30 Aralık 2014, Salı 10:45:55

STAJYER KONTROLÖRLER EĞİTİME BAŞLADI

111 ve 112. Dönem temel ATC kursları, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal’ın katıldığı törenle başladı.
  • Bizim donemde kpds 70 ve kpss spuan siralamasi sarti feast de guzel puan almak ve kursta 1 vize 1 final eger vize gecer final kalirsan but hakki veriyorlardi ancak vizede kalirsan finalde gecmek zorunda idin ve 15 aydi kurs=) Anadolu Univ teli arkadaşa soruyorum acep oradan mezun olamama gibi bir durum sozkonusumu misal bizdeki gibi gecemezsen senden olmaz diyip direkt memuriyete aliyolar miydi yoksa ite kaka okul uzatip mezun olup atc olan da varmi idi?=) ikinci bir husus basarili olurlar diye dusunuyorum En Az Anadolu mezunu atc arkadaslarimiz kadar=)) hepsi 4en az yillik univ mezunu( bnm donemde muhendisten tut hukuk okumusa kadar her cesit meslek sahibi kafasi calisan) arkadaslarimiz vardi 20 kusur kadari elenmisti... Neyse arkadaslara basarilar
  • Biri sesimizi duysun artık .içlerinde bir tane istanbul için alınmış personel yok. Istanbul da ekip başına 35 Kontrolör olması gerekirken sayı 20 lere düştü. Mevcut kurslardaki Istanbul için yetiştirilen Kontrolörleri de daha istanbul a gelmeden ankara ya tayin ediyorlar. Ses çıkarıp eleman isteyip sorunlar dile getirilince de ekipler dağıtılıyor. Biri artık lütfen sesimizi duysun
  • Bu kursa katılım icin gerekli sartlar nedir? Kontrolör olmak icin nerelere basvurmak gerekir?
  • şimdi nasıl bilmiyorum ,4 sene önce herhangi bir fakülte mezunu olucan KPDS den 60 alıcan Dhm nin vereceği 6aylik eğitim ile meslek sahibi oluyodun sadece 6 aylik eğitimle alınan maaş dünyanın hicbir is kolunda yoktur.6 sene okuyorsun mühendis,doktor ,hukukçu .....oluyorsun aynı kurumda o maaşı alamıyorsun..mesleğini ve yıllarca aldığın eğitimlerini bırak al kpss ni ol terminal kulecisi diyorlar..sadece altı aylık eğitim ile ..

111 ve 112. Dönem temel ATC kursları, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal’ın katıldığı törenle başladı.

Aralık ayı içerisinde atamaları gerçekleşen 54 Stajyer hava trafik kontrolörü, Esenboğa Simülatör Merkezinde eğitime başladı.

İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı ile Hava Seyrüsefer Daire Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği ATC Kurslarının açılış törenine katılan ve kursiyerlere seslenen Genel Müdür Orhan Birdal, dünyanın en stresli ve sektörün en önemli mesleklerinden biri olan Hava Trafik Kontrolörlüğü mesleğini icra etmek üzere göreve başlayan kursiyerlere, görevlerinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kursa başlayan Stajyer Hava Trafik Kontrolörlerinin uzun uğraşlardan, zorlu mücadelelerden sonra bu kurumun mensubu olmaya hak kazandıklarını belirten Birdal, “İnşallah kursu bitirdikten sonra önce asistan sonra da kontrolör olarak ihtisas yapmış olacaksınız. İnsanların güvenliği için insanların bir yerden bir yere salimen seyahatini sağlamak için bu hizmeti yürüteceksiniz inşallah. Bu yönüyle yapacağınız hizmeti ulvi maksadı da olan bir hizmet olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Genel Müdürümüz Orhan Birdal konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Değerli arkadaşlar siz bu kursların 111 ve 112. Dönemine denk geldiniz. Yani sizden önce 110 tane kurs yapıldı. Bu 110 tane kursta eğitim görenler çalışma hayatına atıldı. Her kursun karakteristiği farklıydı. Aynı değildi. Daha önceki senelerde kurs süreleri biraz daha kısaydı. Ama simülatör geldikten sonra hem eğitimin şekli değişti hem kalitesi değişti hem de süresi değişti. Dolayısıyla sizler çok eskilere nazaran daha donanımlı olarak çalışma yerlerine gideceksiniz. Çünkü daha sıkı daha zorlu bir eğitim alacaksınız. Görselliği ön plana alan ve uluslararası standartlarda verilen bir eğitimden sonra buradan mezun olacaksınız.

Şu anda kuruluşumuzda 107 asistan kontrolör, 989 kontrolör, 56 baş kontrolör olmak üzere 1302 hava trafik kontrolörü kuruluşumuzda görev yapıyor. Yine bir dünya projesi olarak kuruluşumuzun başlattığı, yürüttüğü Smart adını verdiğimiz bir projemiz var. Bu Türkiye’deki hava trafik yönetimi kaynaklarının sistematik modernizasyonu anlamına geliyor. Bu modernizasyon işlemleri tamamlandı, şu anda geçiş dönemindeyiz. Geçiş dönemi de bittikten sonra hava trafik kontrol hizmeti özellikle saha kontrol hizmeti Esenboğa havalimanımızda ki merkezden verilecek.

Şuanda devam eden 3 tane kursumuz var. Bu 3 kursta toplamda 96 arkadaşımız var. Bunlar az önce söylediğim gibi Nisan ayında mezun olacak ve görev yerlerine gidecekler. Sizlerde Allah kısmet ederse seneye bu zamanlar diploma töreninizi yaparak çalışma yerlerinize göndereceğiz.

