02 Mayıs 2012, Çarşamba 09:05:31

ATLASJET'TEN SÜRPRİZ ORTAKLIK

Atlasjet, Irak’ta Zagros Group ile ortak havayolu şirketi kurdu. Zagrosair adıyla uçacak şirket 3 uçakla tarifeli seferlere başlayacak. Zagros Group ile yüzde 50 ortak olan Atlesjet 150 milyon dolar yatırım yaptı. Zagrosair’in mayıs sonunda uçuşlara başlaması hedefleniyor...
  • ATPL öğrencisi olsun soramazmı,o dünyada yaşamıyormu bu ülke içinde bir türk genci onunda hakkı soracak tabi.İyi o sormasın,bu yapmasın,o yapamaz,o kaptan çocuğu değil vesaire vesaire sürer gider bu işleri bırakın artık düşmanlığınız kime kardeşim sizin,dağa çıkacak hali yok adam gibi soru sormuş. (kesinATPL öğrencisidir diyen kardeşim ismini veya mailini buraya yazarmısın tanışalım seninle)
  • Kabinden kesilen paraların yine nereye gittiği anlaşıldı. Oraya ekip bulmakta zor iş. Ben şahsen ıraklı pilotların kullanacağı uçakla uçmam.
  • Kesin ATPL öğrencisi
  • Herkese Merhaba, Aralık Ayının son günlerinde Etihad Airways , 233 uçaklık dev bir filoya sahip Air Berlin in %29,21 hissesini alarak en büyük hissedarı olmuştu. 5 yıl için 255 milyon ABD Doları finansman aktaracak. 150 milyon dolar gibi rakamları duyunca acaba Bizim Girişimci Havayolu Şirketlerimizin hedeflerini düşük tuttuğunu ve çok para harcadığını düşünüyorum. THY gibi global bir gücümüz Air Berlin in çoğunluk hissesini almak yerine zarar etmiş Air Bosna Ve Lot için adeta yanıp tutuşuyor. Siz Ne Dersiniz? Saygılarımla, Murat Hasar

 

Özel havayolu şirketi Atlasjet, Irak’ta faaliyet gösteren Zagros Group ile ortaklık anlaşması imzalayarak Zagrosair’i kurdu.
 
Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy mayıs sonunda faaliyete geçirecekleri havayolu şirketine 150 milyon dolar yatırım yaptıklarını açıkladı. Irak’ın en büyük şirketlerinden Zagros ile yarı yarıya ortak olduklarını belirten Ersoy “Zagrosair için 3 yeni uçak alındı. Bu yılın sonuna kadar uçak sayısını hızla artıracağız. Erbil merkezli şirketimiz, Avrupa ve lrak’a komşu ülkekere tarifeli seferler düzenleyecek. Zagrosair ile hac seferleri düzenlemek için de yolumuz açılmış oldu” diye konuştu.
 
Irak’ı tanıdık
 
Irak’taki siyasi karışıklıkların, yatırım kararlarını etkilemediğini anlatan Ersoy, şöyle devam etti: “Biz son iki senedir lrak’da operasyon yapıyoruz. Bu süre, hem Irak’ı hem de Iraklıları tanımamıza fırsat verdi. Irak, pazar şartları zor ancak uğraşılmaya değecek bir yer. 2 yıl önce Irak pazarında operasyona başladığımızda hedefimiz Irak’a nasıl yatırım yapılır sorusunun yanıtını bulmaktı. Ortak olduğumuz şirket ile sadece Erbil ve şu anda Suleymaniye’den İstanbul’a haftada 8 sefer yapıyoruz. Havayolu ruhsatını aldığımız andan itibaren Irak’ın bir çok noktasından Avrupa ve Ortadoğu’da 10’dan fazla noktaya tarifeli uçuşları başlatacağız.”
 
Kilit ülke
 
Irak’ın riskli gibi gözükse de Türkiye için çok büyük bir pazar olduğunu dile getiren Ersoy, bu bölgeyi tercih etmelerinin sebebini şöyle açıkladı: “Öncelikle sınır komşumuz, ticaretimiz her geçen gün artarak devam ediyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinin Türkiye turizmine ilgisi malum. Irak’ı kilit ülke olarak kullanmayı hedefliyoruz. Arap Baharı sebebiyle bölge karışık olsa da, zamanla taşlar yerine oturacak.” 
 
