19 Ocak 2012, Perşembe 14:46:42

ÇUKUROVA HAVAALANI A.Ş İMZALIYOR

Sky Line ve Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu'nun 9 yıl 10 ay 10 gün süreyle işletmesini üstleneceği Çukurova Bölgesel Havaalanı için 26 Ocak’ta DHMİ ile imzalar atılacak.
  • Vay vay vay. Çukuruvacılar pilot olmuş Adana hakkında yorum yapmaya bile başlamışlar. Ne çabuk ? Bence siz yol yakınken geri dönün sonra son pişmanlık fayda etmez. Paranıza yazık.
  • Sayın 23 06 08. Bu ülklede senin gibileri kandırmak çok kolay. Her atılan temel bitirilseydi bu ülke Japonya'dan bile ileri giderdi. O yatırım tutarları ve teklif edilen ücretlerle her iki işin de bitirilmesi de mümkün değil. TAV Esenboğa için bile devlet hala garanti parası ödüyor. Oysa ESB ye günde 250 uçak inip kalkıyor.
  • bu şarkı bitmez geliyor bana. umarım yanılırım Türkiye'de havaalanı işi biraz fazla abartıldı.
  • Bildiğim bir şey Şakirpaşa havaalanının yeni iç hat terminali önümüzdeki ay tamamlanıyor. 14
357 milyon 71 bin 685 euro yatırım bedeli ve 9 yıl 10 ay 10 gün işletim süresi ile Sky Line ve Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu tarafından alınan Çukurova Bölgesel Havaalanı projesinde imzalar atılıyor.

26 Ocak Perşembe günü Ulaştırma Bakanlığı’nda yapılacak imza töreninde Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile Çukurova Havaalanı A.Ş arasında ‘uygulama sözleşmesi’ imzalanacak. Böylece projenin başlaması için en önemli adım atılmış olacak.

Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanı sıra Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Mersin ve Adana milletvekilleri de katılacak.

Mersin ve Adana ile Çukurova bölgesine hizmet vermek amacıyla yapımı planlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı, Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılacak. Tamamı özel sektör tarafından yapılan ikinci havaalanı olacak ve inşası 36 ayda bitirilecek. İlk aşamada 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak havaalanı, büyüyebilir şekilde yapılacak. Hem iç hem dış hat trafiğine açık olacak havaalanı, konumu itibariyle Adana-Mersin karayoluna, Adana ve Mersin şehir merkezlerine yakın olması dolayısıyla her yere kolay ulaşım imkanı sağlayacak. Bölgenin turizme açık olması dolayısıyla havaalanı bölgeye farklı bir değer katacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın turizm tesisi yapılmak üzere bölgede yer tahsisi yaptığı bölgenin ilerde ikinci bir Antalya olması hedefleniyor.  Havaalanı uçuş trafiğine açıldığı andan itibaren kargo ve yolcu taşımacılığında 'open sky' olarak hizmet verecek.

NELER YAPILACAK?
Çukurova Bölgesel Havaalanı ihalesini kazanan firma, proje kapsamında, pist, ihtiyaç halinde pist olarak da kullanılabilecek paralel taksi yolu, ana pist sonlarında 60 metreye 60 metre emergency pist, emniyet sahaları ve onların sonunda RESA sahaları yapacak.

Apron, özel hangarlar bölgesi apronu, kargo terminal apronu, yer hizmet araçları park alanı, iç ve dış hatlar terminal binası, havaalanı oteli, otopark ve bağlantı yolları, VIP binası, CIP binası, kule, kaza yangın istasyonu binası, genel hizmetler-özel hizmetler araç garajı, kara araçları akaryakıt ikmal tesisleri, su deposu, ısı ve güç merkezi, kargo terminali, havaalanı giriş kontrol noktası, apron bariyer binası, çöp toplama ve ayıklama merkezi, regülatör binaları, çevre güvenlik yolu ile sistem ve tesisler ile uçak yakıt hidrant sistemini yapacak.

©AirportHaber.com

ÇUKUROVA HAVAALANI A.Ş İMZALIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Misafir ~ 6 yıl önce
Vay vay vay. Çukuruvacılar pilot olmuş Adana hakkında yorum yapmaya bile başlamışlar. Ne çabuk ? Bence siz yol yakınken geri dönün sonra son pişmanlık fayda etmez. Paranıza yazık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Sayın 23 06 08. Bu ülklede senin gibileri kandırmak çok kolay. Her atılan temel bitirilseydi bu ülke Japonya'dan bile ileri giderdi. O yatırım tutarları ve teklif edilen ücretlerle her iki işin de bitirilmesi de mümkün değil. TAV Esenboğa için bile devlet hala garanti parası ödüyor. Oysa ESB ye günde 250 uçak inip kalkıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
bu şarkı bitmez geliyor bana. umarım yanılırım Türkiye'de havaalanı işi biraz fazla abartıldı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 6 yıl önce
Bildiğim bir şey Şakirpaşa havaalanının yeni iç hat terminali önümüzdeki ay tamamlanıyor. 14

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000