Konuşmamın başında zorlu bir eğitimden geçeceğinizi söylemiştim. Gerçekten zorlu bir eğitim.  Bir kere böyle bir eğitime adapte olabilmek için bir hayli gayret sarf etmeniz gerekiyor.

Zannediyorum bu sefer ki eğitim planlaması meydan kontrol-yaklaşma-yol kontrol şeklinde olacak. Dolayısıyla bu doğru bir sıralama.

Daha önce yer sıkıntısından dolayı bunların yerlerini değiştirebiliyorlardı. Ama ben de eski bir kontrolör olarak sizden yaklaşık 60 küsur dönem önce kursu gören 43. Dönemde kursu gören bir büyüğünüz olarak bu sıralamanın daha doğru olduğu kanaatindeyim.

Önce kuleyi göreceksiniz sonra yaklaşma kontrol ve yol kontrol göreceksiniz. Hocalarınız meslek hocaları yani bu mesleğin içinden gelmiş, bu meslekte yoğurulmuş, bu meslekte yıllarını vermiş ve hem bilgileriyle hem de onun üzerine koydukları tecrübeleriyle önemli bir noktaya gelmiş olan büyükleriniz. Onları can kulağıyla dinleyeceksiniz. Onlar çünkü bu mesleği öğretmek için varlar. Yani asli görevler hava trafik kontrolörü yada kurumdaki görevleri neyse o ama bunun dışında ayrıca birde sizlerin geleceğe hazırlanması için meslek sahibi olabilmeniz için ayrı bir gayret gösteriyorlar onun için hocalarınızın kıymetini bilin, hocalarınızı çok iyi dinleyin ve az öncede belirttiğim gibi bir şeyi kavramadan bir sonrakine geçmemek üzere hocalarınıza her şeyi sorabilirsiniz.

Belki ilk başlarda buranın üniversiteden ne farkı var falan diye düşünebilirsiniz. Birkaç tane önemli farkı var. Bir tanesi üniversitede hep siz para harcamak durumundasınız burada size para veriyorlar bu eğitimi almanız için. Şuanda herhangi bir kurumda göreve başlasanız bu başlayacağınız görevde bir fiil çalışırken alacağınız maaştan daha fazla bir maaşla burada göreve başlamış oluyorsunuz. Okula başlamış oluyorsunuz. Yani okul hayatınızda böyle geçecek. Bu bittikten sonra bunun hakkını da vereceksiniz. O da artık sizin boynunuzun borcu. Ben tekrar hepinize başarılar diliyorum. Yeni yılınızın yeni işinizin hayırlı olması temennisinde bulunuyorum” dedi.

İnsan Kaynakları Daire Başkanı Selahattin Yiğit, Hava Seyrüsefer Daire Başkanı Mustafa Kılıç, Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Vahdet Nafiz Aksu ile Esenboğa Havalimanı Başmüdürü İsmail Selay Mürey ve Yardımcılarının da katıldığı açılış töreninin ardından kursiyerler, 12 ay sürecek olan eğitim maratonuna başladılar.STAJYER KONTROLÖRLER EĞİTİME BAŞLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Bizim donemde kpds 70 ve kpss spuan siralamasi sarti feast de guzel puan almak ve kursta 1 vize 1 final eger vize gecer final kalirsan but hakki veriyorlardi ancak vizede kalirsan finalde gecmek zorunda idin ve 15 aydi kurs=) Anadolu Univ teli arkadaşa soruyorum acep oradan mezun olamama gibi bir durum sozkonusumu misal bizdeki gibi gecemezsen senden olmaz diyip direkt memuriyete aliyolar miydi yoksa ite kaka okul uzatip mezun olup atc olan da varmi idi?=) ikinci bir husus basarili olurlar diye dusunuyorum En Az Anadolu mezunu atc arkadaslarimiz kadar=)) hepsi 4en az yillik univ mezunu( bnm donemde muhendisten tut hukuk okumusa kadar her cesit meslek sahibi kafasi calisan) arkadaslarimiz vardi 20 kusur kadari elenmisti... Neyse arkadaslara basarilar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ltbaatc ~ 3 yıl önce
Biri sesimizi duysun artık .içlerinde bir tane istanbul için alınmış personel yok. Istanbul da ekip başına 35 Kontrolör olması gerekirken sayı 20 lere düştü. Mevcut kurslardaki Istanbul için yetiştirilen Kontrolörleri de daha istanbul a gelmeden ankara ya tayin ediyorlar. Ses çıkarıp eleman isteyip sorunlar dile getirilince de ekipler dağıtılıyor. Biri artık lütfen sesimizi duysun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kerimmm ~ 3 yıl önce
Bu kursa katılım icin gerekli sartlar nedir? Kontrolör olmak icin nerelere basvurmak gerekir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
adımopter ~ 3 yıl önce
şimdi nasıl bilmiyorum ,4 sene önce herhangi bir fakülte mezunu olucan KPDS den 60 alıcan Dhm nin vereceği 6aylik eğitim ile meslek sahibi oluyodun sadece 6 aylik eğitimle alınan maaş dünyanın hicbir is kolunda yoktur.6 sene okuyorsun mühendis,doktor ,hukukçu .....oluyorsun aynı kurumda o maaşı alamıyorsun..mesleğini ve yıllarca aldığın eğitimlerini bırak al kpss ni ol terminal kulecisi diyorlar..sadece altı aylık eğitim ile ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000