02 Şubat 2017, Perşembe 11:11:04

Bakan Arslan'dan 3. havalimanı açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 3. havalimanına ilişkin açıklamalarda bulundu.
  • Bir sene önce 3. Havalimanının % 22 si nin bittiği açıklanmıştı. Şu andada % 42 si nin bittiği açıklandığına göre bir senede % 20 lik ilerleme var. % 58 lik geride kalan işin 2018 in şubatına kadar bir senelik sürede yetiştirilmesi, bitirilmesi zor görünüyor. İşletmesine yönelik oluşturulan yönetim kadrosuda bu konuda çok tecrübesiz. Açılış tarihinin revize edilmesi ve işletme personelininde yine yeniden değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca 3. Hava limanı açıldığında Sabiha Gökçenin paralel pistide biterse yoğunluğun Sabiha Gökçene kayacağınıda dikkate almak gerekir.
  • Bitmesi mümkün olmayan bir havalimanından bahsediyoruz. En erken 2020 de biter bu gidişle. İGA açılınca da herkes SAW a yönelicektir. Neredeyse bulgar sınırında bir havalimanı. Kim nasıl gidecek oralara. Uçak parasından fazla taksi parası vereceğiz. Metro mu ? Komik olmayın terminal biter metro bitmez.
  • Bir önce bitsede uçak sesinden kurtulsak.
  • Bakanımızn dediği gibi 90milyon yolcu ile açılıp devam eder. Gerisine gerek kalmayacak. Önemli olan şehrin genişlemesi idi. Fakat kanaldan haber yok.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 3. havalimanına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Arslan şöyle konuştu:

Üçüncü Havalimanı’nı kömür ocaklarının bulunduğu bataklıkları doldurarak yapıyoruz ve etrafta çok ciddi bir yeşillendirme çalışması yapıyoruz. İnşaat olarak yüzde 42 seviyesindeyiz. Şuan 23 bin kişi 24 saat çalışıyor. İlkbahardan itibaren bu sayı 30 bine çıkacak.  İlk pisti şuan bitti. Terminal ortaya çıkmaya başladı. Ülkemizde AK Parti hükümetleri ile birlikte yılda 35 milyon içeride ve dışarıda yolcu uçuyordu. Bu 185 milyona çıktı. 26 havalimanı 55’e çıktı. Sadece üçüncü havalimanında 200 milyon yolcu uçurmayı hedefliyoruz. Yaptığınız her havalimanı, he bölünmüş yol, her demir yolu, her deniz limanı coğrafyamız etrafındaki ülkelerin bize bağımlılığını arttırıyor. Ticari bağımlılık silah kadar önemli. Dünyadaki ticareti yönetenler ve pastanın büyük paydaşı olanlar ‘Eyvah pastanın bir dilimi Türkiye’ye gidiyor’ diyip bunun yolunu kesmeye çalışıyor. Bunun yolu da ticaretin olmazsa olmazı ulaştırma projelerini durdurmaya çalıştılar. Onun için üçüncü havalimanını istemediler. 2012’yi dikkate aldığınızda sadece havacılık alanında oluşturduğumuz katma değer 22 milyar dolar. Biz 2025’te sadece bu havalimanından 25 milyar dolarlık bir katma değer oluşturacağız. Biz 2020’lerde yaklaşık 200 bin kişi çalıştırır olacağız. 2018’in ilk yarısında ilk etabı olan 90 milyon yolcuya hizmete eden kısmı açacağız. Sonra yolcu artış trendine göre 200 milyona giden kısmı açacağız.”

Bakan Arslan'dan 3. havalimanı açıklaması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (57)

Victor Alpha ~ 1 yıl önce
Bir sene önce 3. Havalimanının % 22 si nin bittiği açıklanmıştı. Şu andada % 42 si nin bittiği açıklandığına göre bir senede % 20 lik ilerleme var. % 58 lik geride kalan işin 2018 in şubatına kadar bir senelik sürede yetiştirilmesi, bitirilmesi zor görünüyor. İşletmesine yönelik oluşturulan yönetim kadrosuda bu konuda çok tecrübesiz. Açılış tarihinin revize edilmesi ve işletme personelininde yine yeniden değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca 3. Hava limanı açıldığında Sabiha Gökçenin paralel pistide biterse yoğunluğun Sabiha Gökçene kayacağınıda dikkate almak gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2020 ~ 1 yıl önce
Bitmesi mümkün olmayan bir havalimanından bahsediyoruz. En erken 2020 de biter bu gidişle. İGA açılınca da herkes SAW a yönelicektir. Neredeyse bulgar sınırında bir havalimanı. Kim nasıl gidecek oralara. Uçak parasından fazla taksi parası vereceğiz. Metro mu ? Komik olmayın terminal biter metro bitmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
endişelenme ~ 1 yıl önce
Biter biter, sen rahat ol.
Bulgaria ~ 1 yıl önce
İST-İGA ARASINDA kuş uçuşu 31.8 km. var,neden bahsediyorsun sen?
gnd ~ 1 yıl önce
Bir önce bitsede uçak sesinden kurtulsak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kanala ne oldu ~ 1 yıl önce
Bakanımızn dediği gibi 90milyon yolcu ile açılıp devam eder. Gerisine gerek kalmayacak. Önemli olan şehrin genişlemesi idi. Fakat kanaldan haber yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000