10 Haziran 2013, Pazartesi 09:12:26

YENİ HAVALİMANI İÇİN KAÇ AĞAÇ KESİLECEK?

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habip Soluk İstanbul’a yapılacak yeni havalimanı için 2.5 milyon ağacın ya kesileceğini ya da taşınacağını açıkladı...
  • Bu ulkede cok buyuk bır cevre felaketi yasıyor maalesf farkındalık yok
  • AKP'nin son 10 yılda diktiği fidan sayısı 2,8 milyon. Keseceği sadece bir havalimanı için 2.5 milyonsa helal! Aslında haramda neyse lafın gelişi... Everyday i am capulling diyorum...
  • Hava kirligi azaltmasi ile birlikte bu agaçalarin ayrica yeralti su kaynaklarin temiz kalmasi ile ilgili önemli bir görevi var. Bir agaçlarin söküp tasindiginiz zaman o agaçin ölme ihtimale %80 çivarindadir. Böyle bir islemin maaliyeti ayrica oldukça yüksek oldugundan dolayi 3. havaliman insaati için hazilanan arazideki kesilen agaç adeti rakamlari dogru ise 2,500,000 civarinda olacaktir. Simdi ben aslinda ekonomiye katacagi canliliktan dolayi Istanbul'da dünyanin en büyük havalimanlarindan birisi olmasini istiyorum, ama bunu mutlaka çevreye daha az zarar vererek mümükün olacagini inaniyorum ve çevre ögütlerin ve is dünyanin liderlerinin bu konuda bir girisim olmasi gerektigini inaniyorum. Türkiyenin ve gelecekteki nesilerin temiz, refah ve güzel bir ortam olmasina dilerim.
  • kesecek tabi ki hizmet alıyorsunuz. aslanım taibim kes anasını satayım, kır tayyibim, parçala bırakma ağaç falan! büyüyoruz zaten hele havacılık! ne büyüme ne büyüme:) saga çoştu, sky yardırıyor, sxs sabihada neler neler yapıyor! thy sxs den hülle yapmasa operasyonlar ne olacak? e süper olacak elbette süperiz dostum keriz ekonomisi :) yersen hesabı. beyler aynı gemideyiz batarsak beraber boğuluruz, he dersen filikam var, asılırım ona alabora ederim kurtulamazsın.

Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesine karşı sivil bir direniş olarak ortaya çıkan ve kısa sürede bütün Türkiye’ye yayılan protesto gösterileri tüm hızıyla sürerken, İstanbul’a yapılacak havalimanı için 2.5 milyon ağacın kesileceği ya da taşınacağı anlaşıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Ulaştırma Bakanlığı’na bilgi edinme başvurusunda bulunarak İstanbul'a yapılacak yeni havalimanına ilişkin sorular yöneltti.

Kamulaştırma maliyeti

Müsteşar Habip Soluk imzalı yanıta göre, havalimanı yerinin “meteorolojik”, “topoğrafik” ve “seyrüsefer” koşulları göz önünde bulundurularak seçildiği ifade edildi. Yanıtta, “Hava sahası planlaması, kamulaştırma maliyetleri, yeterli arazi kapasitesinin mevcudiyeti, hava sahasındaki alçalma ve tırmanma yüzeylerine göre değerlendirmeler doğrultusunda ve Atatürk Havalimanı uçuş koridorundan olan uzaklık, kamulaştırma maliyetinin düşüklüğü, deniz kıyısına yakın olmasıyla seyrüsefer açısından kolaylıklar sunması, yapımı planlanan 3. Köprü ve Kuzey Marmara otoyolu güzergahına yakınlığı ve havalimanı yerleşimiyle deniz arasında bir yapılaşma oluşmaması da dikkate alınarak yeni havalimanının yeri seçilmiştir” ifadeleri kullanıldı. Bölgede maden ocakları, kum ve kil ocaklarının bulunduğu da belirtilen yanıtta, bölgenin aynı zamanda ıslah edilerek ekonomiye kazandırılacağı belirtildi.

6.3 milyar gelir garantisi

Yanıtta, yeni havalimanının 76 milyon metrekarelik bir alana yapılacağı kaydedilirken, “Projenin 61 milyon 720 bin metrekaresi ormanlık alan arazisidir. Buradaki ağaçlardan 657 bin 950 adedi ömrünü tamamlamış ve orman emvaline kazandırılması (kesilmesi) zaruri ağaç miktarıdır. 1 milyon 855 bin 391 adet ağaç taşınabilecek durumdadır. Taşıma ve benzeri işlemler kamulaştırma kapsamında mevzuata uygun olarak yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Yanıtta ihaleyi alan firmaya 6.3 milyar gelir garantisi verildiği de kaydedilirken, Atatürk Havalimanı’nın sivil hava trafiğine kapatılacağı genel havacılık uçuşları, bakım onarım faaliyetleri ile kargo faaliyetlerine devam edileceğini kaydedildi. Yanıta göre, 657 bin ağaç kesilecek, 1.8 milyon ağacın ise kesilmesine ya da taşınmasına ihaleyi alan şirket karar verecek. (Milliyet)

YENİ HAVALİMANI İÇİN KAÇ AĞAÇ KESİLECEK?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Cevre ~ 5 yıl önce
Bu ulkede cok buyuk bır cevre felaketi yasıyor maalesf farkındalık yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YORUM bile yapılmaz ~ 5 yıl önce
AKP'nin son 10 yılda diktiği fidan sayısı 2,8 milyon. Keseceği sadece bir havalimanı için 2.5 milyonsa helal! Aslında haramda neyse lafın gelişi... Everyday i am capulling diyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
doğrusu ~ 5 yıl önce
2.8 milyar ağaç.milyon değil arkadaş
777x ~ 5 yıl önce
Hava kirligi azaltmasi ile birlikte bu agaçalarin ayrica yeralti su kaynaklarin temiz kalmasi ile ilgili önemli bir görevi var. Bir agaçlarin söküp tasindiginiz zaman o agaçin ölme ihtimale %80 çivarindadir. Böyle bir islemin maaliyeti ayrica oldukça yüksek oldugundan dolayi 3. havaliman insaati için hazilanan arazideki kesilen agaç adeti rakamlari dogru ise 2,500,000 civarinda olacaktir. Simdi ben aslinda ekonomiye katacagi canliliktan dolayi Istanbul'da dünyanin en büyük havalimanlarindan birisi olmasini istiyorum, ama bunu mutlaka çevreye daha az zarar vererek mümükün olacagini inaniyorum ve çevre ögütlerin ve is dünyanin liderlerinin bu konuda bir girisim olmasi gerektigini inaniyorum. Türkiyenin ve gelecekteki nesilerin temiz, refah ve güzel bir ortam olmasina dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aaa ~ 5 yıl önce
kesecek tabi ki hizmet alıyorsunuz. aslanım taibim kes anasını satayım, kır tayyibim, parçala bırakma ağaç falan! büyüyoruz zaten hele havacılık! ne büyüme ne büyüme:) saga çoştu, sky yardırıyor, sxs sabihada neler neler yapıyor! thy sxs den hülle yapmasa operasyonlar ne olacak? e süper olacak elbette süperiz dostum keriz ekonomisi :) yersen hesabı. beyler aynı gemideyiz batarsak beraber boğuluruz, he dersen filikam var, asılırım ona alabora ederim kurtulamazsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000