03 Haziran 2012, Pazar 23:05:19

MİLAS BODRUM HAVALİMANI AÇILDI

Milas Bodrum Havalimanı Dış Hat Terminali, İtalyan Astaldi firması tarafından 14 ay gibi rekor bir sürede tamamlandıktan sonra bugün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal ve Muğla Valisi Fatih Şahin tarafından açıldı.
  • sizler zengini daha fazla zengin ettiniz calışanları onlara muhtaç ettiniz, bu gibi eserleri yapmak kolay önemli olan çalışanların haklarını koruyabilmek.sayın bakan ihale verdiğiniz şirketlere neden söylemiyorsunuz yılda belli oranlara memurlarına calışanlarına zam yapmayı veya prim vermeyi...
  • O BHS sistemi saatlik kapasitesi; 500 yerine 5000 bagaj olmasın sakın ?!:)
  • ŞU LAF ÜRETMEYİP İŞ ÜRETENLER ?! 11 YILLIK İKTİDARLARINDA KEŞKE BİR DE ŞU GÜZEL ŞEHRİN ATATÜRK HAVALİMANINA ALTERNATİF BİR ALAN YAPABİLSEYDİLER.OLUR MU? ORAYI ADAM ETMEK YA DA ALTERNATİF ÜRETMEK GERÇEK SAMİMİYET GEREKTİRİYOR.
  • ''Neden'' rumuzlu güzel insan, 1979 dan sonra iranlılar kendince kravat takmıyordu, doğru. hadi klimalar az çalışsın diye kravatı atan japon başbakanlarından Koizumi ' den haberin yok. Obama 'ya damı bakmıyorsun. Şekilciliği bırak insanların kafasındaki pırıltıya bak. Emi....

Yıldırım, dış hatlar terminalinin, projesinin 10 yıl önce çizildiğini ancak yaşanan sıkıntılarla hayata geçirilemediğini belirterek “Astaldi devreye girdi ve 1.5 yıldan az bir sürede projeyi tamamladı” dedi.

Türkiye’yi sadece projelerin gerçekleştirileceği bir ülke olarak görmediklerini söyleyen Paolo Astaldi ise “Türkiye’de kendimizi evimizde hissediyoruz. Astaldi için Türkiye yatırım yapılacak bir ülkedir” diye konuştu.

‘Türkiye’nin Santorini’si olarak kabul edilen Bodrum, yeni dış hatlar terminaline kavuştu. 2006 yılında Teknotes ile Sırp ortağı tarafından ihalesi alınan, ancak inşaat çalışmalarına başlanamaması üzerine, yapımı üstlenen Mondial firmasının hisselerini satın alarak yola koyulan Astaldi, 15 Ocak 2011’de devraldığı inşaatı 14 ay gibi kısa sürede tamamlamayı başardı. Tüm bölge turizmine hareket kazandıracak olan terminal binasının açılışı bugün resmi törenle yapıldı. 

Milas Bodrum Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali’nin açılışında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Muğla’nın 2 havalimanı olan ender illerimizden biri olduğuna dikkat çekerek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“1 milyon nüfusu olan Muğla, nüfusunu 6 katı turiste ev sahipliği yapıyor. Muğla’nın kendisi kadar ilçeleri de hem ekonomiye hem Türkiye’nin dünyada tanıtımına ciddi katkı sağlıyor. Böyle bir ilimize yakışır bir havalimanı yapılmıştır. 10 yıl önce havalimanı projesi için yarışma açılmış anacak hayata geçirilememiş. 9 yıl içinde yaptığımız alt yapı yatırımlarının yüzde 18’in bütçe imkanları kullanılmadan hayata geçirilmiştir. Bunun rakamsal değeri 15 katrilyondur. Bu projede onlardan biridir. Projenin hayata geçirilme sürecinde bazı sıkıntı yaşadık. Astaldi devreye girdi ve 1.5 yıldan az bir sürede projeyi tamamladı. Havacılıkta, sağlıkta, enerjide Türkiye’de yatırım yapan Astaldi’ye Türkiye’ye duyduğu güven için çok teşekkür ediyorum.”

Türkiye yatırım yapılacak bir ülkedir
Açılış töreninde bir konuşma yapan Astaldi Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Astaldi ise, projeyi 14 ayda bitirdiklerini belirterek konuşmasına şöyle devam etti: “Yaptığımız işten gurur duyuyoruz projeyi 14 ayda tamamlamak etkin ve verimli bir yönetimin göstergesidir. Genişletilmiş yeni havalimanın sağlayacağı yolcu kapasitesinde ki artış bölge ekonomisine de katkı sağlayacaktır. Bu vesile ile kendimizi ikinci evimizde hissettiğimiz Türkiye’ye bir katkıda bulunmanın gururu içindeyiz. Bağlılıkları ve profesyonellikleri sayesinde yakalanan başarıdan dolayı tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim. Bu proje Astaldi’nin stratejisinde ileriye dönük önemli bir adım teşkil etmiştir. Türkiye sadece projelerin gerçekleştirileceği bir ülke değildir.  Türkiye’de kendimizi evimizde hissediyoruz. Astaldi için Türkiye yatırım yapılacak bir ülkedir.”

