar. İşi 6 ay önce teslim alıp uçakların uçmasını sağlayacağız" şeklinde konuştu.

"UÇAKLA SEYAHAT SOSYETE İŞİ OLMAKTAN ÇIKMIŞ, VATANDAŞA İNMİŞTİR"

Ak Parti'nin eğitim, sağlık gibi konularda büyük ilerlemeler kaydettiğini belirten Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ise törende yaptığı açıklamada özellikle ulaştırma hizmetlerinde devrim niteliğinde çalışmalar yapıldığını söyledi. Bakan Yılmaz, "Artık ülkemizdeki insanlar uçaklarla seyahat eder duruma geldi. 2002 yılında uçakla seyahat edenlerin sayısı 8.500 milyon iken 2008 yılında ise Türkiye'de 38 milyon vatandaşımız uçaklarla seyahat etmiştir. Uçakla seyahat, sosyete işi olmaktan çıkmış, vatandaşa inmiştir. Özellikle Bingöl gibi Doğu ve Güneydoğu'da olan ve çok uzun süren seyahatler gerektiren illerimizin bu imkana kavuşması hem vatandaşımız açısından rahatlık hem de kalkınma, gelişme açısından son derece önemlidir. Buraya yatırımcı gelecek, öğrenci gelecek, turist olarak gelen olacak. Bu imkanların gelişmesi bakımından havaalanı önemlidir. 1995 yılında Bingöl Havaalanı'nın temeli atıldı, 15 yıl geçti aradan maalesef bir ilerleme sağlanamamış. Özel İdare Genel Sekreterliği'nin kısıtlı imkanları ile bu yatırımın bitmesi mümkün değildi. Dolayısıyla biz bunu merkezi yönetim olarak üstlenip Devlet Hava Limanları Genel Müdürlüğü marifetiyle yeniden yapmaya karar verdik. Projesi bitti, ihale edildi ve devamı da gelecektir" dedi.

Konuşmaların ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Bingöl Valisi İrfan Balkanloğlu, AK Parti Bingöl milletvekilleri Yusuf Coşkun, Kazım Ataoğlu, Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, DHL yöneticileri ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ile birlikte havaalanının temelini attı.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz tören alanına girerken bir özürlü vatandaş ile yakından ilgilendi. Özürlü vatandaşın sorunlarını dinleyen bakanlar, tören alanını dolduran vatandaşlar ve çocuklarla teker teker tokalaştı.BİNGÖL HAVAALANI İÇİN START VERİLDİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Misafir ~ 7 yıl önce
yaw ne zaman dan diyosunuz bitecek bitirmiyorsunz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
hayırlısıyla bitsede iki saate memmleketimize gitsek karayoluyla yol bitmiyor mehmet kiğılı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
geçen sene temmuz 2011 de uçuşlar için hazır olunacak denilen havaalanının yeraltı işlemleri %56 tamamlanmış durumda buda üstte bir çivi dahi olmadığı anlamına geliyor. ödenek gelecek herkes payını aldıktan sonra geriye kalan inşaat alanına gidecek yani bu durumda tahmini açılış 2017 buraya yazıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 7 yıl önce
ilk uçuş ne zaman bilgisi olan varmı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000