26 Haziran 2015, Cuma 08:33:51

3. havalimanı kredisinde İngiliz hukuku ayrıntısı

Üst düzey bir yetkili, tüm dünyada büyük finansman gerektiren projelerin İngiliz hukuk sistemine göre düzenlendiğine dikkat çekti.
  • Yahu yurt dışında bu projeye kredi verecek tek bir finans kuruluşu bulamadılar. Üstelik hazinenin garantisi bile yetmedi, dalga geçer gibi DHMİyi garantör yaptılar. Yine de bırakın milyar dolarları 1 kuruş veren çıkmadı. Zorla türkiyedeki bankalara itelediler, şimdi boyunu aşan bu miktarda kredinin altına giren türk bankaları üzerinden dışarıdan kredi temin etme oyununu sergiliyorlar. Yani ihaleyi alan şirketlerin ödemesi gereken kredi yükünün önemli bir bölümünü türkiyedeki bankalara üstlendiriyorlar. Bu bankalar güya kredi sattıkları iga şirketine vaad ettikleri şartların çok daha kötüsüne( zorunlu olarak ) yurt dışı finans kuruluşlarından kredi temin edecekler ve aradaki fark (para) yine türk halkının cebinden çıkacak. Ne dümenler çevriliyor uyanın artık. Tabii bunun da ön şartı haberde yazıldığı gibi uluslararası normlarda kredi anlaşması. Seldor
  • Qatar, UAE is adamlarina gidin... Onlardan isteyin kredi.
  • tum buyuk anlasmalar ingiltere veya fransa normlarina gore hazirlanirki ileride bir sorun olduguna tahkime gidilebilir, ulkedeki mahkemeler siyasi olabilir ama uluslararasi tahkim olayi cozer.. yani adaletli mahkeme garantisi diyelim..
  • sözcü gazetesiyse yalandır iktidara yüklenmek için sallamaya devam ediyor

İstanbul’da Yeniköy ve Akpınar köyleri arasına inşaatı süren 3’üncü havalimanının ilk etabının 29 Ekim 2017 yılında açılması planlanıyor. 

7 bankanın ortak girişimi ile 3’üncü havalimanı için sağlanacak 4.5 milyar Euro’luk kredi sözleşmesinin ‘Türk Hukuku’na göre düzenlenmesi, bankalar arasında uyuşmazlık sorunu çıkardı.

İstanbul’a yapılacak olan 3’üncü havalimanının kredi sözleşmesinde verilen ek sürenin altından, ‘uluslararası normlar krizi’ çıktı. Sözcü'de yer alan habere göre; 3’ü kamu, 4’ü özel olmak üzere 7 bankadan finanse edilecek olan 4.5 milyar Euro’luk kredi paketi için kreditörlere yıl sonuna kadar ek süre verilmişti.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, sözleşmenin ‘Türk hukuku’na göre hazırlanması, uluslararası normlara uygun olmaması taraflar arasında uyuşmazlık yarattı. Bankalar, havalimanı için sağlayacakları krediyi daha sonra yabancı bir bankaya satmak istediklerinde sözleşmenin önlerinde engel olacağını savunuyor. Bankaların bu tür büyük bir kredinin bilançolarına yapışmasını istemedikleri belirtiliyor.

TÜRK HUKUKU YETERSİZ Mİ?

Gecikmenin nedenlerine ilişkin görüşlerine başvurduğumuz üst düzey bir yetkili, tüm dünyada büyük finansman gerektiren projelerin İngiliz hukuk sistemine göre düzenlendiğine dikkat çekti. Yetkili, “Bu dünyanın her yerinde böyledir. Bu boyutta bir proje Çin’de de olsa Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde de olsa finanse edilirken İngiliz hukukuna göre düzenlenir. Bu, kredinin uluslararası satın alınabilirliğinin oluşması için yapılıyor. Yoksa Türk hukuk sisteminin yetersiz oluşu anlamında değil” bilgisini verdi.

