27 Mayıs 2009, Çarşamba 12:13:45

Uşak Havaalanı büyütülüyor

Askeri amaçlı inşa edilen havalimanı pistini sivil havacılık standartlarına getirmek için başlatılan proje devam ediyor...
  • bu haber cok sevindirici tabi verilen soz yerine getirilirse.cunku yakinda baska alan yok.biter bitmez bizde hemen ilk olarak frankfurt dan ucuslara baslariz tabi sezona yetisirse.usak a katkimiz olur sabirsizlikla bekliyoruz.usak millet vekillerinin kulaklari cinlasin.saygilar m.duman.almanya.
  • UşakMeydanı İç Hat Trafiğine Açık; Sivil-Asker Protokollü; Serbest Kullanılmlı bir meydandır. Meydanın arazisi Hv.K.K.lığı üzerine kayıtlı olup, yapılan protokalla işletimi DHMİ'ye devredilmiştir. Uşak valiliği ve il Özel İdaresinin destekleri ile gün ve gün geliştirilmektedir. Geliştirilmekte olan bir meydandır. Düzeltiyorum.
  • UŞAK Havaalanı askeri bir hava alanıdır.Hava kuvvetleri pervaneli uçaklar kullanırken sıkıştırılmış toprak ve çim pistleri olan meydanlar vardı. 2.dünya savaşından sonra bunların bir kısmı betonlandı ve şekillerinden dolayıda D meydan denildi.Bu gün bildiğiniz modern havaalanlarının çoğunun temelinde bu meydanlar vardır.Bazılarının üzerine başka tesisler yapılmış ama bir çoğuda sağlam olarak durmaktadır.Uşak da arazisi TSK ait ama kullanılmayan bir meydandı. Bu alanda tarım yapmak için 1970 li yıllarda Uşaklı pancarcılar az Ankaraya gidip gelmediler.Ama müsaade alamadılar ve sonunda havaalanı gene askeri gaye için kullanılmak üzere mavcut pist 30 X 2550 metre olarak asfaltlandı.
  • Uşak meydanı Askeri meydandır.Araştır bilenlere sor.Hiçbir imkanın yok ise uşaklı yaşlılara sor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Uşak Havalimanı Meydan Müdürü Veysel Gök pist genişletme çalışmalarının sürdüğünü, ILS (Aletli İniş Sistemi) cihazının takılmasıyla pistin güvenlik düzeyinin en üst seviyeye çıkacağını bildirdi.

Gök, yaptığı açıklamada, pist genişletme çalışmaları, ILS cihazı ve pist aydınlatma sistemiyle ilgili bilgi verdi. Uşak Havalimanı pist genişletme projesinde ihale aşamasının devam ettiğini, bir yıl içerisinde çalışmaların tamamlanmasının planlandığını bildiren Gök, şunları söyledi:

''Askeri amaçlı inşa edilen havalimanı pistini sivil havacılık standartlarına getirmek için başlatılan proje devam ediyor. İniş pistimiz 2 bin 560 metre uzunluğa, 30 metre genişliğe sahip. Şu anda havalimanını kullanan uçakların iniş ve kalkışlarında herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Ancak kanat uzunluğu 30 metrenin üzerindeki uçakların iniş ve kalkışlarında, motorların emisyon gücü nedeniyle zeminde bulunan moloz ve mıcır parçalarının uçakların güvenliğini tehdit edebileceği gerçeğinden yola çıkarak pistin genişletilmesi gerekiyordu. Yapılan incelemenin ardından iniş pisti her iki yöne doğru toplam 15 metre genişletilmesi uygun görüldü. Proje tamamlandıktan sonra pistin kullanım alanı uluslararası standartlara ulaşmış olacak.''

ILS CİHAZI TAKILACAK

Pist genişletme çalışmaları sırasında yüzeyden yapılan aydınlatma sisteminin yer altına alınacağını kaydeden Gök, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Havalimanının aydınlatma sistemi yer üstünden kablolar ile yapılıyordu.

Geçtiğimiz aylarda bu durum bazı sıkıntılara neden olmuştu. Proje dahilinde 84 ışıklandırma lambası yer altına alınacak. Böylece havalimanı pist ışıklandırma sistemi son teknolojiye kavuşturulmuş olacak.

Ayrıca uçakların her türlü hava koşullarında iniş kalkış yapmasına imkan tanıyan ILS cihazı ilgili çalışmalar sürüyor. Sistem kısa süre içerisinde kurulacak. Kötü hava koşullarında uçaklara iniş yapma imkanı sağlayan sistemin kurulması ve yenilenen uçak ikaz sistemleri ile Uşak Havalimanı güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkacak.''

Gök, sürdürülen çalışmaların tamamlanmasının ardından yeni havayolu şirketlerinin kente uçuş düzenlemesini beklediklerini söyledi.

Uşak Havaalanı büyütülüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 9 yıl önce
bu haber cok sevindirici tabi verilen soz yerine getirilirse.cunku yakinda baska alan yok.biter bitmez bizde hemen ilk olarak frankfurt dan ucuslara baslariz tabi sezona yetisirse.usak a katkimiz olur sabirsizlikla bekliyoruz.usak millet vekillerinin kulaklari cinlasin.saygilar m.duman.almanya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
UşakMeydanı İç Hat Trafiğine Açık; Sivil-Asker Protokollü; Serbest Kullanılmlı bir meydandır. Meydanın arazisi Hv.K.K.lığı üzerine kayıtlı olup, yapılan protokalla işletimi DHMİ'ye devredilmiştir. Uşak valiliği ve il Özel İdaresinin destekleri ile gün ve gün geliştirilmektedir. Geliştirilmekte olan bir meydandır. Düzeltiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
UŞAK Havaalanı askeri bir hava alanıdır.Hava kuvvetleri pervaneli uçaklar kullanırken sıkıştırılmış toprak ve çim pistleri olan meydanlar vardı. 2.dünya savaşından sonra bunların bir kısmı betonlandı ve şekillerinden dolayıda D meydan denildi.Bu gün bildiğiniz modern havaalanlarının çoğunun temelinde bu meydanlar vardır.Bazılarının üzerine başka tesisler yapılmış ama bir çoğuda sağlam olarak durmaktadır.Uşak da arazisi TSK ait ama kullanılmayan bir meydandı. Bu alanda tarım yapmak için 1970 li yıllarda Uşaklı pancarcılar az Ankaraya gidip gelmediler.Ama müsaade alamadılar ve sonunda havaalanı gene askeri gaye için kullanılmak üzere mavcut pist 30 X 2550 metre olarak asfaltlandı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Uşak meydanı Askeri meydandır.Araştır bilenlere sor.Hiçbir imkanın yok ise uşaklı yaşlılara sor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000