14 Ekim 2008, Salı 16:31:53

DHMİ'den açıklama geldi!

Ankara-Diyarbakır seferini yapan uçakta kalp krizi geçiren yolcunun ölümüyle ilgili inceleme başlatıldı
  • Sayın Demirkuş,Yer işletme personelinin kendileri savunmasından bahsediyorsun,yer hizmetleri personelin ne gibi bir hatası olabilir ki kendini savunsunlar.Kaptan acil durumda şirket frekasından(VHF) yer işletme personeline ulaşamadıysa yada şirket frekansı(VHF) yok ise meydan kuleden rica ile yer hizmetlerine ulaşır.Ayrıca yer hizmetlerinin konu ile hiçbir alakası olmayıp uçak başına sadece ambulans istemekle yükümlüdür.Ama ambulans gelir ama gelmez herhangi bir yaptırımı yoktur.Olayı ANKARA istasyonunda yaşanmış ve TK pilotunun işten alınması ile karıştırmayın lütfen. Bilginize saygımla sunarım.
  • DHMİ ve THY nin çok değerli,çok torpilli yer personeli kendilerini saçma sapan savunup bu rezaletten yırtarlarsa.Rahmetli yolcunun ölüm nedeni pilotun başına kalırsa Pilotun kaptanlığı ve FO da terfi hakkı elinden alınabilir.
  • Sürekli uçak ile seyahat ederim. Gördüğüm kadarıyla istanbul,ankara,izmir,antalya ve adanada THY nin anlaşmalı olduğu bir sağlık kuruluşu var niye anadoludaki diğer illerede bu hizmet verilmiyor. illa insanlar öldükten sonramı yöneticiler bunu görecek merak ediyorum.
  • Bir yolcu yaşamını yitiriyor, bir sürü açıklamalar. Kim doğru söylüyor? Tanrı bilir. Ortada bir gerçek var o da yolcunun yaşamını yitirmiş olması. Bu konunun üstüne her açıdan güçlü olarak gidilsin, suçlu olan varsa bulunsun, bir daha böyle şeylerin olmaması için yapılması gerken her sey yapılsın. Türkiye'de insanın değeri yok mu? Olan zavallı yolcuya oldu, gerisi boş söz.

Diyarbakır Valiliği, Ankara-Diyarbakır seferini yapan uçakta kalp krizi geçiren yolcunun ölümüyle ilgili inceleme başlatıldığını bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Anadolu Jet'in, Ankara-Diyarbakır seferini yapan TK 946 sayılı uçağında, yolculardan Mehmet Sıddık Kanat'ın kalp krizi geçirerek öldüğü hatırlatıldı. Açıklamada, Valiliğin, olay konusunda ilgili kurumlar nezdinde inceleme başlattığı belirtildi.

DHMİ'DEN AÇIKLAMA

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), Ankara-Diyarbakır seferini yapan Anadolu Jet uçağında bir yolcunun kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesinde, herhangi bir ihmal ve müdahalede gecikmenin söz konusu olmadığını bildirdi.

DHM'den yapılan yazılı açıklamada, Anadolu Jet'in TK 946 sefer sayılı yolcu uçağının, 12 Ekim 2008'de Ankara'dan Diyarbakır'a giderken inişe hazırlandığı sırada yolculardan Sıddık Kanat'ın tansiyon rahatsızlığı nedeniyle fenalaştığı anımsatıldı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan yolcuya, uçaktaki yolcular arasındaki bir
doktor tarafından müdahale edildiği ve dil altı diye tabir edilen hap verildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yaşananlar üzerine, inişte uçak başına ambulans gelmesi için kaptan pilot, havaalanı yer hizmetlerini yürüten özel kuruluşla temas kurmaya çalışmış ancak kuramamıştır. Kule görevlisi DHMİ Nöbetçi Şefliğini telefonla aramış ancak telefon şebekesi meşgul olduğundan talebini iletememiştir.