YAPI KREDİ AYRILDI İDDİASI

Özetle, süredeki uzamanın bir ayağını düzenlemenin uluslararası normlara uymaması nedeni ile bankacıların, kredinin uluslararası satın alınabilirliğine engel teşkil edebileceği kaygısı yatıyor. Öte yandan aralarında Garanti, Denizbank, Finansbank’ın da bulunduğu konsorsiyumdan Yapı ve Kredi Bankası’nın ayrıldığı da iddia ediliyor.

Planlamada kredi sözleşmesinin son tarihi Mayıs 2015 olarak belirlenmişti. Ancak, görüşmeler mayıs sonuna kadar tamamlanamayınca Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanlığı tarafından değerlendirmeye alındı ve ek süre verilmesi kararı çıktı. Yetkililer, kredi sözleşmesi için ek süre verilmesinin nedeninin bürokratik süreçler olduğunu ifade etmişti.

Kredinin yüzde 40’ı kamu bankalarından

Yeni havalimanını yapacak konsorsiyum tarafından kurulan İGA adına geçtiğimiz haftalarda açıklamalarda bulunan Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, havalimanı için kredinin bulunduğunu açıklamıştı. 7 bankadan 4.5 milyar Euro kredi alacaklarını açıklayan Özdemir, “Kredinin yüzde 60’ını (2.7 milyar Euro) Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank sağlayacak. Yüzde 40’ını da Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank karşılayacak. 4 yılı ana para ödemesiz, toplam 16 yıl vadeli olacak” demişti. Ancak Özdemir’in sözünü ettiği büyük kredi paketi için görüşmeler mayıs sonuna kadar tamamlanamadı.

Mehtap Ö. ERTÜRK / Sözcü

3. havalimanı kredisinde İngiliz hukuku ayrıntısı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

Komik ~ 3 yıl önce
Yahu yurt dışında bu projeye kredi verecek tek bir finans kuruluşu bulamadılar. Üstelik hazinenin garantisi bile yetmedi, dalga geçer gibi DHMİyi garantör yaptılar. Yine de bırakın milyar dolarları 1 kuruş veren çıkmadı. Zorla türkiyedeki bankalara itelediler, şimdi boyunu aşan bu miktarda kredinin altına giren türk bankaları üzerinden dışarıdan kredi temin etme oyununu sergiliyorlar. Yani ihaleyi alan şirketlerin ödemesi gereken kredi yükünün önemli bir bölümünü türkiyedeki bankalara üstlendiriyorlar. Bu bankalar güya kredi sattıkları iga şirketine vaad ettikleri şartların çok daha kötüsüne( zorunlu olarak ) yurt dışı finans kuruluşlarından kredi temin edecekler ve aradaki fark (para) yine türk halkının cebinden çıkacak. Ne dümenler çevriliyor uyanın artık. Tabii bunun da ön şartı haberde yazıldığı gibi uluslararası normlarda kredi anlaşması. Seldor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 3 yıl önce
Qatar, UAE is adamlarina gidin... Onlardan isteyin kredi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 3 yıl önce
Ne Katar, ne de BAE özellikle bu 3. Havalimanı konusunda Türkiye'ye öyle koştura koştura kredi vermek istemeyecektir. İşin realitesi şu: Bu yeni havalimanı ve THY, Ortadoğu Üçlüsü olarak da bilinen Emirates (Dubai'de base'li), Etihad (Abu Dhabi'de baseli) ve Qatar (Doha'da baseli) havayollarına ve bunların kullandıkları havalimanlarına Asya-Avrupa arasında çok ciddi bir rakiptir. Bugün THY, yetersiz kalmış olan AHL olanalarıyla dahi bu 3'lünün fena halde canını sıkmaktayken adamlardan 3. Havalimanı için kredi almak epeyce zor olmayacak mıdır? (Düşünün bu 3. Havalimanı operasyonel olunca ve THY de a380 gibi uçakları filosuna dahil edebilirse...)???
ztk ~ 3 yıl önce
tum buyuk anlasmalar ingiltere veya fransa normlarina gore hazirlanirki ileride bir sorun olduguna tahkime gidilebilir, ulkedeki mahkemeler siyasi olabilir ama uluslararasi tahkim olayi cozer.. yani adaletli mahkeme garantisi diyelim..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sözcü ~ 3 yıl önce
sözcü gazetesiyse yalandır iktidara yüklenmek için sallamaya devam ediyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000