20 Eylül 2010, Pazartesi 08:52:10

ALKOL TESTİ YAPILACAK MI?

Geçtiğimiz günlerde AirportHaber'inde manşete taşıdığı haberin ardından "her uçuş öncesi alkol testi yapılsın" önerisi ortaya atıldı. Türk doktorlar "Az alkol bile denge bozar. Kontrol şart" diyor.
  • parmak parmak hehehehe, pilotlara gerekir alkol kontrolu hehehehe
  • Alkolik pilotlar konuyu saptırmasın, ne dediğimi anladınız. Eğer sarhoş pilotlar çıkmasaydı istediğinizi derdiniz ama ortada sarhoş pilotlar varken ve çok azının deşifre olduğunu biliyorken başka bir öneriniz varsa onu değerlendirsinler! Yanındaki F/O almıyor mu kokuyu? Ama söyleyemez ki. Kim bilir ne tehlikeler atlatıldı şu ana kadar. Bu iş sizin kişisel kibirinizle ilgili bir konu değildir ve çok çok önemli bir konudur. Sırf havanız bozulacak diye aradaki bazı kendini bilmezlerin kimsenin hayatını tehlikeye atamasına izin verilemez! İşin beni sağlıklı bir şekilde taşımaksa asıl konunun bu olduğunu unutmayın. Kendi içinizde bir otokontrol denetimi yoksa da birileri bunu yapmak zorunda.
  • Eger taviz vermeye devam edersek boyle, yakinda parmak kontrolundende gecirirler. Bu meslekte esrar kacakciligi yapiliyor, mazereti gosterilerek.
  • Sonra siz temizsiniz devam edin ucusunuza soyledikleri zaman. Ani bir Rahatsizlanmadan dolayi O doktordanda rapor isterim. Isveren de alir o raporu , koyar sol koltuga, ucurtur tayareyi. Yeterli standby olmasi lazim :)
Hollanda'da, 200 yolcusuyla havalanmak üzere olan uçağın pilotu alkollü çıkınca, ortaya yeni bir öneri atıldı. Tıp dünyası, pilotlara her uçuştan önce alkol ölçümü yapılmasını istedi. Uluslararası standartlara göre pilotların uçuştan 10 saat öncesine kadar herhangi miktarda alkol alması yasak. Ancak, geçtiğimiz günlerde, Hollanda'nın Shiphol Havalimanı'nda, aşırı alkollü ABD'li pilot 200 yolcusu olan uçakla havalanmadan hemen önce kokpitten indirildi. Ayakta durmakta zorluk çeken kaptan pilota 700 euro ceza kesildi. Uçağı başka bir pilot uçurdu. Fakat, bazı pilotların alkollü uçtuğu yıllardır gündemde olan bir iddia. Şimdi tüm uçuşlardan önce pilotlara alkol testi yapılması tartışılıyor. Türkiye'de de tıp dünyası bu konuya sıcak bakıyor. Küçük miktarda alınan alkolün bile olumsuz etkileri olabileceğini vurgulayan uzmanlar, karayollarındaki gibi 0.50 promil sınırının havayollarında uygulanamayacağını iddia ediyor. İşte uzmanların görüşleri:

7-8 SAAT SONRA UÇMALI
Prof. Dr. Hamit Hancı (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Öğretim Üyesi): Yüzlerce can emanet edilen pilotlar alkol kontrolünden geçirilebilir. Basit bir üflemeli alkolmetre bile bu iş için yeterlidir. Basit bir araçta bile bu risk varken, pilotun alkolsüz olması gerekir. Az miktarda alınan alkolden 2-3 saat, çok miktarda alınan alkolden 7-8 saat sonrasına kadar uçuş yapılmamalı.

Prof. Dr. Mansur Beyazyürek (Balıklı Rum Hastanesi Başhekimi): Az miktarda alınan alkol bile bir cesaret getirir, düşüncede değişikliklere yol açar. "Ben bu piste nasıl inerim, bak gör" gibisinden saçma bir casarete yol açabilir. Denetim mutlaka yapılmalı

'YARALAYICI AMA GEREKLİ'
Prof. Dr. Nevzat Tarhan (Psikiyatrist): Az miktarda bile olsa alkol kullanımı, uçuşta dikkati bozar. Araç kullananlarda 0.50 promil limit var, uçakta o bile olmamalı. Uçuştan en az 4 saat önce alkol almayı kesmek gerekir. Alkol kullanılması dikkati dağıtır ve hataya sebep olur. Pilotlar alkole kolay ulaşabiliyorlar. Ancak her uçuştan önce kontrol yapılması, belli kültür seviyesinin üzerindeki kişiler olan pilotlar için biraz yaralayıcı bir davranış olur.

(Sabah)

ALKOL TESTİ YAPILACAK MI?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Misafir ~ 8 yıl önce
parmak parmak hehehehe, pilotlara gerekir alkol kontrolu hehehehe

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Alkolik pilotlar konuyu saptırmasın, ne dediğimi anladınız. Eğer sarhoş pilotlar çıkmasaydı istediğinizi derdiniz ama ortada sarhoş pilotlar varken ve çok azının deşifre olduğunu biliyorken başka bir öneriniz varsa onu değerlendirsinler! Yanındaki F/O almıyor mu kokuyu? Ama söyleyemez ki. Kim bilir ne tehlikeler atlatıldı şu ana kadar. Bu iş sizin kişisel kibirinizle ilgili bir konu değildir ve çok çok önemli bir konudur. Sırf havanız bozulacak diye aradaki bazı kendini bilmezlerin kimsenin hayatını tehlikeye atamasına izin verilemez! İşin beni sağlıklı bir şekilde taşımaksa asıl konunun bu olduğunu unutmayın. Kendi içinizde bir otokontrol denetimi yoksa da birileri bunu yapmak zorunda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Eger taviz vermeye devam edersek boyle, yakinda parmak kontrolundende gecirirler. Bu meslekte esrar kacakciligi yapiliyor, mazereti gosterilerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sonra siz temizsiniz devam edin ucusunuza soyledikleri zaman. Ani bir Rahatsizlanmadan dolayi O doktordanda rapor isterim. Isveren de alir o raporu , koyar sol koltuga, ucurtur tayareyi. Yeterli standby olmasi lazim :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000