3 otel yapacak 
 
Irak’ta havayolu yatırımının yanında otelcilik alanında da projeler üreteceklerini belirten Ersoy, “Bir ülkenin havayoluna hakimseniz o ülkede sırtınız yere gelmez. İlk etapta havadan girdiğimiz Irak’ta uzun vadede otelcilik yatırımları da planlıyoruz. Orta vadede 300 odalık 3 otel yatırımı yapacağız. Her birinin maliyeti 100 milyon dolar olacak” diye konuştu.
 
4 yıl önce başlamıştı
 
Murat Ersoy, Atlasjet’in 4 yıl önce Kuzey lrak bolgesinde Erbil ve Süleymaniye’ye tarifeli seferler düzenlemeye başladığını hatırlatarak şunları söyledi: “Hiç bir tarifeli havayolunun uçuş yapmayı kabul etmediği komşu ülkemizin gelecek vaadettiğini o dönemde görmüştük. Bizden başka hiç bir havayolu Kuzey lrak’a tarifeli uçuş yapmayı kabul etmediği için de Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü talebimizi hemen onaylamıştı. Bugün Kuzey lrak tüm havayollarınca öncelikli uçuş noktası haline geldi. Tarifeli uçuşlarımız ile başlattığımız bölge ticaretimiz, lrak Havayolları’nın Bombardier uçaklarına teknik bakım desteği vermeye başlamamızla devam etti.”
 
Uçmaya hazır hale geldik
 
Atlasjet olarak uzun zamandır yurtdışında bir havayolu şirketi kurmak istediklerini dile getiren Murat Ersoy, “Irak bölgesindeki potansiyeli uzun zamandır takip ediyorduk. Kendimize iyi bir ortak bulduk. Bu aşamadan sonra düğmeye basarak havayolu kurma hayalimizi gerçeğe dönüştürdük. Kurduğumuz şirket için bütün hazırlıkları tamamladık ve uçmaya hazır hale geldik. Büyük bir aksilik çıkmazsa ay sonuna kadar ruhsatımızı da alırız” diye konuştu. (Hürriyet)
ATLASJET'TEN SÜRPRİZ ORTAKLIK

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

: ~ 6 yıl önce
ATPL öğrencisi olsun soramazmı,o dünyada yaşamıyormu bu ülke içinde bir türk genci onunda hakkı soracak tabi.İyi o sormasın,bu yapmasın,o yapamaz,o kaptan çocuğu değil vesaire vesaire sürer gider bu işleri bırakın artık düşmanlığınız kime kardeşim sizin,dağa çıkacak hali yok adam gibi soru sormuş. (kesinATPL öğrencisidir diyen kardeşim ismini veya mailini buraya yazarmısın tanışalım seninle)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Belli oldu ~ 6 yıl önce
Kabinden kesilen paraların yine nereye gittiği anlaşıldı. Oraya ekip bulmakta zor iş. Ben şahsen ıraklı pilotların kullanacağı uçakla uçmam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hayirlisi diyen ~ 6 yıl önce
Kesin ATPL öğrencisi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murat Hasar ~ 6 yıl önce
Herkese Merhaba, Aralık Ayının son günlerinde Etihad Airways , 233 uçaklık dev bir filoya sahip Air Berlin in %29,21 hissesini alarak en büyük hissedarı olmuştu. 5 yıl için 255 milyon ABD Doları finansman aktaracak. 150 milyon dolar gibi rakamları duyunca acaba Bizim Girişimci Havayolu Şirketlerimizin hedeflerini düşük tuttuğunu ve çok para harcadığını düşünüyorum. THY gibi global bir gücümüz Air Berlin in çoğunluk hissesini almak yerine zarar etmiş Air Bosna Ve Lot için adeta yanıp tutuşuyor. Siz Ne Dersiniz? Saygılarımla, Murat Hasar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000