30 Ekim 2010, Cumartesi 09:13:11

DUMAN ÇIKAN UÇAK AHL'YE GERİ DÖNDÜ

Azerbaycan Hava Yolları’nın İstanbul-Bakü seferini yapan Boeing 757 tipi, J2 078 sefer sayılı uçağının "Galley" adı verilen mutfağındaki ısıtıcılardan çıkan duman yolcularda paniğe neden oldu.
  • azeriler hala tutturamadılar hava taşımacılığında standartları ve kaliteyi..
  • Sabahin ikisinde de mutfak servisimi olur birakin adamlari uyusunlar ki sabahin 7 sinde Bakuya uyanarak insinler. Bu uçaklar gündüz Moskovaya gece de "Drakula uçusu" olarak Istanbula uçuyorlar.
İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan Azerbaycan Hava Yolları uçağının kabininde duman görülünce uçak kalkışından 15 dakika sonra tekrar geri döndü. Yolculardan bayılanlar olurken bazı yolcular aynı uçakla uçmak istemedi. Uçağın değişmesini isteyen yolcular Azerbaycan Hava Yolları yetkilileri ile tartıştı.

Uçak 221 yolcusuyla saat 01.30’da havalanan uçağın kaptanı olay üzerine Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kulesi ile irtibata geçti. Acil iniş talep eden kaptan pilot uçağı tekrar Atatürk Havalimanı’na döndürdü. Bu arada ambulans ve itfaiye de hazır bekletildi.

Uçak incelendi
Teknisyenlerin uçağın kargo bölümüne girmesi ve uçak altındaki kontrolleri kameralara yansıdı. Geri dönen uçağı teknik ekipler gece boyunca inceledi. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde yolcular salona alınırken teknik ekiplerde uçağı incelemelerine devam etti.

Dumanın neden çıktığını öğrenmek isteyen teknik ekipler uçağın gece boyunca içini ve dışını kontrol etti. Teknik ekipler inceleme sonrası uçağın uçulabilecek durumda olduğuna kanaat getirince yolcular uçağa götürülmek istendi.

Aynı uçakla uçmak istemediler

Yolcuların yarıya yakını ise aynı uçakla uçmak istemedi. Özellikle bayan yolcular başka bir uçak istediklerini söyleyerek uzun süre Azerbaycan Hava Yolları görevlileriyle tartıştı. Bu arada bir grup yolcu uçmak istemedi ve uçuşunu erteledi. Bu yolcular görevliler eşliğinde salondan dışarıya çıkarıldı.

Uçakta bulunan Azerbaycan vatandaşı Haluk Meryemoğlu, uçuşunu iptal ederken olayı şöyle anlattı:

"Uçak kalktıktan 15 dakika sonra önce söylemek istemediler. Pilota bravo uçağı döndürdü ve indirdi. Uçağın business ile ekonomi class arasındaydı. Ben dumanı gördüm. Uçağın mutfak bölümünden geldi duman."

Meryemoğlu, yolcuların çok korktuğunu belirterek "Yolcular binmek istemiyor. Bayanlar stres yaşadı. Bende yarın ki uçağı beklemek istiyorum. Bu uçakla gitmem. Yanımda bayanlar var onlara yardımcı oluyoruz. Onlarda uçağa binmek istemiyor." dedi.

Bayılan oldu
Bakü Devlet Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Pervane Memedova ise “Sanki titremeye başladık. Çok stres geçirdik. Teknik sebeplerden geri döneceğimizi söylediler. Bize her şey tamam dediler. Ama öyle değil. Biz korkuyoruz. Binmek istemiyoruz. Uçakta alev görmedik. Bayılan oldu." diye konuştu.
DUMAN ÇIKAN UÇAK AHL'YE GERİ DÖNDÜ

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 8 yıl önce
azeriler hala tutturamadılar hava taşımacılığında standartları ve kaliteyi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 8 yıl önce
Sabahin ikisinde de mutfak servisimi olur birakin adamlari uyusunlar ki sabahin 7 sinde Bakuya uyanarak insinler. Bu uçaklar gündüz Moskovaya gece de "Drakula uçusu" olarak Istanbula uçuyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000