Kaptan pilot, uçak yere indiğinde görevli apron makinistine talebi iletmiş, o da hem DHMİ hem de 112 acil servisten ambulans talebinde bulunmuştur. Her iki ambulans, uçak kapı açtığında apronda hazır halde beklemekteydi. 112 ambulans doktoru hemen uçağa çıkarak, hiç vakit kaybetmeyip, bekletmeden yolcununuçaktan indirilip ambulansa konularak Diyarbakır Devlet Hastanesine intikalini sağlamış, ancak hastaneye geldikten sonra yapılan gerekli tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hastanede vefat etmiştir."

Açıklamada, Diyarbakır Havaalanı'nda ambulans ve hemşire bulunduğu ancak ambulansların öncelikle hasta nakil aracı olarak havalimanı ve havaalanlarındaki kaza ve acil durumlara müdahale etmek için bulundurulduğu belirtilerek, ambulansların hepsinde doktor yer almadığı bildirildi. Açıklamada, Diyarbakır Havaalanı'nda da anlaşmalı olunan 112 acil servis ambulansının, bu ve buna benzer durumlara müdahale ettiği kaydedildi.

"Olayda bir iletişim problemi yaşandığı" belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi: "Ancak gerek hastaya müdahale gerekse ambulansa intikalinde herhangi bir ihmal ve gecikme olmamıştır. 112 ambulansının gecikmesi ihtimaline karşı DHMİ Hasta Nakil Aracı zaten hazır beklemekteydi. Özellikle müşterek kullanılan askeri havaalanlarında bu tür iletişim problemlerinin bir daha yaşanmaması için ilave tedbirler alınmıştır ve alınmaktadır.

Milletimizi derinden sarsan olayları, kamuoyuna aktarma görevini üstlenen değerli basın mensubu arkadaşlarımızın çalışmalarında daha titiz ve dikkatli olmaları temennisiyle hayatını kaybeden Sıddık Kanat'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz."

DHMİ'den açıklama geldi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

OCC/TK ~ 10 yıl önce
Sayın Demirkuş,Yer işletme personelinin kendileri savunmasından bahsediyorsun,yer hizmetleri personelin ne gibi bir hatası olabilir ki kendini savunsunlar.Kaptan acil durumda şirket frekasından(VHF) yer işletme personeline ulaşamadıysa yada şirket frekansı(VHF) yok ise meydan kuleden rica ile yer hizmetlerine ulaşır.Ayrıca yer hizmetlerinin konu ile hiçbir alakası olmayıp uçak başına sadece ambulans istemekle yükümlüdür.Ama ambulans gelir ama gelmez herhangi bir yaptırımı yoktur.Olayı ANKARA istasyonunda yaşanmış ve TK pilotunun işten alınması ile karıştırmayın lütfen. Bilginize saygımla sunarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Demirkuş ~ 10 yıl önce
DHMİ ve THY nin çok değerli,çok torpilli yer personeli kendilerini saçma sapan savunup bu rezaletten yırtarlarsa.Rahmetli yolcunun ölüm nedeni pilotun başına kalırsa Pilotun kaptanlığı ve FO da terfi hakkı elinden alınabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
edirneli ~ 10 yıl önce
Sürekli uçak ile seyahat ederim. Gördüğüm kadarıyla istanbul,ankara,izmir,antalya ve adanada THY nin anlaşmalı olduğu bir sağlık kuruluşu var niye anadoludaki diğer illerede bu hizmet verilmiyor. illa insanlar öldükten sonramı yöneticiler bunu görecek merak ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çağdaş ~ 10 yıl önce
Bir yolcu yaşamını yitiriyor, bir sürü açıklamalar. Kim doğru söylüyor? Tanrı bilir. Ortada bir gerçek var o da yolcunun yaşamını yitirmiş olması. Bu konunun üstüne her açıdan güçlü olarak gidilsin, suçlu olan varsa bulunsun, bir daha böyle şeylerin olmaması için yapılması gerken her sey yapılsın. Türkiye'de insanın değeri yok mu? Olan zavallı yolcuya oldu, gerisi boş söz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000