10 Ekim 2009, Cumartesi 08:25:16

ALİ SABANCI'YA AĞIR SUÇLAMA!

BBP lideri Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan helikopter kazasında tazminat konusunda büyük sıkıntılar yaşandığı ifade ediliyor. Düşen helikopterde ölen pilotun ailesine 200 bin Euro verildiği diğer ailelere ise 28 bin Euro tazminat verileceği iddiaları ortalığı karıştırdı.
  • Airport haberde 3 tane sürekli eleştiri yazılan konu var. 1) Pegasus 2) AHL Taksicileri 3) SAW Bunlar kendi kendilerine bir sorsunlar bakalım neden hep bize eleştiri yazılıyor diye. Belki bulurlar.
  • Bu kadar negatif gorus yazilan Pegasus tan baska bir firma varmi . Kendilerini dev aynasinda goruyorlar ,sanki turk milletine bagis ypmislar , cok ucuz, bedava ucurmuslar haksiz rekabet kokan bu yaygara nin muhatabinin da incelemesinde fayda var ,ne oldum delisi olmus yalakalikta sinir tanimaz dumbullu ismailler sizi !!!
  • Çamur at yapışmazsa bile izi kalır
  • Vakit de gazete değil ama yazdıklarını da kulak arkası etmemek lazım. Bu pegasusta birşeyler var. Herkes üstüne gidiyor.

BBP lideri Yazıcıoğlu ve 5 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan helikopterin sahibi olan Ali Sabancı'ya ait şirketin, helikopter sigortası kapsamında sadece pilotu sigorta ettirdiği, diğer kazazedelere zorunlu koltuk sigortasının yapılmadığı ortaya çıktı. Pilotun ailesi 200 bin euro alırken, diğer aileler henüz tazminat alamadı.

Vakit Gazetesi'nde yer alan Hakan Gündüz imzalı habere göre; 25 Mart'ta Kahramanmaraş'ta düşen ve BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 6 kişinin hayatını kaybettiği kazadaki helikopter, Ali Sabancı'nın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Esas Holding'e bağlı Med-Air şirketine aitti.

Kazadan sonra yapılan açıklamalarda helikopterin Ak Sigorta şirketinden sigortalı olduğu, hayatını kaybedenlerin yakınlarına 200'er biner euro ödeme yapılacağı belirtildi. Helikopteri sigortaladığı belirtilen Ak Sigorta'nın yetkilileri, “Bizim için burada acı olan tek konu kaybettiğimiz 6 kişi. Ödenecek tazminat veya diğer konular bizim için önemli değil. Keşke böyle bir kaza olmasaydı da yine biz 200'er bin euro ödeseydik. Ancak maalesef yaşadığımız kaza 6 canı kaybetmemize neden oldu. Her birinin ailesine sabır diliyoruz. Raporlar geldikten sonra ödemeler yapılacak” dediler.

VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Olayın sıcaklığının geçmesinin ardından aileler şok bir gerçekle yüz yüze kaldı. Esas Holding bünyesindeki Med-Air firmasına ait helikopterde Sivil Havacılık Kanunu'na göre tüm koltukların ferdi sigortalı olması gerekirken, Ak Sigorta ile Esas Hava Taşımacılık Turizm ve Ticaret A.Ş arasında imzalanan sözleşmede sadece mürettebatın sigortalandığı, yolcuların ise “Destekten yoksun kalma tazminatı” kapsamına alındığı belirlendi.

Bu nedenle helikopterin genel sigortasından, sadece helikopterde mürettebat olarak bulunan pilot Kaya İstektepe'nin faydalanabileceği belirlendi. Kaza sonrasında Pilot Kaya İstektepe'nin ailesi 200 bin Euro tazminat alırken, diğer 5 kişinin ailelerine sadece ön ödeme olarak 20 bin euro ödendi. Kazada hayatını kaybeden İsmail Güneş'in eşi Yasemin Güneş kazadan sonra kendilerine sigorta kapsamında 200 bin euro ödeneceğinin söylendiğini, hatta basına bu yönde açıklamalar yapıldığını anlattı. Yasemin Güneş, olayın sıcaklığı geçtikten sonra verilen sözün tutulmadığını, sigorta poliçesini noter kanalı ile elde ettikten sonra yaptıkları incelemede Kaya İstektepe dışındaki kişilerin helikopter sigortası kapsamında olmadığını öğrendiklerini belirtti.

