19 Kasım 2015, Perşembe 09:45:57

Ve Smart'a geçiş yapıldı

2007 yılında ihalesi yapılan iki yıl içinde teslim edilmesi planlanan Smart projesi, 6 yıl gecikmeli olarak hayata geçti.
  • Telsizler yenilenmediği için doğru düzgün konuşulmuyor! Araya radyolar giriyor. Yağmur kar yağdığı zaman cızırtılı çalışıyor!
  • Surekli oldi hatlari gidiyor.
  • 2 saatlik shift süresinde en az 5 uçak tanımsız geliyor.
  • italyan selex ten mal alınmaz. fransız thales olsaydı böyle olmazdı.

2007 yılında ihalesi yapılan iki yıl içinde teslim edilmesi planlanan Smart projesi, 6 yıl gecikmeli olarak hayata geçti. Türkiye hava sahası bu gece 02:00’dan itibaren tek elden yönetilmeye başlandı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin yılan hikayesine dönen hava sahasını tek elde toplama olarak bilinen Smart projesi nihayet hayata geçti. Nisan ayında gölge mod olarak uygulanmaya başlanan Smart projesindeki eksiklikler tamamen giderildi ve sistem bu gece 02:00 itibariyle tamamiyle aktif hale getirildi.

Ankara, Antalya, İzmir, İstanbul, Bodrum, Dalaman, KKTC gibi noktalardan yönetilen hava sahası, smartın hayata geçmesiyle tek elden yönetilmeye başlandı. Hava sahasını son olarak İstanbul hava sahası smarta devretti. Böylelikte yol kontrol olarak bilinen uygulama da sadece Ankara'da tek bir elde toplandı, diğer noktalardan kontrol sona erdi.

©AirportHaber

Ve Smart'a geçiş yapıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (29)

frekans ~ 3 yıl önce
Telsizler yenilenmediği için doğru düzgün konuşulmuyor! Araya radyolar giriyor. Yağmur kar yağdığı zaman cızırtılı çalışıyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oldi ~ 3 yıl önce
Surekli oldi hatlari gidiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tanımsız ~ 3 yıl önce
2 saatlik shift süresinde en az 5 uçak tanımsız geliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thales ~ 3 yıl önce
italyan selex ten mal alınmaz. fransız thales olsaydı böyle olmazdı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000