13 Aralık 2012, Perşembe 16:08:45

ANTALYA HAVALİMANI'NDA YANGIN TATBİKATI

Antalya Havalimanı'nda gerçekleştirilen tatbikatta pist dışına gövdesi üzerine inen ve yangın çıkan uçağa 70 saniyede ulaşıldı...
  • arkadaşlar keşke sky konusunda daha çok şey bilseydiniz doğru itfaiye 10 dk sonra geldi çünkü ihbar 10 dk sonra geldi.sky a ulaşma süresi 1.5 dakikadır.2333 telefon ve telsiz kayıtları incelendi.buraya yazan arkadaşlar keşke seyredeceklerine itfaiyeye haber verselerdi.sky ın hidrant sistemi çalışmıyormuş ve kapılar kilitliymiş, bina önüne uygunsuz park edilen araçlar vs... belediyenin geldiği doğrudur, çünkü destek için protokol var.5 trilyonluk sigortalanmış bir depo uçak lastiği, tiner ve oksijen tüpleri... gene sorun olmazdı, yangın ihbarı verseydiniz...
  • Sky teknik binanın yanışını hatırlayınca 70sn.bir an beni güldürdü.En az 10dk.boyunca olaya müdahale etmek için bir adet araç bile gelmedi neden mi paşalar çünkü fosur fosur uyuyorlardı.:):):)Daha sonra belediyenin itfaiyesi geldide şükür söndürebildiler..
  • kaza olsunda ben goreyım 70 sanıyemı 70 dk da mı gelıyorlar haha haha gulermısın aglarmısın ya ıtfayıye arabası ıcınde su olamdan gelır kopuk atacagım dıye sekız takla atar ben ıanmıyorum anıden gelısen bır olayda bukadar kısa surede olay yerıne ıntıkalı tecrubesız ler bır kere
  • 70 saniyemi :) haberli bir tatbikatta ben 69 saniyede ulaşma garantisi veriyorum :))

Antalya Havalimanı'nda kurumlar arasındaki işbirliğini artırmak ve olası bir uçak kazası ya da yangın olayına karşı müdahaleyi test etmek amacıyla tatbikat yapıldı.

Tatbikatta senaryo gereği iniş takımlarında sorun yaşayan bir yolcu uçağı, kule ile temasa geçti. Kulenin yönlendirmesiyle pist dışındaki bir alana gövdesi üzerine inen uçakta yangın çıktı. Kulenin alarmı ile havalimanına ait itfaiye ekipleri, 70 saniyede alana ulaştı.

Söndürme çalışmaları devam ederken Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin itfaiye ekipleri ile sağlık ekipleri olay yerine ulaştı, havalimanı güvenlik görevlileri, alanın çevresinde güvenlik şeridi oluşturdu. Yangının kontrol altına alınmasının ardından yaralanan yolcular çıkarıldı ve olay yerinde bekleyen ambulanslarla hastanelere götürüldü.

Gerçeğini yaratmayan tatbikatın ardından Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Antalya Havalimanı Başmüdürü Osman Serdar, tatbikatta görev alan ekibi tebrik etti.
    
  ''Tatbikat başarılı geçti''
    
Başmüdür Serdar, yaptığı açıklamada, yılda iki defa planlı olarak tatbikat gerçekleştirdiklerini söyledi. Olası kaza olaylarında zamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Serdar, bu tür olaylarda insanların zamanla yarışmaları gerektiğini ifade etti.

Tatbikatla zamanı çok iyi kullanma, hataları görme, eksiklikleri tespit etme imkanına kavuştuklarını belirten Serdar, ''Havalimanı tel örgüleri içinde herhangi bir noktada oluşabilecek kaza kırımına en az 70 saniyede ulaşmamız gerekiyor. Çünkü süre çok kısıtlıdır, ne kadar erken ulaşırsak, daha fazla insanı kurtarma ihtimalimiz olur'' dedi.

Tatbikat ile bunu test ettiklerini dile getiren Serdar, ekiplerin başarılı bir şekilde tatbikatı gerçekleştirdiğini kaydetti. Tatbikatta yaklaşık 100 kişinin görev aldığını bildiren Serdar, ''İnşallah tatbikatın gerçeği yaşanmaz, ancak yaşandığında ekiplerimiz ne kadar yeterli ve dinamizmli olduklarını gösterdiler. Bu da bizi memnun etti'' diye konuştu. 

ANTALYA HAVALİMANI'NDA YANGIN TATBİKATI

Facebook Yorum

Yorumlar

İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
arkadaşlar keşke sky konusunda daha çok şey bilseydiniz doğru itfaiye 10 dk sonra geldi çünkü ihbar 10 dk sonra geldi.sky a ulaşma süresi 1.5 dakikadır.2333 telefon ve telsiz kayıtları incelendi.buraya yazan arkadaşlar keşke seyredeceklerine itfaiyeye haber verselerdi.sky ın hidrant sistemi çalışmıyormuş ve kapılar kilitliymiş, bina önüne uygunsuz park edilen araçlar vs... belediyenin geldiği doğrudur, çünkü destek için protokol var.5 trilyonluk sigortalanmış bir depo uçak lastiği, tiner ve oksijen tüpleri... gene sorun olmazdı, yangın ihbarı verseydiniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AYT ~ 6 yıl önce
Sky teknik binanın yanışını hatırlayınca 70sn.bir an beni güldürdü.En az 10dk.boyunca olaya müdahale etmek için bir adet araç bile gelmedi neden mi paşalar çünkü fosur fosur uyuyorlardı.:):):)Daha sonra belediyenin itfaiyesi geldide şükür söndürebildiler..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 6 yıl önce
kaza olsunda ben goreyım 70 sanıyemı 70 dk da mı gelıyorlar haha haha gulermısın aglarmısın ya ıtfayıye arabası ıcınde su olamdan gelır kopuk atacagım dıye sekız takla atar ben ıanmıyorum anıden gelısen bır olayda bukadar kısa surede olay yerıne ıntıkalı tecrubesız ler bır kere

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olmuyo ama ~ 6 yıl önce
70 saniyemi :) haberli bir tatbikatta ben 69 saniyede ulaşma garantisi veriyorum :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000