24 Ağustos 2014, Pazar 16:59:24

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA PARMAK İZİ SİSTEMİ

Atatürk Havalimanı'na 15 saniyede parmak izi ile pasaport kontrolünden geçiş sağlayacak “Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi” bankoları yerleştirildi.
  • Yolcular inşallah parmaklayacağı yeri şaşırmaz
  • Bu sistemde pasaporta giriş-çıkış kaşesi nasıl basılacak? Pasaportta kaşenin basılacağı yeri vatandaş mı ayarlayacak? Eğer kaşe basılmayacaksa yolcu beraberinde getirilen eşyanın kaydı nasıl olacak?
  • umarım yine Tur usulü bir iş olmaz,, kaş yapayım derken goz çıkmasın, siztem arıza veripte o rezil dış hat geliş katında kuruk olmaz..
  • Yurtdışı harc odendi mi onu nasıl anlayacak? Harc kalksın

Atatürk Havalimanı'na 15 saniyede parmak izi ile pasaport kontrolünden geçiş sağlayacak “Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi” bankoları yerleştirildi. Henüz devreye girmeyen hızlı geçiş sistemi başlangıç olarak çok sık uçuş yapan 10 bin kişi üzerinde denenecek.

Atatürk Havalimanı'nda pasaport kontrol işlemlerini hızlandıracak ve yolcuların daha rahat giriş çıkış yapmasını sağlayacak Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi’nin deneme amaçlı Eylül ayı içerisinde başlatılması planlanıyor.

Biyometrik Otomatik Geçiş Sistemi denemesi önce dış hatlar terminalinin gidiş yönünde 2, geliş yönünde de 2 biyometrik kabin olmak üzere üç ay sürecek. Sonrasında sistem başarılı olursa, gidiş ve geliş yönünde 4'er biyometrik kabin daha ilave edilecek. Önümüzdeki yılsonunda ise sayı gidişte 12, gelişte de 12'ye çıkacak. Biyometrik kontrol sisteminde insan işgücü kullanılmayacağı gibi, yolcunun tarattığı parmak izi sistemden otomatik olarak kontrol edilecek, eşleştikten sonra geçiş izni verilecek ve yolcu yaklaşık 15 saniye içerisinde işlemlerini halledebilecek.

BİR ÜST AŞAMASI YÜZ TANIMA SİSTEMİ

Henüz deneme aşamasında olacak olan sistemin doğru sonuç verebilmesi için uygulama yapılacak yolcuların bilgilerinin kayıtlı olması gerekiyor. Sistemden ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile sık sık yolculuk yapan, emniyette parmak izi bulunan ve sayıları 10 bini bulan yolcudan yararlanılacak. Bunun bir üst aşaması olan yüz tanıma sisteminin de, önümüzdeki yılın Ekim-Kasım aylarına doğru kullanıma geçirilmesi bekleniyor.

 

ATATÜRK HAVALİMANI'NDA PARMAK İZİ SİSTEMİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yolcular inşallah parmaklayacağı yeri şaşırmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaşe ~ 4 yıl önce
Bu sistemde pasaporta giriş-çıkış kaşesi nasıl basılacak? Pasaportta kaşenin basılacağı yeri vatandaş mı ayarlayacak? Eğer kaşe basılmayacaksa yolcu beraberinde getirilen eşyanın kaydı nasıl olacak?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
candagl ~ 4 yıl önce
pasaport numarasina gore kayit ediyorlar artik. Pasaport u polis sisteme okutuyor gumruk ve ya telekomikasyin sirketleri gibi kurumlar bu verilere erisebilyor
hayırlı olsun ~ 4 yıl önce
umarım yine Tur usulü bir iş olmaz,, kaş yapayım derken goz çıkmasın, siztem arıza veripte o rezil dış hat geliş katında kuruk olmaz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Yurtdışı harc odendi mi onu nasıl anlayacak? Harc kalksın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MT ~ 4 yıl önce
TC Vatandaşları için uygulama olmayabilir. Ayrıca devlet halkın alışmış olduğu vergileri kolay kolay kaldırmayı tercih etmez.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000