24 Mayıs 2014, Cumartesi 10:59:56

3. HAVALİMANI İÇİN START VERİLİYOR

Sivil havacılık sektörünün merakla beklediği 3. Havalimanı için yer temini anlaşması yapıldı. Yasaya göre ihaleyi alan firma olan İGA Havalimanı A.Ş’nin bir ay içinde temel atması gerekiyor. Havalimanı inşaatı 3 etapta yapılacak.
  • Adi 1 nci Mahvettin uluslararasi havalimani ossun....
  • Uğurlar Türkiyə ! :)
  • Avrasya havalimanı yakışır ..
  • En az 5 yıl sürer....

Dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğini taşıyacak olan üçüncü havalimanında inşaat başlıyor. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve İGA Havalimanı İşletme AŞ arasında yapılan anlaşma ile yer temini sağlandı. Star Gazetesi'nde yer alan habere göre; Türkiye’yi sivil havacılık sektöründe bir üst lige taşıyacak olan üçüncü havalimanında temel atılıyor. Günlerdir tartışılan ‘üçüncü havalimanı ne zaman başlayacak’ sorusuna son noktayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koydu. Geçtiğimiz günlerde DHMİ ile İGA Havalimanı İşletme arasında yapılan anlaşma ile yer temini de sağlandı. Yasalara göre yer temini sağlandıktan sonra ihaleyi alan firmanın en geç bir ay içinde temel atması gerekiyor.

İLK UÇAK 42 AY SONRA İNECEK

Toplamda 26 milyar 142 milyon Euro’luk rekor rakama mal olacak olan havalimanı yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli birbirinden bağımsız altı pistli olacak ve inşaatı üç etaptan oluşacak. Birinci etabın en geç 42 ay sonra hizmete girmesi bekleniyor. Bu etapta iki adet bağımsız paralel pist, bir adet cross pist, üç adet paralel taksirut, yüksek hız ve bağlantı taksi yolları, apron, terminal binası, hava trafik, haberleşme ve meteoroloji sistemleri, diğer hizmet binaları ve sistemler yapılacak. İkinci etapta Akpınar yerleşimi tarafına bir adet bağımsız pist, bir adet paralel taksi yolu ve üçüncü etap inşaatlarda da Tayakadın-Yeniköy tarafına bir adet bağımsız pist, bir adet paralel taksi yolu, mevcut yerleşkenin güneyine bir adet cross pist, bir adet paralel taksi yolu yapılacak. 

3. HAVALİMANI İÇİN START VERİLİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
Adi 1 nci Mahvettin uluslararasi havalimani ossun....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Uğurlar Türkiyə ! :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Avrasya havalimanı yakışır ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
paralel mi? ~ 4 yıl önce
avrasya biraz paralelimsi geliyor kulağa... O yüzden avrasya olmaz , imkansız..
avrasya ~ 4 yıl önce
neden paralel çağrışımı yapıyor ?bence çok güzel bir isim bencede avrasya olacak..
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
En az 5 yıl sürer....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000