20 Şubat 2009, Cuma 02:07:51

ÇELEBİ’DEN AÇIKLAMA

AtlasJet Havayolları’nın İstanbul-Süleymaniye seferini yapmak üzere hazırlanan uçağının lastik takozlarının alınmasından sonra kayarak pist dışına çıkmasından sonra Çelebi’den bir açıklama geldi.
  • Bak son noktayı koyalım oldu mu? Gerek Çelebi gerek HAvaş vb tüm firmalar kanunsuz bir iş yaptığını savunuyorsan git mahkemeye!! Var mı herhangi bir itirazın? Bir şirket kanunların izin verdiği müddetçe çıkarlarını düşünmek zorundadır ve kar etmelidir!!!! Bundan haberin yoksa bil... Bu sektördeki hiçbir şirket gönül vakıfları değildir... Dolayısıyla kar etmelidirler... Ben ne Çelebi'yi nede başkalarını savunuyorum.. Sadece yaşadığımız ülkede kanunlar buna izin veriyor bunu anlatıyorum. En tepedeki hiçbir şirketin yöneticisi buna bakmaz... Madem tecrübe diyorsun.. Söyle o zaman küçük havayollarına Air France gibi firmalardan pilot alsın...aylık 16 Euro ya kadarda para versinler oldumu güzel kardeşim. Hadi git patronuna söyle ne cevap verece
  • Sefa Inan Bey'ın yazısı bence tum tartısmaların sonudur, bılgısız yorum yapanlara ders nıtelıgınde bır yazıdır.Saygılarımla
  • Arkadaşım ben nerede yaşadığımın farkındayım ama sen nerede çalıştığının farkında değilsin galiba insan hayatı gibi bir durumun farkında bile olmadan bu mesleği yapıyorsun birde utanmadan kanunlara göre 10 aylık çalışan bulmakta mümkün diye yazabiliyorsun helal olsun bu düşünce sahibi insanlara benim bahsettiğim şey TECRUBE denen kazanılması zor olan şeydi ama bunu anlayacak zihniyet bu ülke için gerekli sen 10 ayda bir personel değiştir ne kazancın olacak bence büyük kayıpta olanda sensin ayrıca Isparta uçağının kırım raporunu sen mi hazırladın birader nereden biliyorsun bu kadar şeyi bunu bence Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile paylaşmalısın onlar birşey biliyorki bu konu ile ilgili açıklama yaptılar araştır bak neymiş öğren.
  • Arkadaşım farkındaysan TüRKİYE'de yaşıyorsun. Yani 10 aylık çalışan alabilmek mümkün kanunlarca. AHM'den bahsediyorsun ama kanunlarını bilmiyorsun.Kanunuda eleştiriyorsan o zaman bu ülkede yaşama.Kanunlar!!! Bu ülkenin kanunları ve herşey kanunlara uygun gidiyor. Ayrıca AHM'de yazan kural; doğrudur. Yani towbarless bağlanmadan main gear chocks alınmaz. Aprona çık bir bak... Ama lütfen objektif ol. Kendi kendine sor... Kim kurallara uyar... Her türlü kurala ama... Objektif olamıyorsanız lütfen yorum yapmayın..Kurallar ise evet bir hata var ortada.. Ancak şunuda kabul edin teknik sorun da var..Unutmayın düşen Isparta uçağınıda teknik release etmişti ancak uçakta arıza mevcuttu.Neyse uzatmaya gerek yok. Hepinize ayrı ayrı saygılarımı sunarı

Kurumsal İletişim Direktörü Çetin Özbey, AirportHaber’i arayarak şu bilgiyi verdi. “Harekat memurumuz kaptanla konuşup mutabakat aldıktan sonra takozları almıştır. Takozları aldıktan sonra uçak kaymaya başlamıştır. Uçağın motorları çalışmadığı için hidrolik basmamaktadır. Park frenleri de on (açık) olmasına rağmen tutmamış. Pilotun ifadesi rüzgârın şiddetli olması ve uçakta bulunan ağır yükten dolayı kaydığı yönündedir”

 

Çetin Özbey’in açıklamaları AirportHaber’e yapılan açıklamadır. İşte açıklamanın tamamı...

ATLAS JET Havayollarının 20 şubat 2009 günü  ISTANBUL – SÜLEYMANİYE  seferini ( IST kalkıs 23.45 LMT )  yapmak üzere  209 no.lu körükten hareket ederken yaşanan olayla ilgili açıklamayı aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

 

Uçağın yolcu alımını takiben, uçak koordinatörümüz  kaptan pilot ile yaptığı görüşmede “ Uçağın push back için hazır olduğunu belirterek frene alınması “ yönündeki talebini  iletmiştir.

 

Sefer kaptanı uçağın frene alındığı bilgisini vermiş bu arada uçak alt gövdesinde bulunan ve uçağın frende olduğunun dışarıdan görülmesini sağlayan ikaz lambasının yandığı tespit edilmiştir.

