16 Mayıs 2018, Çarşamba 09:23:36

Atatürk Havalimanı metrosu sürücüsüz olacak

İstanbul’un ilk metro hattı olarak 1989’da hizmete giren Yenikapı-Atatürk Havalimanı metro hattı, sürücüsüz metro hattına dönüştürülecek.
  • Panik yok arkadaşlar, istanbul 'da yasamayan biri olarak benim de aklıma ilk bu soru geldi: madem kapatılıyor niye yatırım yapılıyor? Ne hattı bilirim ne yolcusunu. Meğer zaten kalabalık bir hatmis, olabilir.. Ama zaten havalani kapatılınca ya avm olacak oralar ya rezidans. Yine lazım yani metro falan. Tamam mı, anladınız mı? ;-)
  • Durmak yok yola devam!
  • Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin de kapatılacak bir meydan yanına kurulması var bir de.
  • M1 metro hattı gerçekten eski bir hat. Yenilenmesi gerekiyordu. Havalimanın taşınanacak diye M1hatti da kapanmayacak. Eskisi gibi çalışmaya devam edecek. Bir sürü istasyondan geçiyor. Dünyanın yolcusunu taşıyor. Yenilenmesi de şart. Duraklar ve vagonlar gerçekten çok eski.

İstanbul’un ilk metro hattı olarak 1989’da hizmete giren Yenikapı-Atatürk Havalimanı metro hattı, sürücüsüz metro hattına dönüştürülecek. İBB’nin hat için sinyalizasyon ve platform ayırıcı kapı sistemleri alımı için açtığı ihale 12 Haziran’da yapılacak. 23 istasyona güvenlik için peron ayırıcı kapı sistemi yerleştirilecek. Proje kapsamında ayrıca metro hattına 2 yeni istasyon da eklenecek.

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan ve geçen aralık ayında törenle açılışı yapılan Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı’ndan sonra İstanbul’un ilk metro hattı olarak da kabul edilen Yenikapı- Atatürk Havalimanı (M1) metrosunu da sürücüsüz hatta dönüştürmek için çalışma başlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hattın sürücüsüze dönüştürülmesi için sinyalizasyon ve platform ayırıcı kapı sistemleri alımı için ihale açtı.

Gazete Habertürk'ten Mehmet Demirkaya'nın haberine göre; İBB Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü’nün “Yenikapı-Otogar-Havalimanı-Kirazlı-Halkalı Metrosu Sinyalizasyon ve Platform Ayırıcı Kapı Sistemleri Temin ve İşletmeye Alma İşleri” ile ilgili olarak açtığı ihale 12 Haziran 2018 tarihinde yapılacak. Peron ayırıcı kapı sinyalizasyon sistemi, ilk etapta sürücülü olarak devreye alınacak, işin sonunda ise tam sürücüsüz olarak işletmeye hazır hale getirilecek. Dönüştürme işlemiyle birlikte, yolcu güvenliği için, hatta bulunan 23 istasyona peron ayırıcı kapı sistemi de yerleştirilecek. İhalenin teknik şartnamesine göre söz konusu metro hattına 2 yeni istasyon eklenecek. İstasyonlardan biri Ulubatlı-Bayrampaşa istasyonları arasına yapılacak. “Vatan İstasyonu” adı verilecek olan yeni istasyon, metro hattı ile metrobüs hattının entegrasyonunu sağlayacak. “Sağmalcılar 2” adı verilen ikinci istasyon ise, Sağmalcılar-Kocatepe istasyonları arasında, eski Sağmalcılar Cezaevi ile AVM arasında kalan bir bölgede yer alması bekleniyor.

Atatürk Havalimanı metrosu sürücüsüz olacak

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

rezidans ~ 2 ay önce
Panik yok arkadaşlar, istanbul 'da yasamayan biri olarak benim de aklıma ilk bu soru geldi: madem kapatılıyor niye yatırım yapılıyor? Ne hattı bilirim ne yolcusunu. Meğer zaten kalabalık bir hatmis, olabilir.. Ama zaten havalani kapatılınca ya avm olacak oralar ya rezidans. Yine lazım yani metro falan. Tamam mı, anladınız mı? ;-)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anlamadık ~ 2 ay önce
Durmak yok, yola #devam
#devam ~ 2 ay önce
Durmak yok yola devam!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abraham ayeser ~ 2 ay önce
pekii trakyadaki yeni yapilmakta olan havaalanı na yenikapı dan yada baska bir semtten metro hattı plani var mi ? teşekkürler
Türk Sivil Havacılık Akademisi ~ 2 ay önce
Türk Sivil Havacılık Akademisi’nin de kapatılacak bir meydan yanına kurulması var bir de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Metro m1 ~ 2 ay önce
M1 metro hattı gerçekten eski bir hat. Yenilenmesi gerekiyordu. Havalimanın taşınanacak diye M1hatti da kapanmayacak. Eskisi gibi çalışmaya devam edecek. Bir sürü istasyondan geçiyor. Dünyanın yolcusunu taşıyor. Yenilenmesi de şart. Duraklar ve vagonlar gerçekten çok eski.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000