21 Mart 2013, Perşembe 10:02:44

ISPARTA KAZASINA DAMGA VURACAK RAPOR!

Isparta’da devam eden World Focus kazasında bugünkü duruşmada mahkeme heyetine sunulacak raporda, uçağın o anki işletmecisi Atlasjet kusursuz olarak değerlendirilirken SHGM eski Genel Müdürü Ali Arıduru ve Yavuz Çizmeci asli kusurlu sayıldı. İşte rapordan detaylar...
  • ÇİZMELİYE ÇALIŞANLARIN AHI TUTTU.
  • Bu raporla yeni bir bilgi kirliliği yaratılmıştır. Bundan önce yazılan 4 rapordan farklı ve yeni hiçbir şey yok. Laf kalabalığı. Hiç bir iddası hiç bir referansa dayanmamaktadır. Bu rapordan benim anladığım bundan sonra SHGM yaptığı denetimlerden sonra hazırlayağı raporlarda bulgu sayısının 10'u geçmemesine özel önem vermelidir. Aynen bu davada sözü edilen SHGM raporunda yaptığı gibi Yönetici personelin tek tek isimleri ve eğitim eksiklikleri sayılatak 30 bulgu yazacağına hepisini toplayıp tek bulgu yazabilir " Yönetici Personellerin OPS konusundaki Eğitmleri Eksiktir" ettimi 30 bulgu 1 bulgu. Rapora birde şunu ekleyebilir bu nedenle "hiçbir Pilot Uçağı pist yerine dağa indiremez"
  • Çok olumlu bir rapor. Umarım bu rapor kabul edilir ve ilerde emsal teşkil eder. Böylece SHGM, Şirket yöneticileri, eğitim başkanları, teknik başkanları.... yaptıkları işin ciddiyetinin farkına varır. Artık anlayış pilotaj hatası, teknisyen hatası vs. değil ! Anlayış sistem hatası, yani sen düzgün bir teknik sistem oturtmaz ve kontrolünü yapmazsan, çalışanlarına (pilot, teknisyen, ......) düzgün eğitim verip, denetlemezsen, kazalar olmaya devam edecektir. Sonuçta Ahmet Kaptan, Osman Kaptan, Ali teknisyen vs. ilk bakışta sorumlu gözükecekdir, fakat onlar sistemin parçasıdır. Sistemin düzgün işlemesi öncelikle Ulaştırma Bakanlığı, SHGM, Şirket Yönetimi sayesinde olur, balık baştan kokar. Uçaklara milyonlarca dolar, hatta milyarlarca dolar para veren şirketler, KUSURA BAKMAYIN AMA kesenin ağzını düzgün bir sistem, kaliteli eğitim ve kontrol mekanizmaları için de açmalı, bunları SHGM zaten denetlemeli ve böyle olmasını sağlamalıdır.
  • Cizmeci bu sefer patladi iste kur yap zarar et devret batsin...dussun...

30 Kasım 2007’de yaşanan uçak kazasına ilişkin yargı süreci devam ederken bugün Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde 18 sanıklı davaya devam edilecek. Yeni atanan bilirkişi heyetinin hazırladığı rapor, dün mahkemeye sunuldu. Airporthaber, sürprizlerle dolu o bilirkişi raporuna ulaştı.

Raporda son derece ilginç detaylar yer alırken daha önceki bilirkişi raporlarının aksine kazadan birinci derece kusurlular arasında SHGM eski Genel Müdürü Ali Arıduru, World Focus Havayolları’nın sahibi Yavuz Çizmeci, Genel Müdür Aydın Kızıltan ve Teknik Müdür İsmail Taşdelen olarak ifade edildi. İkinci dereceden kusurlular arasında ise, uçağı kullanan pilotların yanı sıra World Focus Eğitim Müdürü pilot Faruk Çağımnı, Bakım Müdürü Zafer Dinçer ve dönemin SHGM genel Müdür  Yardımcısı Oktay Erdağı yer aldı.

Atlasjet’in sahibi Murat Ersoy, Genel Müdür Tuncay Doğaner ve Uçuş İşletme Başkanı Mehmet Erbilgin’in ise kazada kusurları bulunmadığı kaydedildi.