 

Çelebi görevlisi; uçağın takozunu ; sefer kaptanının fren sisteminin  “ on ” konuma alındığını  bildirmesini ve uçağın frende olduğunun dışarıdan görülmesini sağlamak amacı ile uçağın alt gövdesinde bulunan ikaz  lambasının yanmasını  takiben almıştır.

 

Dolayısı ile talimatlar uyarınca yapılması gereken tüm işlemler Çelebi tarafından herhangi bir hizmet kusuru yaratılmadan  gerçekleştirilmiştir.

 

Uçağın kaymaya başmasını takiben yer hizmeti şirketinin uçak üzerindeki işlevi sona ermiş, kumanda ve kontrol bütünü ile cock pit’e geçmiştir.

 

2.       Kaymakta olan uçağı, personelimiz ve Atlas Jet teknisyeni  takoz koyarak durdurma gayreti sarf etmişse de bu çalışmadan sonuç almak maalesef mümkün olmamıştır.

 

3.       Yukarıda da ifade edildiği üzere; uçağın altında Atlas Jet’in Çelebi hizmetlerini  gözlemlemek ile görevli teknisyeni mevcut olup standart uygulamalar bu görevlinin gözlemi altında yapılmış ve hizmet sunumu esnasında kendisinden hiç bir menfi uyarı alınmamıştır.

 

Bu kaza ile ilgili soruşturma resmi makamlarca başlatılımış olup devam etmektedir.

Bu araştırmanın sonlanmasını takiben detaylı bilgi sunumu mümkün olabilecektir.

 

Saygılarımızla.

ÇELEBİ’DEN AÇIKLAMA

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Misafir ~ 9 yıl önce
Bak son noktayı koyalım oldu mu? Gerek Çelebi gerek HAvaş vb tüm firmalar kanunsuz bir iş yaptığını savunuyorsan git mahkemeye!! Var mı herhangi bir itirazın? Bir şirket kanunların izin verdiği müddetçe çıkarlarını düşünmek zorundadır ve kar etmelidir!!!! Bundan haberin yoksa bil... Bu sektördeki hiçbir şirket gönül vakıfları değildir... Dolayısıyla kar etmelidirler... Ben ne Çelebi'yi nede başkalarını savunuyorum.. Sadece yaşadığımız ülkede kanunlar buna izin veriyor bunu anlatıyorum. En tepedeki hiçbir şirketin yöneticisi buna bakmaz... Madem tecrübe diyorsun.. Söyle o zaman küçük havayollarına Air France gibi firmalardan pilot alsın...aylık 16 Euro ya kadarda para versinler oldumu güzel kardeşim. Hadi git patronuna söyle ne cevap verece

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Sefa Inan Bey'ın yazısı bence tum tartısmaların sonudur, bılgısız yorum yapanlara ders nıtelıgınde bır yazıdır.Saygılarımla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Arkadaşım ben nerede yaşadığımın farkındayım ama sen nerede çalıştığının farkında değilsin galiba insan hayatı gibi bir durumun farkında bile olmadan bu mesleği yapıyorsun birde utanmadan kanunlara göre 10 aylık çalışan bulmakta mümkün diye yazabiliyorsun helal olsun bu düşünce sahibi insanlara benim bahsettiğim şey TECRUBE denen kazanılması zor olan şeydi ama bunu anlayacak zihniyet bu ülke için gerekli sen 10 ayda bir personel değiştir ne kazancın olacak bence büyük kayıpta olanda sensin ayrıca Isparta uçağının kırım raporunu sen mi hazırladın birader nereden biliyorsun bu kadar şeyi bunu bence Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile paylaşmalısın onlar birşey biliyorki bu konu ile ilgili açıklama yaptılar araştır bak neymiş öğren.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Arkadaşım farkındaysan TüRKİYE'de yaşıyorsun. Yani 10 aylık çalışan alabilmek mümkün kanunlarca. AHM'den bahsediyorsun ama kanunlarını bilmiyorsun.Kanunuda eleştiriyorsan o zaman bu ülkede yaşama.Kanunlar!!! Bu ülkenin kanunları ve herşey kanunlara uygun gidiyor. Ayrıca AHM'de yazan kural; doğrudur. Yani towbarless bağlanmadan main gear chocks alınmaz. Aprona çık bir bak... Ama lütfen objektif ol. Kendi kendine sor... Kim kurallara uyar... Her türlü kurala ama... Objektif olamıyorsanız lütfen yorum yapmayın..Kurallar ise evet bir hata var ortada.. Ancak şunuda kabul edin teknik sorun da var..Unutmayın düşen Isparta uçağınıda teknik release etmişti ancak uçakta arıza mevcuttu.Neyse uzatmaya gerek yok. Hepinize ayrı ayrı saygılarımı sunarı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000