25 Kasım 2014, Salı 13:28:13

HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ İSYAN NOKTASINDA…

Devlet Hava Meydanları İşletmesi, havacılığın en kritik noktasında görev yapan hava trafik kontrolörlerine katı kurallar getirmeye hazırlanıyor. Kölelik denilebilecek bu uygulamanın ilk adımları atılmaya başlandı. İşte kontrolörleri isyan noktasına getiren kuralların ayrıntıları.
  • BU ZAMANA KADAR GEÇİCİ GÖREVLERİ DE SAYARSAM 10 TANE LİMAN DA GÖREV YAPTIM. HEPSINDE DE KULE 5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDAYDI..
  • isyan ruhu en az kulecide niye isyan etsin ki yorgunum diyor son model koltuk takımı altına geliyor havalimanı müdürleri hiçbir kuleci için isim belirleme yetkisi yok ankara s. d. bşk. isim bildiriri h. müdürü imzalar ne isyanı birader !
  • yeni kuleye hava yollarından açık büfe yemek ve kahvaltı istiyoruz.
  • Gn. Md. de İş Sağlığı İş Güvenliği D. Bşk.lığının fiiliyata kavuşacağı süreçte HTK'leri ve seyrüsefer personelinin birbirine yakın olumsuz bunca yorumla gündem oluşturmaları?..., sebebi yeni kurulacak bşk.lığın kadrolarının seyrüsefer ve HTK kökenlilerce oluşturulması için düğmeye basılması olabilir mi?...KYS'i ilk oluşturan, EYS, iş sağlığı ve iş güvenliği Y. sistemi oluşturulması çalışmalarını yürüterek emek veren başka bir bşk.lık iken, onca HTK'leri ve seyrüsefer personeli neredeydi, Seyrüsefer Kalite Yön. Sistemini neden geç oluşturdular? Sistem iyi çalıştı mı? Kuruluşta ilk dernekleşen, güçlü temsil edilen, kabul gören, söz sahibi de olanlarda HTK'leri iken, şartlar bu kadar acınası ise, onlarca yıldır Dernek Yöneticileri ne yaptı? Gerçekten iyi mi temsil ettiler HTK'lerini? Cevap şu ki memnunsunuz işinizden de, Derneğinizden de ve biliyorsunuz ki güçlüsünüz Kuruluşta, önemlisiniz de Üst Yönetim için, iyileştirmeler ve gelişmeler ise görecelidir ve yatırımlara bağımlıdır

Devlet Hava Meydanları İşletmesi, hava trafik kontrolörlerinin canını okuyacak bir uygulama başlatıyor. Smart binası başta olmak üzere, aprondaki kule ve kulenin altında bulunan teknik blok dâhil olmak üzere kontrolörlerin çalıştığı her noktaya kartlı geçiş sistemi getiriliyor.

Teknik blokta pislik içinde bir binada hizmet veren kontrolörlerin hiçbir sosyal alanı bulunmazken, bundan sonra hava almak için bile kapının önüne çıkmaları yasaklanıp kontrol ve kayıt altına alınacak. Yemek yemek, çay içmek, hatta sıkılıp kapının önüne çıkmak istemeniz halinde bile kayıt altına alınmış olacaksınız. Kontrolörlerin teknik blok diye tabir edilen aprondaki tesiste ne yemek alanı bulunuyor ne de çay ve kahve gibi ihtiyaçları giderecek bir nokta bulunuyor.

İşte bu durum kontrolörleri çileden çıkarttı. İsyan noktasına getiren bu çalışmaların personel yetersizliğinden kaynaklandığı ileri sürülüyor. Normal standartlara göre mesai saatlerinde 35 kontrolör olması gerekirken bu sayı 22 ye kadar düşmüş durumda.

Hava trafiğini tehlikeye düşürecek kadar sayının azalmasında etken olarak “Torpilini bulan İstanbul’dan kaçıyor” şeklinde açıklanırken, DHMİ de bu durum karşısında çareyi nöbetçi kontrolör sistemi kurarak çözmeyi planlıyor. Bundan sonra iki günlük istirahatta bulunan personelin aynı zamanda nöbetçi kontrolör olacağı kaydediliyor.

Son dönemde özellikle Edremit, Antalya, Sabiha Gökçen ve Çanakkale gibi meydanlara tayin isteyip giden kontrolör sayısında artış gözleniyor.

Öte yandan sendikalar da kontrolörlere kanca takmış durumda. Kontrolörlere üye olma karşılığında çeşitli vaatlerde bulunan sendikaların İstanbul’daki çalışma şartlarının ağır olmasından dolayı “Bize üye olun bir yıl içinde istediğiniz meydana tayininizi yaptıralım” dedikleri iddia ediliyor. Özellikle Memur-Sen’in bu yolla çok sayıda kontrolörü üye yaparak tayinlerini gerçekleştirdiği belirtiliyor.

©AirportHaber Özel

HAVA TRAFİK KONTROLÖRLERİ İSYAN NOKTASINDA…

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (64)

ATC ~ 3 yıl önce
BU ZAMANA KADAR GEÇİCİ GÖREVLERİ DE SAYARSAM 10 TANE LİMAN DA GÖREV YAPTIM. HEPSINDE DE KULE 5 YILDIZLI OTEL KONFORUNDAYDI..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
isyan ~ 3 yıl önce
isyan ruhu en az kulecide niye isyan etsin ki yorgunum diyor son model koltuk takımı altına geliyor havalimanı müdürleri hiçbir kuleci için isim belirleme yetkisi yok ankara s. d. bşk. isim bildiriri h. müdürü imzalar ne isyanı birader !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
karacı ~ 3 yıl önce
yeni kuleye hava yollarından açık büfe yemek ve kahvaltı istiyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Temsil ~ 3 yıl önce
Gn. Md. de İş Sağlığı İş Güvenliği D. Bşk.lığının fiiliyata kavuşacağı süreçte HTK'leri ve seyrüsefer personelinin birbirine yakın olumsuz bunca yorumla gündem oluşturmaları?..., sebebi yeni kurulacak bşk.lığın kadrolarının seyrüsefer ve HTK kökenlilerce oluşturulması için düğmeye basılması olabilir mi?...KYS'i ilk oluşturan, EYS, iş sağlığı ve iş güvenliği Y. sistemi oluşturulması çalışmalarını yürüterek emek veren başka bir bşk.lık iken, onca HTK'leri ve seyrüsefer personeli neredeydi, Seyrüsefer Kalite Yön. Sistemini neden geç oluşturdular? Sistem iyi çalıştı mı? Kuruluşta ilk dernekleşen, güçlü temsil edilen, kabul gören, söz sahibi de olanlarda HTK'leri iken, şartlar bu kadar acınası ise, onlarca yıldır Dernek Yöneticileri ne yaptı? Gerçekten iyi mi temsil ettiler HTK'lerini? Cevap şu ki memnunsunuz işinizden de, Derneğinizden de ve biliyorsunuz ki güçlüsünüz Kuruluşta, önemlisiniz de Üst Yönetim için, iyileştirmeler ve gelişmeler ise görecelidir ve yatırımlara bağımlıdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000