16 Nisan 2012, Pazartesi 10:49:06

AĞIR CEZADA YARGILANACAK

Isparta’da düşen World Focus Havayolları uçak kazasından sorumlu olduğu gerekçesiyle Yavuz Çizmeci hakkında Ispara Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.
  • 1.CWR Arzası sebebiyle Uçak NO-GO dur.UÇAMAZ 2.UFDR Arızası sebebiyle Uçak NO-GO dur.UÇAMAZ 3.EGPWS Arızası sebebiyle uçak NO-GO dur.UÇAMAZ 4.Falp Arızası sebebiyle Uçak NO-GO dur. UÇAMAZ 5.Kaptan Pilot Serhat ÖZDEMİR’İN lisansı eksik Simülatör uçuşu ile SHGM tarafından USULSÜZ olarak onaylanmış olup, geçersizdir. UÇAMAZ 6.Kaptan Pilot Serhat ÖZDEMİR en az 100 Saat 40 sektör Öğretmen pilot ile uçup, Uçuş kontrolüne girip başarılı olduğunu kanıtlamadan ikinci pilot ile birlikte UÇAMAZ 7.Her iki pilot da ISPARTA Meydanına Eğitimi almadan UÇAMAZ 8.Her ikisi de gerekli eğitimlerini tamamlamadığı için birlikte UÇAMAZ Bu kadar çok olumsuz şartlar bir araya getirilerek, g
  • çalıştığı şirket ONURAİR
  • isim ver kardesim ben yorgunum deyıp ucmayan ama ısten atılmayan kaptanın adını verın de bızde burda yazıp durmayalım...ya saka gıbısınız varya..bunu herkes hatta shgm bıle bılıyor hatta bakan bıle bılıyor ama 3 kurusluk pılot ısı ne ucacak tabı bız onları ıssızken kahve koselerınden topladık deyıp mobbıng yapmayan bır sırket gostersenıze ...madem yapılmıyor o zaman sayın bakan neden pılotları koruyan kanununu cıkarmıyor ?
  • o kişi herhalde almanya da falan öyle değil mi? öyle olmalı , çünki; bu söylediğiniz malesef memleketimin gerçekleriyle uyuşmuyor.
30 Kasım 2007’de Isparda’da düşen World Focus Havayolları uçağına ilişkin yargı süreci devam ederken o dönemde şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olan Yavuz Çizmeci hakkında, taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak suçundan Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Kazazede yakınlarının suç duyurusunda bulunması üzerine yürütülen 2012/1159 numaralı soruşturma kapsamında Çizmeci’nin ağır cezada yargılanması kararlaştırıldı.

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde halen devam eden 2009/117 esas numaralı dosyasının 11/05/2011 tarihli duruşmasında sanık yargılanan Zeynel Gündoğ'un asıl yetkinin ve fiili yönetimin kendisinde olmadığını ileri sürmesi üzerine harekete geçen kazazede yakınları, uçağın kiralanmasına ilişkin görüşmeleri ve sözleşmeleri Yavuz Çizmeci’nin yürüttüğünü öne sürdü ve kazanın sorumlusu olmakla suçladı.

Kazazede yakınlarının dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:
“ Her ne kadar suç tarihinde şüphelinin resmi kayıtlarda Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Bakım Sistemi Yönetmeliğinin 15. maddesinde belirtilen herhangi bir yetkisinin bulunmadığı, sadece hisse sahibi olduğu görülse de, şüphelinin Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı A.Ş'nin yönetimini fiili olarak üstlendiği hususunda hakkında kamu davası açılmasını gerektirecek nitelikte yeterli delil bulunduğu yukarıda yazılı deliller ve tüm soruşturma dosyası kapsamından anlaşılmakla; şüphelinin mahkemenizce yargılamasının yapılarak eylemine uyan ve yukarıda tatbiki istenen sevk maddeleri gereğince cezalandırılmasına karar verilmesi kamu adına talep ve iddia olunur.”

Isparta’da hayatını kaybedenlerin yakınlarının sürdürdüğü hukuk mücadelesi sonucu iddiaların ve dellilerin incelenmesi ile Yavuz Çizmeci hakkında Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

©AirportHaber.com ÖZEL

AĞIR CEZADA YARGILANACAK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Misafir ~ 6 yıl önce
1.CWR Arzası sebebiyle Uçak NO-GO dur.UÇAMAZ 2.UFDR Arızası sebebiyle Uçak NO-GO dur.UÇAMAZ 3.EGPWS Arızası sebebiyle uçak NO-GO dur.UÇAMAZ 4.Falp Arızası sebebiyle Uçak NO-GO dur. UÇAMAZ 5.Kaptan Pilot Serhat ÖZDEMİR’İN lisansı eksik Simülatör uçuşu ile SHGM tarafından USULSÜZ olarak onaylanmış olup, geçersizdir. UÇAMAZ 6.Kaptan Pilot Serhat ÖZDEMİR en az 100 Saat 40 sektör Öğretmen pilot ile uçup, Uçuş kontrolüne girip başarılı olduğunu kanıtlamadan ikinci pilot ile birlikte UÇAMAZ 7.Her iki pilot da ISPARTA Meydanına Eğitimi almadan UÇAMAZ 8.Her ikisi de gerekli eğitimlerini tamamlamadığı için birlikte UÇAMAZ Bu kadar çok olumsuz şartlar bir araya getirilerek, g

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
çalıştığı şirket ONURAİR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
isim ver kardesim ben yorgunum deyıp ucmayan ama ısten atılmayan kaptanın adını verın de bızde burda yazıp durmayalım...ya saka gıbısınız varya..bunu herkes hatta shgm bıle bılıyor hatta bakan bıle bılıyor ama 3 kurusluk pılot ısı ne ucacak tabı bız onları ıssızken kahve koselerınden topladık deyıp mobbıng yapmayan bır sırket gostersenıze ...madem yapılmıyor o zaman sayın bakan neden pılotları koruyan kanununu cıkarmıyor ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
o kişi herhalde almanya da falan öyle değil mi? öyle olmalı , çünki; bu söylediğiniz malesef memleketimin gerçekleriyle uyuşmuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000