09 Nisan 2010, Cuma 09:34:52

HAVADA ACİL İNİŞ KRİZİ

İzmir-Lyon seferini yapan Onur Havayolları'na ait Airbus 321 tipi uçak, kalkıştan hemen sonra hidrolik arızası yaşadı. Atatürk Havalimanı'na teknik iniş yapmak isteyen uçaktan emergency deklare etmesi istenince, kısa süreli kriz yaşandı.
  • bu arada bilip bilmeden maddi hesaplar yapıp dhmi yi paragözlükle suçlayan çok bilmiş arkadaşlar.uçak izmirden kalkmış vexol'de atinaya devredilmiş bir süre uçtuktan sonra goldo'dan tekrar sahamıza giriş yapmıştır.pilot önce istanbula teknik iniş talep etmiş ilgili notam bağlamında bu rededilince izmire diverte karar vermiş ancak bunu hem mesafe hemde tekniğin merkezinin istanbulda olması dolayısıyla mantıklı bulmamış ve emergency deklare etmenin daha az maliyetli olacağını hesaplayarak istanbula inmiştir.bu kadar basit.bu arada hidrolik sorunu abarttığınız kadar önemli bir sorun değildi.pilot düşük seviyede ta goldodan izmire divert etmeyi bile planlayabilmiştir ki bu mesafe yaklaşık 50 dakikadır.lütfen bilip bilmeden ATC ye saldırmayın
  • ATC yi suçlayan hele hele alman kontrolör getirin diyen yorumları görünce dehşete düştüm.Engin kaptan gayet güzel açıklamış.Notamda yayınlanmış ve teknik inişe izin verilmemişse ATC ne yapsın kurallara karşı mı gelsin.Peki o notam neden var çünkü pist kapalı.Çünkü diğer pistin ve park yerlerinin kapasitesi belli.Çünkü slot denilen bir olay var.Nasıl cahil ve bilgisiz yorumlardır bunlar.Sanki ATC kapris yapıyor yada dhmi para peşinde koşuyor.O uçak kalkış meydanı olan izmire teknik iniş yapsaydı kimse bir şey demezdi çünkü kapasite uygun ve notamla kısıtlama yok.Alman kontrolör olayına gelince.Getirin bakalım alman kontrolörü bu alt yapıda ilk uçakla ülkesine dönüyor mu dönmüyor mu?Verilen emeklere yazık özverilere yazık..cahillik diz boyu
  • burasi turkiyye burda hersey mümkün ben diyorum buradaki hava trafigi iyi yönetilmiyor.
  • EŞİMDE BENDE BİR ONUR AIR ÇALIŞANI OLARAK BU OLAYI YAŞAYAN ÖNCE UÇUŞ EKİBİNE DAHA SONRADA YOLCULARA GEÇMİŞ OLSUN DIYORUM...İNŞALLAH EN KOTUSU BU OLUR... ONURLUYUZ GURURLUYUZ:))))

Onur Havayolları'nın Airbus 321 tipi uçağı Fransa'nın Lyon kentine gitmek üzere saat 06.40'ta havalandı. 92 yolcusu bulunan uçakta kalkıştan hemen sonra hidrolik arızası meydana geldi.

Uçağın kaptan pilotu Atatürk Havalimanı'na teknik iniş yapmak için kule ile temasa geçti. Ancak Atatürk Havalimanı'ndaki pist bakım, onarım ve uzatma çalışmaları nedeniyle çıkarılan NOTAM'a göre, teknik inişlere müsade edilmediği için pilottan acil iniş deklare etmesi istendi.

Acil iniş ve tekniş iniş tartışması kule ile pilot arasında kısa süreli krize neden oldu. Sonunda Onur Havayolları uçağının kaptan pilotu acil iniş (emergency) deklare etmek zorunda kaldı. Atatürk Havalimanı'nda emergency prosedürü gereği önlemler alındı ve uçak sorunsuz şekilde inişini gerçekleştirdi.

Yapılan iniş sonrası yolcuların uçak içersinde bekletildiği ve uçağa yapılan kontroller sonrasında aynı uçakla uçuşa devam edildiği öğrenildi.


©AirportHaber.com ÖZEL

HAVADA ACİL İNİŞ KRİZİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Misafir ~ 8 yıl önce
bu arada bilip bilmeden maddi hesaplar yapıp dhmi yi paragözlükle suçlayan çok bilmiş arkadaşlar.uçak izmirden kalkmış vexol'de atinaya devredilmiş bir süre uçtuktan sonra goldo'dan tekrar sahamıza giriş yapmıştır.pilot önce istanbula teknik iniş talep etmiş ilgili notam bağlamında bu rededilince izmire diverte karar vermiş ancak bunu hem mesafe hemde tekniğin merkezinin istanbulda olması dolayısıyla mantıklı bulmamış ve emergency deklare etmenin daha az maliyetli olacağını hesaplayarak istanbula inmiştir.bu kadar basit.bu arada hidrolik sorunu abarttığınız kadar önemli bir sorun değildi.pilot düşük seviyede ta goldodan izmire divert etmeyi bile planlayabilmiştir ki bu mesafe yaklaşık 50 dakikadır.lütfen bilip bilmeden ATC ye saldırmayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
ATC yi suçlayan hele hele alman kontrolör getirin diyen yorumları görünce dehşete düştüm.Engin kaptan gayet güzel açıklamış.Notamda yayınlanmış ve teknik inişe izin verilmemişse ATC ne yapsın kurallara karşı mı gelsin.Peki o notam neden var çünkü pist kapalı.Çünkü diğer pistin ve park yerlerinin kapasitesi belli.Çünkü slot denilen bir olay var.Nasıl cahil ve bilgisiz yorumlardır bunlar.Sanki ATC kapris yapıyor yada dhmi para peşinde koşuyor.O uçak kalkış meydanı olan izmire teknik iniş yapsaydı kimse bir şey demezdi çünkü kapasite uygun ve notamla kısıtlama yok.Alman kontrolör olayına gelince.Getirin bakalım alman kontrolörü bu alt yapıda ilk uçakla ülkesine dönüyor mu dönmüyor mu?Verilen emeklere yazık özverilere yazık..cahillik diz boyu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
burasi turkiyye burda hersey mümkün ben diyorum buradaki hava trafigi iyi yönetilmiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
EŞİMDE BENDE BİR ONUR AIR ÇALIŞANI OLARAK BU OLAYI YAŞAYAN ÖNCE UÇUŞ EKİBİNE DAHA SONRADA YOLCULARA GEÇMİŞ OLSUN DIYORUM...İNŞALLAH EN KOTUSU BU OLUR... ONURLUYUZ GURURLUYUZ:))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000