11 Kasım 2010, Perşembe 08:56:46

1,2 milyar dolarlık Rolls-Royce motor için anlaştılar

Göreve başladığı mayıs ayından bu yana Çin'i ilk kez ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron Pekin'de mevkidaşı Ven Ciabao ile görüştü ve önemli siparişler almayı başardı. İki ülke arasında 1,2 milyar dolarlık uçak motoru için anlaşmaya varıldı.
Görüşmede ikili ilişkilerin güçlendirilmesi yolları ele alındı. İki başbakan daha sonra iki ülke arasında yapılan anlaşmaların imza törenine katıldı. Söz konusu anlaşmalar arasında Doğu Çin Hava Yolları`nın İngiliz uçak motoru üreticisi Rolls-Royce`a verdiği 1.2 milyar dolar tutarındaki sipariş de bulunuyor. Çin tarafı Rolls-Royce`dan 16 adet Airbus-330-200 için motor alacak. Ayrıca Doğu Çin Hava Yolları`na yakıt tasarrufu sistemi sağlanması için de anlaşmaya varıldı.
 
Cameron, ikili ticaret hacminin 2015`e kadar 100 milyar doları, İngiltere`nin Çin`e ihracatının da 30 milyar doları geçmesini hedefliyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi geçen yıl 51.8 milyar doları buldu. İngiltere, 2009`da Çin`e 12.4 milyar dolar tutarında mal ve hizmet ihraç etti.
 
İngiltere Başbakanı, Çin`e bugüne kadarki en geniş heyetle geldi. Cameron`ın heyetinde 4 bakan ve 50 kadar iş insanı bulunuyor. Cameron, bugün Devlet Başkanı Hu Jintao ile görüşecek.
1,2 milyar dolarlık Rolls-Royce motor için anlaştılar

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000