YÜKSEL YANCI'NIN AİLESİNE 28 BİN EURO

Yasemin Güneş'in avukatı Adem Eraslan ise Esas Havacılık ve Ak Sigorta ile yaptıkları görüşmelerde yolcuların helikopterin genel sigortası kapsamında neden sigortalı olmadığı sorusuna cevap alamadıklarını söyledi. Eraslan, “Ak Sigorta bize ‘Hesap yapıp döneceğiz' cevabı verdi. Kazada vefat eden Yüksel Yancı'nın ailesine çıkan hesap 28 bin euro. Bize de bu meblağa yakın bir hesap çıkacak. Tazminat hesaplamasını trafik kazasında olduğu gibi aktüel hesaba sokmaya çalışıyorlar. Fakat böyle bir hesap çıkarılırsa kabul etmeyip dava açacağız. Çünkü gerek kanun gerekse de yönetmelik çok açık” diye konuştu.

YASALAR, “TÜM YOLCULAR SİGORTALI OLMALI” DİYOR

Türk Sivil Havacılık Kanunu'nun 132. maddesinde helikopter içindeki yolculara da sigorta yapılması zorunluluğuna dikkat çekiliyor. Türk ve Yabancı Sivil Hava Araçları Mali Mesuliyet Sigortası Yönetmeliği'nde ise sigorta yaptırma yükümlülüğü 6. maddede düzenleniyor. Yönetmelik maddesinde şöyle deniyor: “Hava aracı işletenleri; Kanunun 132. maddesi gereğince, hava aracında bulunduğu süre içinde veya iniş veya biniş esnasında meydana gelen bir kaza sonucunda yolcuya; hava aracında, havaalanında veya havaalanı dışına inilmesi halinde inilen yerde taşıyıcının muhafaza ve nezareti altında bulunduğu sırada bagaj, yük ve postaya gelebilecek zararlara karşı; savaş, terör, uçak kaçırma, sabotaj, kanun dışı müsadere ve halk hareketleri risklerini de teminat altına alacak şekilde malî mesuliyet sigortası yaptırmak zorundadır. Ancak, kar kaybı, işgücü kaybı ve diğer dolaylı zararlar, bu sigortanın kapsamı dışındadır.”

Aynı yönetmeliğin 8. maddesinde asgari teminat tutarının yolcu başına olduğu söyleniyor ve rakamlar veriliyor. Sözkonusu maddenin a bendinde şu ifadeler yer alıyor: “Yolcunun ölümü ya da bedensel yaralanması halinde hava aracı işleteninin asgari sigorta yükümlülüğü yolcu başına 250.000 SDR'dir. Bununla birlikte, ticari olmayan ve AKA 2700 kg'dan daha aşağı olan hava araçlarıyla yapılan uçuşlarda yolcu başına asgari sigorta teminatı 100.000 SDR'dir.”

(Vakit)

ALİ SABANCI'YA AĞIR SUÇLAMA!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 9 yıl önce
Airport haberde 3 tane sürekli eleştiri yazılan konu var. 1) Pegasus 2) AHL Taksicileri 3) SAW Bunlar kendi kendilerine bir sorsunlar bakalım neden hep bize eleştiri yazılıyor diye. Belki bulurlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Bu kadar negatif gorus yazilan Pegasus tan baska bir firma varmi . Kendilerini dev aynasinda goruyorlar ,sanki turk milletine bagis ypmislar , cok ucuz, bedava ucurmuslar haksiz rekabet kokan bu yaygara nin muhatabinin da incelemesinde fayda var ,ne oldum delisi olmus yalakalikta sinir tanimaz dumbullu ismailler sizi !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Çamur at yapışmazsa bile izi kalır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Vakit de gazete değil ama yazdıklarını da kulak arkası etmemek lazım. Bu pegasusta birşeyler var. Herkes üstüne gidiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000