SHGM eski Genel Müdürü Ali Arıduru, SHGM tarafından tespit edilen tüm arıza ve eksiklikleri bilmesine rağmen gerekli önlemleri almadığından ve ayrıca mevzuat gereği her türlü denetimden sorumlu bulunduğu hava aracının teknik kusurlarını bildiği halde bu nitelikteki bir uçağın uçuşuna izin verdiği için asli kusurlu sayıldı.

World Focus Havayolları’nın sahibi Yavuz Çizmeci’nin suçlu bulunmasına gerekçe olarak tespit edilen eksik bulgulara rağmen uçağı sub-charter olarak kiraya vererek uçmasını sağlamak olarak gösterilirken genel müdür Aydın Kızıltan’ın ise uçağa ground (uçamaz) talimatı vermesi gerekirken şirket sahibinin talimatıyla pilota uçuş izni vermesi sebebiyle suçlu olduğu kaydedildi.

Bir diğer birinci dereceden kusurlu Teknik Müdür İsmail Taşdelen’in ise teknik bulguları dikkate alarak uçağı uçurmama yetkisi olmasına rağmen bu yetkisini kullanmaması gerekçesiyle kusurluğu bulunduğu bildirildi.

Raporda yer alan inceleme ve tespitler bölümünde ise şu konulara dikkat çekildi:


 
 

ISPARTA KAZASINA DAMGA VURACAK RAPOR!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (41)

HER ŞEY LAYIK SANA ~ 5 yıl önce
ÇİZMELİYE ÇALIŞANLARIN AHI TUTTU.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Laf Kalabalığı ~ 5 yıl önce
Bu raporla yeni bir bilgi kirliliği yaratılmıştır. Bundan önce yazılan 4 rapordan farklı ve yeni hiçbir şey yok. Laf kalabalığı. Hiç bir iddası hiç bir referansa dayanmamaktadır. Bu rapordan benim anladığım bundan sonra SHGM yaptığı denetimlerden sonra hazırlayağı raporlarda bulgu sayısının 10'u geçmemesine özel önem vermelidir. Aynen bu davada sözü edilen SHGM raporunda yaptığı gibi Yönetici personelin tek tek isimleri ve eğitim eksiklikleri sayılatak 30 bulgu yazacağına hepisini toplayıp tek bulgu yazabilir " Yönetici Personellerin OPS konusundaki Eğitmleri Eksiktir" ettimi 30 bulgu 1 bulgu. Rapora birde şunu ekleyebilir bu nedenle "hiçbir Pilot Uçağı pist yerine dağa indiremez"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Civacı ~ 5 yıl önce
Çok olumlu bir rapor. Umarım bu rapor kabul edilir ve ilerde emsal teşkil eder. Böylece SHGM, Şirket yöneticileri, eğitim başkanları, teknik başkanları.... yaptıkları işin ciddiyetinin farkına varır. Artık anlayış pilotaj hatası, teknisyen hatası vs. değil ! Anlayış sistem hatası, yani sen düzgün bir teknik sistem oturtmaz ve kontrolünü yapmazsan, çalışanlarına (pilot, teknisyen, ......) düzgün eğitim verip, denetlemezsen, kazalar olmaya devam edecektir. Sonuçta Ahmet Kaptan, Osman Kaptan, Ali teknisyen vs. ilk bakışta sorumlu gözükecekdir, fakat onlar sistemin parçasıdır. Sistemin düzgün işlemesi öncelikle Ulaştırma Bakanlığı, SHGM, Şirket Yönetimi sayesinde olur, balık baştan kokar. Uçaklara milyonlarca dolar, hatta milyarlarca dolar para veren şirketler, KUSURA BAKMAYIN AMA kesenin ağzını düzgün bir sistem, kaliteli eğitim ve kontrol mekanizmaları için de açmalı, bunları SHGM zaten denetlemeli ve böyle olmasını sağlamalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cizmeci patladi ~ 5 yıl önce
Cizmeci bu sefer patladi iste kur yap zarar et devret batsin...dussun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000