20 Mayıs 2015, Çarşamba 12:02:00

Antalya'da 3. havalimanı için ilk adımlar atılıyor

DHMİ GM Yıldırım, "Antalya'nın batısına yapılacak yeni havalimanı için Kaş-Demre arasında bir yer belirledik" dedi
  • Antalya'ya bir havalimanı yeterli. 2.,3. fazlasıyla gereksiz iyice sapıttılar.. Daha Çukurova Havalimanını yapamadılar senelerdir sivil havacılık mezunu olarak bekliyorum işsiz bir halde.. Ne diyimki bunca insandan çaldığınız para, umut, hak haram olsun size !!
  • Mhtn rumuzlu şahıs diyorki BELGE Mİ VAR? Bunca olanlardan sonra bunu diyebilen bir beyni tasavvur edemiyorum. Allah sonumuzu, bu ülkenin geleceğini korusun,
  • Hesap yapmayı bilmedikleri ortada. Antalya'ya 200 km mesafede diyor, sonra her 100 km de bir alan diyor. Saç saç paraları.
  • Mevcut havalimanının kapasitesini%50 nin altında kullanırken yenisi nereden çıktı?????

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, Antalya'nın batısına yapılacak yeni havalimanı için teknik konuların yanı sıra tarihi doku, çevre, ormanlar ve tarım alanları dikkate alınarak Kaş-Demre arasında bir yer belirlendiğini söyledi.

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya'nın batısına havalimanı yapılması için turizmciler ve iş adamlarından gelen talepler üzerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Hamdi Yıldırım, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Fatih Turan ve havacılık uzmanlarıyla yer tespiti yapmak üzere geçen hafta incelmelerde bulunduklarını ifade etti.

AK Parti'den Antalya birinci sıra milletvekili adayı olan eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın da havalimanı ihtiyacını dile getirmesinin önemli bir hareket noktası olduğunu anlatan Yıldırım, şöyle konuştu:

"(Antalya'nın batısına yapılacak yeni havalimanı kentteki ana limanı etkiler mi?) diye tereddüdümüz vardı. Yaptığımız araştırmada, Kaş-Demre bölgesi Antalya merkeze 200 kilometre, Dalaman Havalimanına ise 190 kilometre mesafede, belirlenen alan iki havalimanının arasında bir yerde. Her 100 kilometrede bir havalimanı kuralını da yerine getirmiş oluyoruz. Turizmin ve bölgenin ekonomik olarak gelişmesi için oraya havalimanı yapılmasının hakikaten faydalı olacağını gördük."

Söz konusu havalimanının nereye yapılacağı konusunun önemli olduğunu dile getiren Yıldırım, kendilerine havalimanını için 4 alternatif yer sunulduğunu ancak buraların uygun olmadığının belirlendiğini kaydetti.

Kaş, Demre ve Finike'ye çok yakın olan bir alan üzerinde çalışma yapıldığını belirten Yıldırım, "Sırtta 400-600 metre rakımla güzel bir düzlük var. Mania şartları uygun gözüküyor. Şu anda çalışılıyor, fizibilite olumlu sonuç verirse orada öyle bir planlama yapıyoruz. Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü inşasını üstlenecek, biz de işletmesini yapacağız ama başından itibaren koordine içinde olacağız" diye konuştu.

YİD modeli ile olabilir

Antalya'nın batısına yapılacak 3. havalimanının hangi modelle yapılacağının henüz belirlenmediğini dile getiren Yıldırım, yap-işlet-devret modeliyle yapılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Havalimanın uluslararası olma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade eden Yıldırım, "YİD olmasının şartı, karlı olmasıdır. Bizim Anadolu'da yaptığımız birçok havalimanı hizmet havalimanı. Bunlar kar etmiyorlar ama vatandaşımızın havayolunu kullanması açısından biz onları sübvanse ediyoruz. Burasının karlı olabileceğini öngördüğümüz için YİD modeliyle yapılabileceğini düşünüyoruz. Henüz bu karar kesin değil ama olabilir" dedi.

Her türlü uçağın inebileceği bir havalimanı olmasının arzu edildiğini anlatan Yıldırım, havalimanının gelişmeye müsait olacak şekilde planlanacağını, talep oldukça kapasitenin artırılacağını kaydetti.

Yer tespiti konusunda teknik konular yanında tarihi doku ve çevrenin de dikkate alındığını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Tarihi eserlerin olduğu bölgeye zarar vermeyi aklımızdan bile geçirmiyoruz. Tarihi dokuya zarar verecek yerde olmaması gerekiyor. İkinci kriterimiz, ormanlara, oradaki tabii dokuya zarar vermeyecek bir yer olması. Üçüncüsü tarım arazisi olmaması gerekir. Bunların hepsi bizim teknik unsurların yanında göz önüne aldığımız ek unsurlar. O bölge, özellikli bir bölge olduğu için bunları da değerlendirmemize alıyoruz.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından ihaleye hızlı bir şekilde çalışılacak. Belirlenen yer üzerinde teknik analizin olumlu çıkması durumunda bu yıl ihaleye çıkılabiliriz."

Havalimanının kendi potansiyelini oluşturacağını belirten Yıldırım, ekonomik ve turistik sahada getirilerinin olacağını ifade etti.

Antalya'da 3. havalimanı için ilk adımlar atılıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Antalya'ya bir havalimanı yeterli. 2.,3. fazlasıyla gereksiz iyice sapıttılar.. Daha Çukurova Havalimanını yapamadılar senelerdir sivil havacılık mezunu olarak bekliyorum işsiz bir halde.. Ne diyimki bunca insandan çaldığınız para, umut, hak haram olsun size !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Mhtn rumuzlu şahıs diyorki BELGE Mİ VAR? Bunca olanlardan sonra bunu diyebilen bir beyni tasavvur edemiyorum. Allah sonumuzu, bu ülkenin geleceğini korusun,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Hesap yapmayı bilmedikleri ortada. Antalya'ya 200 km mesafede diyor, sonra her 100 km de bir alan diyor. Saç saç paraları.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 3 yıl önce
Mevcut havalimanının kapasitesini%50 nin altında kullanırken yenisi nereden çıktı?????

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000