16 Ekim 2012, Salı 10:54:19

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İHALESİNDE SON DURUM

İstanbul’a yapılması planlanan 3. havalimanı projesi başbakanın ve bakanın açıklamalarına rağmen karınca hızı ile yürüyor. Havalimanı ile ilgili karar henüz alınamadı. Peki neden? Proje kimlere takıldı?
  • thy büyümek için lufthansa gibi kendi terminalini kurmalı.
  • 3. havalimanı yapılana kadar ali sabancı uçaar uçarr, hizmete girmesine de 1-2 yıl kala da şirketi tamamen satar gider...
  • Yıl 2023 3.havaalanı hala yapılmaya devam ediyor 1.havalimanı kitlendi uçaklar 3 saat havada tur atıyor THY yakıta para yetiştiremiyor.2.Havalimanı PGS 100 uçak ve kar ettiğinden saatinde uçtuğundan şirketi satın almak için sırada herkes.
  • Atatürk büyütülmeli biraz. 3.Havaalanının ne zaman yapılacağı belli değil. THY büyümek istiyorsa büyük havalimanı lazım. 3. Havalimanı 5-6 yıldan önce açılmaz bu durumda AHL biraz büyütülmeli ki artan yolcu sayısını kaldırabilsin.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 genel seçimleri kampanya döneminde açıkladığı projelerden biri olan İstanbul 3. havalimanı projesi hazine ve maliyeye takıldı. Havalimanı ile ilgili görüş belirtmesi gereken hazine ve maliye henüz görüşünü bildirmedi.

Hazine ile maliyenin görüş belirtmesinden sonra konu YPK’ ya gidecek. YPK’nın ne zaman onaylayacağı ise bilinmiyor.

Uzun süredir gündemi meşgul eden 3. havalimanı projesi bazı kaynaklara göre 28 eylül 2012 tarihinde ihale ilanı ile start alacaktı. Ancak hesaplar tutmadı ve havalimanı ile ilgili devletin ilgili kurumları bile görüş belirtmedi.

Hazine, maliye ve YPK ayağının tamamlanmasının ardından Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ihale ilanına çıkacak. Projenin büyük olması nedeniyle en az iki aylık bir süre tanınacağı ve bu iki aylık sürenin ardından ihale yapılacağı bildiriliyor.

Hukuki ve fiziki şartlar da 3. havalimanını zorlayacak gibi görünüyor. Havalimanının yapılacağı noktanın zemin etütleri iç açıcı değil. Sürekli kaygan bir zemini bulunan arazide yapılan incelemelerde haftada bir yapılan ölçümlerde zeminde kod farkları oluştuğu kaydediliyor.

Bu durum yatırımcıları ürkütüyor ve nasıl bir inşaat tekniği kullanılacağı üzerinde planlar yapılıyor. Binlerce ton uçağın iniş-kalkış yapacağı havalimanının zemininin kaygan olması en büyük olumsuzluk olarak gösterilirken bu sorunun aşılma yöntemi olarak fore kazık çakılması öngörülüyor. Onbinlerce fore kazık çakılması düşünülen 3. havalimanı inşaat alanında dolgu çalışmasının da aylarca sürmesi bekleniyor.

Gerekli prosedürlerin tamamlanmasının ardından yapılacak ihalenin ilk şartının ne olacağı da belli oldu. AirportHaber’e gelen bilgilere göre diğer ihalelerden farklı bir ihale olacak. İhaleyi kazanan firmanın ihaleyi kazanmasına onay gelir gelmez yer teslimi yapılacak ve şartnamenin mecburi maddesi olarak hazırlanan şarta göre havalimanı inşaatı öz kaynak ile başlanacak. Böylelikle diğer ihaleler gibi ek süre ile birlikte topla altı ayı bulan kredi bulma süresi kazanılmış olacak.

Airporthaber.com

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İHALESİNDE SON DURUM

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
thy büyümek için lufthansa gibi kendi terminalini kurmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
20023'e ~ 6 yıl önce
3. havalimanı yapılana kadar ali sabancı uçaar uçarr, hizmete girmesine de 1-2 yıl kala da şirketi tamamen satar gider...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
20023 ~ 6 yıl önce
Yıl 2023 3.havaalanı hala yapılmaya devam ediyor 1.havalimanı kitlendi uçaklar 3 saat havada tur atıyor THY yakıta para yetiştiremiyor.2.Havalimanı PGS 100 uçak ve kar ettiğinden saatinde uçtuğundan şirketi satın almak için sırada herkes.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Atatürk büyütülmeli biraz. 3.Havaalanının ne zaman yapılacağı belli değil. THY büyümek istiyorsa büyük havalimanı lazım. 3. Havalimanı 5-6 yıldan önce açılmaz bu durumda AHL biraz büyütülmeli ki artan yolcu sayısını kaldırabilsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000