06 Eylül 2010, Pazartesi 16:27:43

ALIŞVERİŞ LİMİTLERİ ARTTIRILDI

Gümrük Müsteşarlığının geçen yıl yayınlanan düzenlemesi ile havalimanlarındaki gümrüksüz satış noktalarında satın alınabilecek ürün kotaları daraltılmış aradan geçen süre içinde havalimanlarını işleten şirketler büyük sıkıntı yaşamıştı.
  • böyle biryerden asıl hırsız polis diyebiliyosan senin devlete saygın yoksa sana çöp dahi fazla git dısardan al bu kadar ağlama...evine cukulata alamıyomus sanki eve ekmek götüremiyorum der gibi suna bak yaa..
  • Dubaide bir karton sigara(malbora ) 15 dolar türkiyede duty-free de 24 euro.Ben hakkım olan kadarını dubaiden alıyorum.Sen döviz dışarı gitmesin diye Türkiyeden al.
  • Yazılanları dikkatle okudumUçucu ekipler yurt dışından her türlü ihtiyaçlarını karşılıyorlar,o zaman döviz gitmiyorda duty-free lerden alışveriş yapınca mi döviz dışarı gidiyor.Bende uçucu ekibim.İşime geleni yurt dışından işime geleni de yurt içinden alıyorum.İşine geldiğinde kimse dövizi nerede harcadığına bakmıyor.
  • Zürihdeki fiyat 34 € değil 3.4o € olacaktı.

Şirketler DHMİ'ye başvurarak, uygulamanın Free Shop gelirlerinde önemli düşüşe neden olduğunu ve havalimanı işletmesini aldıkları dönemde böyle bir sınırlama bulunmadığını kaydetmişti.

Şirketler, yolcuların alışveriş haklarının eski seviyeye çekilmesini isterken, aksi halde zararlarının tazmin edilmesini talep etti. Şirketler, DHMİ ile yaptıkları sözleşme gereği, gelir kaybına uğradıkları için uğradıkları mağduriyet ve zararın, devlet tarafından karşılanmasını istemiş, uğradıkları zararı "mücbir sebep" olarak gösteren işletmeler, bu kapsamda ya işletme süresinin uzatılmasını ya da ödedikleri yıllık kira bedelinde indirim yapılarak zararlarının giderilmesini talep etmişti.

Bu olayların ardından AirportHaber'in edindiği bilgilere göre bugün itibariyle gümrüklü sahadan çıkarken yolcuların alabileceği içki, sigara ve çikolata miktarlarında limit arttırımına gidildi. Yapılan düzenlemeyle yeni limitler şu şekilde değiştirildi.

Ülkeye giriş yapan yolcular için kişibaşı alışveriş limitleri ve yapılan düzenlemeler şu şekilde düzenlendi:

* Düzenleme öncesi Sigara limiti: 2 karton - Yeni düzenleme ile Sigara limiti - 3 karton'a çıkartıldı.

* Düzenleme öncesi Alkollü İçecekler: %22'den fazla alkol içeren alkollü içkiler için 1 litre - Yeni yapılan düzenleme ile %22'den fazla alkol içeren 1 lt içki bununla birlikte %22'den az alkollü olan 2 litre içki alınabilecek.

* Düzenleme öncesi Alkollü İçecekler: %22 ve daha az alkol içeren alkollü içkiler için 2 litre - Yeni düzenleme ile %22'den az alkol içeren içkiler için 3 litre alınabilecek.

* Düzenleme öncesi Parfüm: 600 ml - Düzenleme sonrası parfüm 1000 ml alınabilecek.

* Düzenleme öncesi Çikolata: 1 kg - Yeni düzenleme ile Çikolata 2 kg olarak yeniden düzenlendi.

©AirportHaber.com

ALIŞVERİŞ LİMİTLERİ ARTTIRILDI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Misafir ~ 8 yıl önce
böyle biryerden asıl hırsız polis diyebiliyosan senin devlete saygın yoksa sana çöp dahi fazla git dısardan al bu kadar ağlama...evine cukulata alamıyomus sanki eve ekmek götüremiyorum der gibi suna bak yaa..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Dubaide bir karton sigara(malbora ) 15 dolar türkiyede duty-free de 24 euro.Ben hakkım olan kadarını dubaiden alıyorum.Sen döviz dışarı gitmesin diye Türkiyeden al.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Yazılanları dikkatle okudumUçucu ekipler yurt dışından her türlü ihtiyaçlarını karşılıyorlar,o zaman döviz gitmiyorda duty-free lerden alışveriş yapınca mi döviz dışarı gidiyor.Bende uçucu ekibim.İşime geleni yurt dışından işime geleni de yurt içinden alıyorum.İşine geldiğinde kimse dövizi nerede harcadığına bakmıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Zürihdeki fiyat 34 € değil 3.4o € olacaktı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000