100 milyon euronun üzerinde yatırım

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal, YİD modeli ile ülkemize önemli bir yatırımı daha kazandırdığımızı belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Devletimizin kasasından bir kuruş harcamadan havaalanlarımızın standartlarını arttıracak önemli yatırımları hayata geçirdik. Milas Bodrum Havalimanı, 100 milyon Euro’nun üzerinde bir yatırımla hayata geçti. Yap İşlet Devret (YİD) modeli ile 02.08.2006 tarihinde gerçekleştirilen ihale neticesinde, 45 ay (3 yıl 9 ay) süre ile “Mondial Milas – Bodrum Havalimanı Uluslararası  Terminal İşletmeciliği ve Yatırım A.Ş.” tarafından işletilecek.”

Orhan Birdal, Milas Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nin özellikleri hakkında özetle şu bilgileri verdi:
• İnşaatında aynı anda 1.800 kişi çalıştı.
• Terminalin kapalı alanı yaklaşık 100 bin m2, iskele uzunluğu ise 426 metredir.
• Havaalanının 9 metre yüksekliğindeki tavanı Milas’ın meşhur el dokuma kiliminin desenlerinden esinlenilerek alüminyum çubuklarla desenler yapıldı. Tabanda ise 62 bin metrekarelik bölümde siyah Yatağan mermeri kullanıldı
• Milas Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde 5 bagaj bandı var. Saatte 500 bagaj kapasiteli son teknoloji handling sistemi kuruldu. Bu özelliği ile havalimanı dünyada ilk 5’te. Bagaj güvenlik sistemi olarak EDS sistemi kullanılıyor.
• Terminalde 7 adedi tek körüklü, 1 adedi ise çift körüklü olmak üzere 8 adet sabit yolcu köprüsü bulunmaktadır.
• Çift körüklü köprü, her türlü havaaracına hizmet verecek şekilde dizayn edildi.
• 18 geliş ve 18 gidiş olmak üzere 36 adet Pasaport Kontuarı bulunuyor. Havalimanında 66 Check in Kontuarı var.
• Havalimanı 700’ü aşkın kamera ile denetleniyor.
• Terminal cephelerinde 4 metrelik tek parça sabit camlar ferahlık sağlıyor. Yapımı sırasında open gate uygulamasına uygun olarak düzenlendi. Güneş alan cephedeki camlar ısı ve ışık dengesini sağlam için firit edilen yöntemle giydirildi.
• Terminalde 18 yürüyen merdiven ve 29 asansör var.
• İkisi hava tarafında, ikisi kara tarafında olmak üzere 4 sigara içme salonu yer alıyor
• Havalimanında 114 otobüs ve 300 küçük araçlık otopark var.

Açılış töreninin ardından Bakan Binali Yıldırım, yeni yapılan terminali gezerek bilgiler aldı. İrlandalı bir aileyle sohbet ederek, nerede tatil yaptıklarını soran Yıldırım, terminali beğendiklerini ifade eden aileye DO&CO’nun Dış Hatlar Terminali’nde bulunan yiyeceklerinden ikram etti.

İngiliz ve Alman turistlerin ülkemizdeki en önemli tatil beldelerinden Milas –Bodrum Dış Hatlar Terminali’ni yapan Astaldi firması ayrıca, Anadolu Otoyolu, İstanbul Metrosu (Avrasya), Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu ve İçtaş ile birlikte İstanbul’a yapılacak üçüncü köprünün de yapımını üstlenerek ismini duyurmuştu.

MİLAS BODRUM HAVALİMANI AÇILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

yalan... ~ 6 yıl önce
sizler zengini daha fazla zengin ettiniz calışanları onlara muhtaç ettiniz, bu gibi eserleri yapmak kolay önemli olan çalışanların haklarını koruyabilmek.sayın bakan ihale verdiğiniz şirketlere neden söylemiyorsunuz yılda belli oranlara memurlarına calışanlarına zam yapmayı veya prim vermeyi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BHS Bir Bilen ~ 6 yıl önce
O BHS sistemi saatlik kapasitesi; 500 yerine 5000 bagaj olmasın sakın ?!:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
guest ~ 6 yıl önce
ŞU LAF ÜRETMEYİP İŞ ÜRETENLER ?! 11 YILLIK İKTİDARLARINDA KEŞKE BİR DE ŞU GÜZEL ŞEHRİN ATATÜRK HAVALİMANINA ALTERNATİF BİR ALAN YAPABİLSEYDİLER.OLUR MU? ORAYI ADAM ETMEK YA DA ALTERNATİF ÜRETMEK GERÇEK SAMİMİYET GEREKTİRİYOR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bjv ~ 6 yıl önce
''Neden'' rumuzlu güzel insan, 1979 dan sonra iranlılar kendince kravat takmıyordu, doğru. hadi klimalar az çalışsın diye kravatı atan japon başbakanlarından Koizumi ' den haberin yok. Obama 'ya damı bakmıyorsun. Şekilciliği bırak insanların kafasındaki pırıltıya bak. Emi....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000