12 Kasım 2012, Pazartesi 09:24:26

8 AYDA 34 "SIKORSKY ŞEHİDİ"

Siirt’teki kaza Sikorsky helikopterlerinin ‘metal yorgunluğu’na uğradığı iddialarını gündeme getirdi
  • Her gün onlarca trafik kazası oluyor. Onlar da mı metal yorgunluğundan acaba. Herkes ne kadar çok şey biliyor. Saçma sapan kulaktan dolma şeylerle yorum bu kadar olur. Trafik kazaları ile metal yorgunlugunun ne alakası var değil mi? Bana kalırsa mesele şu: en üst kademe yöneticisinden en alt kademe son kullanıcısına kadar iyi eğitilmemiş veya eksik kalmış hem idari hem taktik hem stratejik hatalar zinciri var. Bunlar mükemmel de olsa yine kaza denilen şey olur ama eskilerin tekrarı gibi değil farklı kazalar olur. Kanımca helikopter pilotlarındaki görev ve sorumluluk bilinci şartları nereye kadar zorlamalıyız, ne kadar riski yönetebiliriz şeklinde bir eğitimle takviye edilmeli. Bu arada oturduğum yerden konuşmuyorum yorumlarınıza dikkat edin. Allah tan şehitlerimize rahmet diliyorum onlar cennettedirler. Ailelerine sabırlar diliyorum şehitleri onlara ahirette şefaat edeceklerdir inşallah.

Siirt’in Pervari ilçesi Doğanca beldesinde dün sabah saatlerinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait S-70 tipi Sikorsky helikopterin düşmesi nedeniyle 17 TSK mensubunun şehit olması yeni bir tartışma başlattı. Siirt’teki kazayla birlikte son 8 ayda Sikorsky helikopterlerinin karıştığı dört kazada 34 personeln şehit düşmesi, Sikorsky helikopterlerinin “metal yorgunluğu”na uğradığı ve fazla uçuş yaptığı iddialarını gündeme getirdi.

Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Geçmişte Kara Havacılık Komutanlığı yapan emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, “Havacılıkta böyle bir şey söz konusu değildir. Bütün helikopterlerin uçuş saatlerine göre gerekli bakımları yapılır” dedi.

 

KABİL'DE DE DÜŞTÜ!

Siirt’teki kaza TSK’nın envanterinde bulunan Sikorsky tipi nakliye helikopterlerinin son 8 ay içindeki dördüncü kazası oldu. Siirt’teki kazayla birlikte Sikorsky helikopterlerin karıştığı kazalar nedeniyle 34 personel şehit düştü. 16 Mart’ta Afganistan’ın başkenti Kabil’de görevli Türk birliğine ait Sikorsky tipi nakliye helikopterinin kaza kırıma uğraması nedeniyle 12 personel, 22 Temmuz’da Yüksekova’da Jandarma Genel Komutanlığı’na ait S-70 tipi Sikorsky nakliye helikopterinin kazaya uğraması nedeniyle ise 4 personel şehit düşmüştü. 11 Ekim’de ise, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yine S-70 Sikorsky tipi helikopterin düşmesi nedeniyle 1 personel şehit olmuştu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kazanın ardından yaptığı açıklamada, aynı model helikopterlerin sürekli kaza yaptığına değinmiş ve kazaları “metal yorgunluğu”na bağlamıştı.

109 SIKORSKY DAHA

Geçtiğimiz yıl sonuçlanan 109 adet genel maksat helikopter alım ihalesi de Amerikan Sikorsky firmasına verilmişti. Geçmişte Kara Havacılık Komutanlığı yapan emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, Sikorsky helikopterlerine yöneltilen bu eleştirilere yanıt verdi. 1969 yılında TSK envanterine katılan UH-1 tipi taarruz helikopterlerinin halen uçuş yaptığını anımsatan Kuloğlu, Sikorsky’lerin Türkiye’ye 1980’li yıllarda getirildiğini, bahsedildiği kadar “eski” olmadığını kaydetti. Kuloğlu, “Havacılıkta metal yorgunluğu olmaz. Çünkü uçuş saatine göre periyodik bakımları yapılır. 10, 50, 100 saatlik uçuşlarını tamamladığında kontrol edilir. Belli bir periyoddan sonra gövde kontrolleri yapılır, daha sonra x-ray ile helikopterin röntgeni çekilir. Sürekli kontrol edilir. Böyle birşey söz konusu olmaz” diye konuştu.

TAKVİYEYE GİTTİ

Düşen helikopterin takviyeye gittiğini anımsatan Kuloğlu, “Bölgede kontrol edilebilir riskler alınabilir. Pilotun aletli uçuşa geçme şansı yok. Bu helikopterler kaç yüzbin saat uçmuşlardır. Yaşanan kazaları uçuş saatlerini kıyaslayarak değerlendirmek daha doğru olacaktır” dedi.

8 AYDA 34 "SIKORSKY ŞEHİDİ"

Facebook Yorum

Yorumlar

Ya trafik kazaları ~ 6 yıl önce
Her gün onlarca trafik kazası oluyor. Onlar da mı metal yorgunluğundan acaba. Herkes ne kadar çok şey biliyor. Saçma sapan kulaktan dolma şeylerle yorum bu kadar olur. Trafik kazaları ile metal yorgunlugunun ne alakası var değil mi? Bana kalırsa mesele şu: en üst kademe yöneticisinden en alt kademe son kullanıcısına kadar iyi eğitilmemiş veya eksik kalmış hem idari hem taktik hem stratejik hatalar zinciri var. Bunlar mükemmel de olsa yine kaza denilen şey olur ama eskilerin tekrarı gibi değil farklı kazalar olur. Kanımca helikopter pilotlarındaki görev ve sorumluluk bilinci şartları nereye kadar zorlamalıyız, ne kadar riski yönetebiliriz şeklinde bir eğitimle takviye edilmeli. Bu arada oturduğum yerden konuşmuyorum yorumlarınıza dikkat edin. Allah tan şehitlerimize rahmet diliyorum onlar cennettedirler. Ailelerine sabırlar diliyorum şehitleri onlara ahirette şefaat edeceklerdir inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000