08 Mayıs 2014, Perşembe 16:53:10

3. HAVALİMANI İÇİN "HAZİNE GARANTİSİ" YOK!

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı projesine Hazine garantisi verilmeyeceğini açıkladı.
  • cebimizden para ki çıkacak? çıkıyor işte, bunun hazineye faiz maliyeti olduğunu unutmayın
  • DHMİ'nin kendi geliri olduğu için garantiyi Hazine yerine DHMİ verecek. DHMİ ödeyemezse yine Hazine ödeyecek zaten. Sonuç olarak aynı şey. Devletin sağ cebi yerine sol cebinden çıkacak. Tabi bunlar fesih senaryolarında geçerli. İşler yolunda giderse herkes kazanacak.
  • Desenize hazin son geldi,

Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı, İstanbul’a yapılacak olan 22 milyar Euro'luk üçüncü havalimanının dev projelere Hazine garantisi kapsamında olup olmadığı ile ilgili tartışmalara son noktayı koydu.

Çanakcı, “Devlet Havameydanları İşletmesi (DHMİ) KİT statüsünde olduğu için bizim üçüncü halimanı projesinde borç üstlenmemiz söz konusu değil” dedi.

Çanakcı, Avrupa Yatırım Bankası’ndan (AYB) Marmaray Projesi’ne 200 milyon Euro'luk ek finansman sağlanmasına iilşkin düzenlenen törende gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çanakcı, bugüne kadar Hazine’nin Avrasya Tüneli ve Gebze-İzmir otoyol projesinin birinci fazında borç üstlenimi yaptığını söyledi ve “Şu anda üzerinde çalışmış olduğumuz üçüncü proje de İstanbul 3. Köprü projesinin birinci aşaması” diye ekledi.

Hazine Müsteşarı Çanakcı, “İstanbul 3. havalimanı projesinde sözleşmenin tarafı DHMİ olduğu için, şu anda bizim borç üstlenim taahüdünde bulunmamız yasal olarak mümkün değil” dedi.

Çanakcı, borçlanma yetkisi olmayan genel bütçeli kamu kuruluşları için borçlanma yetkisinin sadece Hazine’ye ait olduğuna vurgu yaptı ve “Dolayısıyla Hazine’nin buradan doğrudan devreye girmesinden daha doğal bir durum söz konusu olamaz” dedi.

3. HAVALİMANI İÇİN "HAZİNE GARANTİSİ" YOK!

Facebook Yorum

Yorumlar

Android Uygulaması ~ 4 yıl önce
cebimizden para ki çıkacak? çıkıyor işte, bunun hazineye faiz maliyeti olduğunu unutmayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ESB ~ 4 yıl önce
DHMİ'nin kendi geliri olduğu için garantiyi Hazine yerine DHMİ verecek. DHMİ ödeyemezse yine Hazine ödeyecek zaten. Sonuç olarak aynı şey. Devletin sağ cebi yerine sol cebinden çıkacak. Tabi bunlar fesih senaryolarında geçerli. İşler yolunda giderse herkes kazanacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Desenize hazin son geldi,

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000