13 Kasım 2017, Pazartesi 10:12:48

AHL'deki hain saldırının davası bugün başlıyor!

Terör örgütü DEAŞ'İn Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin 46 sanığın yargılaması bugün başlıyor. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 262 sayfalık iddianamede, 42'si tutuklu, 4'ü firari 46 sanık yer alıyor. İddianamede 207 kişi de "Müşteki" sıfatıyla bulunuyor. Silivri'de görülecek olan duruşmalar 4 gün sürecek.
  • Kim ne derse desin türkiyenin her yerinde durmadan bomba patlarken siz en korunması gereken yeri, uluslararası bir bölgeyi silahsız korunmasız güvenliklere bıraktınız. Şimdiki güvenlik önlemleri olsaydı 46 arkadaşımız yaşıyor olurdu. Eskiden polis bile göremiyorduk terminalde. Ha olanlarda askerliğini yapmadığı için saldırı anında tuvalete saklandılar. O yiğit gümrük muhafaza memuru olmasaydı o terörist hava tarafına geçip katliamı 5 e katlayacaktı. Bu şehitlerin vebali orayı korumasız bırakan güvenlikden sorumlu müdürlerdir!
  • Daeşe destek vererek araçlarına yaralı halde bağzu uzuvları bulunmayan insanlar bindiğinde taksimetreyi 150₺ den açan hava limanı taksicileride yargılanıcakmı?

46 kişinin hayatını kaybettiği ve 163 kişinin yaralandığı anlatılan iddianamede  şüphelilerin "Örgütü üye olmak", "Anayasayı ihlal", "Tasarlayarak adam öldürme", "Tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs" ve "Mala zarar vermek" suçlarından 46'şar kez ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 2 bin 132'şer yıldan 3 bin 342'şer yıla kadar hapisleri  isteniyor. Saldırıyı gerçekleştiren 3 terörist de hayatını kaybettiği için haklarında takipsizlik kararı verildiği iddianamede belirtiliyor.

EAŞ  TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALDI

İddianamede DEAŞ'ın Türkiye'de daha önce gerçekleştirdiği eylemlerin de tek tek  anlatıldığı iddianamede,  "DEAŞ'ın hedefi Müslümanların çoğunlukta yaşadığı ülkelerdir. Örgütün otoritesini sağlamlaştırdıktan sonra laik, sosyal ve hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetini hedef almıştır" deniliyor.

POLİSİN ŞÜPHELENMESİ ÜZERİNE BOMBAYI PATLATTI

İddianamede, eylemcilerin taksiyle havalimanına ulaştıkları ve taksi şoförüyle ulaşım için pazarlık yaptıkları belirtiliyor. Sanıklardan intihar bombacısı Vadım Osmanov ve Rakhım Bulgarov'un, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali gidiş katına geldikleri, burada polisin şüphelenmesi üzerine üzerindeki bombayı patlattığı kaydediliyor.

3 AYRI NOKTADA SALDIRI DÜZENLENDİ

İddianamede olay şu şekilde anlatılıyor: "Bir polis memurunun sanık Rakhım Bulgarov'u kontrol amaçlı durdurması üzerine Bulgarov ateş açmış ve bu noktada üzerindeki bombayı patlatmıştır. Dış hatlar gidiş kapısından giren Vadim Osmanov ile kimliği tespit edilemeyen bir başka şahıs ise iki ayrı noktaya ayrılmış, kimliği tespit edilemeyen şahıs, uzun namlulu silahlarla güvenlik noktasına ateş açmış, vurulunca da üzerindeki bombayı patlattığı anlaşılmıştır. Osmanov ise yürüyen merdivenleri kullanarak yolcu karşılama salonuna yönelmiş ve üzerindeki bombayı patlatmıştır."

3 AYRI GÜN KEŞİF İÇİN HAVALİMANINA GİTMİŞLER

Canlı bomba eylemini gerçekleştiren sanıkların Atatürk Havalimanı'ndaki keşif görüntülerinin güvenlik kameralarına yansıdığı belirtilen iddianamede, canlı bomba eylemini gerçekleştiren saldırganların, olaydan önce 3 Haziran, 8 Haziran ve 23 Haziran 2016'da Atatürk Havalimanı'na gelerek keşif yaptıkları kaydediliyor. Yarın başlayacak olan dava Silivri'de 4 gün boyunca devam edecek. (Milliyet)

AHL'deki hain saldırının davası bugün başlıyor!

Facebook Yorum

Yorumlar

Güvenlik zaafiyeti ~ 1 yıl önce
Kim ne derse desin türkiyenin her yerinde durmadan bomba patlarken siz en korunması gereken yeri, uluslararası bir bölgeyi silahsız korunmasız güvenliklere bıraktınız. Şimdiki güvenlik önlemleri olsaydı 46 arkadaşımız yaşıyor olurdu. Eskiden polis bile göremiyorduk terminalde. Ha olanlarda askerliğini yapmadığı için saldırı anında tuvalete saklandılar. O yiğit gümrük muhafaza memuru olmasaydı o terörist hava tarafına geçip katliamı 5 e katlayacaktı. Bu şehitlerin vebali orayı korumasız bırakan güvenlikden sorumlu müdürlerdir!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Reis ~ 1 yıl önce
Sorumlu tamamen emniyet genel müdürlüğünde uluslararası havacılık örgütü(ICAO) 18 eki uluslararası havalimanlarında kabinde uçakaltında taşınmaması gereken delici kesici yakıcı yanıcı patlayıcı parlayıcı madde ile ibarettir terminalin yani tesisin dış güvenliği emniyet genel müdürlüğüne aittir. Güvenlik zaafiyeti değil emniyet genel müdürlüğü ve mülki idari amirinin keyfi uygulamalarından dolayı oluşan bir hata bu olayın önlenmiş hali hava tarafına geçirmemeleri iyi olmuş
Hunili ~ 1 yıl önce
Daeşe destek vererek araçlarına yaralı halde bağzu uzuvları bulunmayan insanlar bindiğinde taksimetreyi 150₺ den açan hava limanı taksicileride yargılanıcakmı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Reis ~ 1 yıl önce
Yalan gördün mü biz taksi ile gittik para bile almadılar

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000