17 Ekim 2015, Cumartesi 13:54:35

Aykut Erdoğdu'dan 3. havalimanı iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, "ağırlıklı olarak kamu bankalarından sağlanan kredinin, 3. havalimanı projesinde müteahhidin riskini kamu bankasına, oradan da Hazine'ye yüklediğini" öne sürdü.
  • ihaleyi yaparken kamu garantisi,80 milyonun kefilligini verseydin,sonuc farkli olurdu.. eyy usta , hani cebimizden 1 kurus cikmayacakti??
  • açıklanmayan sayıştay raporlarında tüm pislikler var, merak etmeyin hepsi ortaya çıkacak, tüm pislikler dökülecek...
  • Yazıklar olsun, siz Nasıl insanlarsınız, ülkenin geleceği batsın diye elinizden geleni yapıyorsunuz, bu ülkeyi nübatıracak parti...
  • Arkadaslar bu 3. Havalimani nekadar bir ihtiyactir sorgulamak gerekir. 150 milyon yolcu kapasiteli havalimani iyi düsünmek gerekir. Bütün önemli yatirimlari istanbula kaydirmak nekadar dogru bi düsünmek gerekir. Tek merkezde toplamak nekadar dogru ? Cukurova 30milyon yolcu kapasiteli ankara 10 milyon yolcu izmir 25 milyon ve dahada sabiha gökcende var. Mevcut havalimanlarini modernize edip büyütmek daha dogru bir yatirim olur. Yeri saglam olmayan yere öyle bir devasa havalimani nekadar dogru olur düsünmek gerek..

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, "ağırlıklı olarak kamu bankalarından sağlanan kredinin, 3. havalimanı projesinde müteahhidin riskini kamu bankasına, oradan da Hazine'ye yüklediğini" öne sürdü.

Erdoğdu, CHP İl Başkanlığı'nda yaptığı açıklamada, Mayıs 2013'teki 3. havalimanı ihalesini, 22 milyar 152 milyon avro artı KDV'ye Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu'nun kazandığını hatırlatarak, projede ekolojik, teknik, hukuki ve ekonomik açıdan sorunlar bulunduğunu iddia etti.

3. havalimanıyla ilgili durumu müteahhitler lehine, kamu aleyhine ağırlaştıran yeni işlemler yapıldığını ileri süren Erdoğdu, "projeye yurtdışından finansman bulunamayınca kamu bankalarının devreye sokulduğunu" savundu.

Erdoğdu, şöyle devam etti:

"Büyük ölçüde kamu bankalarının desteğiyle yurtiçinden sağlanacak krediye Hazine garantisi verilmesi yasal olarak mümkün değildir. Çünkü 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetimi Kanunu'nun 8. maddesi yurtiçi kredilerde Hazine garantisi verilmesini yasaklamaktadır. DHMİ'nin yurtiçinden sağlanan bir borcu üstlenmesi de yasal olarak mümkün değildir. Yurtiçinden sağlanan bu krediye DHMİ'nin garantör olması hukuken mümkün olsa bile 1,5 milyar liralık sermayesinin tamamı Hazine'ye ait olan DHMİ'nin 15,6 milyar liralık (4,6 milyar avro) kredi garantisinin sonuçta bir Hazine garantisi olduğu ortadadır. Ağırlıklı olarak kamu bankalarından sağlanan bu kredi, 3. havalimanı projesinde müteahhidin riskini kamu bankasına, oradan da Hazine'ye yüklemektedir." (Haberler)

Aykut Erdoğdu'dan 3. havalimanı iddiası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

ztk ~ 3 yıl önce
ihaleyi yaparken kamu garantisi,80 milyonun kefilligini verseydin,sonuc farkli olurdu.. eyy usta , hani cebimizden 1 kurus cikmayacakti??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sayıştay ~ 3 yıl önce
açıklanmayan sayıştay raporlarında tüm pislikler var, merak etmeyin hepsi ortaya çıkacak, tüm pislikler dökülecek...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Supperisi ~ 3 yıl önce
Yazıklar olsun, siz Nasıl insanlarsınız, ülkenin geleceği batsın diye elinizden geleni yapıyorsunuz, bu ülkeyi nübatıracak parti...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3.havalimani ~ 3 yıl önce
Arkadaslar bu 3. Havalimani nekadar bir ihtiyactir sorgulamak gerekir. 150 milyon yolcu kapasiteli havalimani iyi düsünmek gerekir. Bütün önemli yatirimlari istanbula kaydirmak nekadar dogru bi düsünmek gerekir. Tek merkezde toplamak nekadar dogru ? Cukurova 30milyon yolcu kapasiteli ankara 10 milyon yolcu izmir 25 milyon ve dahada sabiha gökcende var. Mevcut havalimanlarini modernize edip büyütmek daha dogru bir yatirim olur. Yeri saglam olmayan yere öyle bir devasa havalimani nekadar dogru olur düsünmek gerek..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bi git arkadas ya ~ 3 yıl önce
Kahkaha attim sen kimsin yaa komedyen flnmi ne kadar gerekli diyo :)))) hayatinda hic ahl den ucmamis oldugun belli ama istanbulda yasayanlarin kaderini belirlemeyi cok iyi biliyosun,,devasa havalimani gerekli degilmismismismismis
Memleket dusmanLari ~ 3 yıl önce
Bu ulkede bir tas ustune tas dahi koymamis chp hdp ve mhp lilerin yorumlardaki koalisyonunu izliyorsunuz sayin seyirciler...eski milliyetciler vatan haini olmus ulkem acincak halde
hadi ordan maykıl ~ 3 yıl önce
çakma gandalf, sorgulamayıp birden yapmaya karar verdiler zaten. bi eseriniz YOK şu ülkede, ama ağzını bıt bıt maşallah bi sustuğu da yok. de çekilin kenara da gölge etmen!
yanlışsın ~ 3 yıl önce
Egri oturup dogru konusmak gerekir. Bu havalimanı için geç bile kalınmıştır. IST'in kapasitesi ortada.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000