04 Şubat 2016, Perşembe 13:33:12

Binali Yıldırım; 'Dünyada bir numarayız'

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, katıldığı bir televizyon programında projelerle ilgili bilgiler aktardı.
  • Sıraya giriyor çünkü özerk hükümet çiftliği!Elini sallasan müdüre (hepsi rizeliydi son durumu bilmiyorum) denk geliyor.Maaşlar zaten uçmuş gitmiş.Yan ödemeler,ikramiyeler,beleş uçuşlar daha ne olsun?Bankalardan da İş bankası aynı
  • Hacımı destekliyorum. Şu istanbulu komple yıkıp 85 pistli büyük bir havalimanı yapın hub olsun. Harbiden söylüyorum. Asrın porocesi olur. İstanbul da kurtulur
  • Bakalim o lodos nasil etkili olacak yeni havalimaninda? Yoksa Yildiz yada Poyraz yada Karayel gibi yeni ruzgar yonlerimi girecek haberlere?
  • Sektörde bu kadar çalışan insan var ama ilgili havacılık kanunu henüz yok. Sayın bakan, bu konuda da birinci miyiz? Havacılık personelinin kanunu olmayan başka ülke var mı?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, katıldığı bir televizyon programında projelerle ilgili bilgiler aktardı.

Havacılık alanına da ayrı bir parantez açan Yıldırım; 'Dünyada uçuş noktasını bu kadar arttıran başka ülke yok' dedi.

İşte Yıldırım'ın havacılıktaki gelişmelere ilişkin değerlendirmesi:

“YENİ İSTANBUL HAVALİMANI DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK”

Türkiye’nin havacılıkta aldığı mesafeyle ilgili rakamları paylaşan Yıldırım, İstanbul’da yapılacak yeni havalimanının dünyanın en büyüğü olacağını dile getirdi. Havalimanının Türkiye’ye ekonomik katkılarını da anlatan Yıldırım, “Türkiye sadece karayolunda değil, havacılıkta da çok ciddi mesafeler aldı. ‘Hava yolu halkın yolu’ diyoruz. Tam anlamıyla Türkiye’nin dünya havacılığından aldığı pay 2003’te yüzde 0.45’ti; 1 bile değil, yarım bile değil. Şimdi yüzde 2, tam 4 kat. 2003 yılında 60 noktaya dünyada uçuş yaparken, bugün 261 noktaya uçuş yapıyoruz. Dünyada uçuş noktasını bu kadar arttıran başka ülke yok, dünyada bir numarayız.

İstanbul Atatürk Havalimanı bu sene Londra ve Paris’ten sonra 3’üncü oldu. Biz göreve geldiğimizde ilk 10’a giremiyordu. Havacılıkta çalışan sayısı 65 bindi, 200 bine çıktı. Göreve başladığım zaman 2 bin pilot vardı, şuanda 8 bin 500-9 bin pilot var. Şimdi kapıda pilotlar Türk Hava Yoları’nda işe girmek için sıraya giriyor. Yeni İstanbul havalimanı dünyanın en büyüğü olacak, 150 milyon. Biz vatandaşlara bir çukur gösterdik. Kömür çıkarılan, çok zor tutuşan, kokusundan durulmayan kömür, orası delik deşik olmuş. Bu örselenmiş çukuru verdik. Dedik ki, ‘siz buraya bir havaalanı yapacaksınız, 30 katrilyondan fazla yatırım yapacaksınız, 25 yıl işleteceksiniz, 25 yıl boyunca da bize kira olarak 80 katrilyon para vereceksiniz. 25 yıl sonunda da bize bu havalimanını vereceksiniz” diye konuştu.

Binali Yıldırım; 'Dünyada bir numarayız'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Enerjix ~ 2 yıl önce
Sıraya giriyor çünkü özerk hükümet çiftliği!Elini sallasan müdüre (hepsi rizeliydi son durumu bilmiyorum) denk geliyor.Maaşlar zaten uçmuş gitmiş.Yan ödemeler,ikramiyeler,beleş uçuşlar daha ne olsun?Bankalardan da İş bankası aynı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
destek ~ 2 yıl önce
Hacımı destekliyorum. Şu istanbulu komple yıkıp 85 pistli büyük bir havalimanı yapın hub olsun. Harbiden söylüyorum. Asrın porocesi olur. İstanbul da kurtulur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ruzgar ~ 2 yıl önce
Bakalim o lodos nasil etkili olacak yeni havalimaninda? Yoksa Yildiz yada Poyraz yada Karayel gibi yeni ruzgar yonlerimi girecek haberlere?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
poyral karayel ~ 2 yıl önce
o film sezon finali yapmadı mı? lodos bitmez ama :))
Havacılık kanunu. ~ 2 yıl önce
Sektörde bu kadar çalışan insan var ama ilgili havacılık kanunu henüz yok. Sayın bakan, bu konuda da birinci miyiz? Havacılık personelinin kanunu olmayan başka ülke var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 2 yıl önce
katılıyorum sana bu talebi umarım yetikililerimiz bakanımıza ulaştırır

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000