25 Nisan 2016, Pazartesi 09:32:02

Atatürk Havalimanı'na giren köpekler için özel tim!

Atatürk havalimanında, aprona girerek uçuş trafiğini olumsuz etkileyen köpeklerle mücadele için tim kuruldu. DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Timur Alp Bayrak, “Köpekler uyuşturucu iğneyle uyuşturulup, zarar verilmeden havalimanı dışındaki hayvan barınaklarına gönderiliyor" dedi.
  • köpeğin girdiği yerden insan da girer ... nasıl havalimanı burası , güvenli değil
  • Yazık o köpeklere. Üzerlerine çatı falan çöker mazallah.
  • AHMET BEY TİMİNENE ŞAHİN K ALIRMISIN,
  • dhmi güvenlik gece nobetınde uyursunuz ve size gece nobetinde uyumak yasak ama en cok siz uyursunuz kopekler bile sizin guvenlik zincirinizi kırıyor durum bole ise bizim güvenliğimiz ne olucak ? siz yatın para gelsin coluk cocuk yiyin paraları ucaklar pass gecsın ayakta bile uyuyosunuz bide utanmadan tazminat istiosunuz polisten bile cok para alıyorsnz ozel guvenlgin calıstgının 1/4 kadar bile iş yapmıyorsnz bence sizi ozelleştirmeli. yada acil kapının onune koyulmalısınız

Atatürk Havalimanında Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekipleri, uçuşların aksamaması için gece gündüz aralıksız çalışıyor. Atatürk havalimanında göçmen kuşlarla birlikte aprona giren köpekler de uçuş trafiğini olumsuz etkiliyor. Atatürk havalimanın da oluşturulan özel bir ekip, aprona ve piste giren köpeklerle 24 saat mücadele ediyor. DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Timur Alp Bayrak “Apron Trafik Şefliğinde köpeklerle mücadele eden bir grubumuz var” dedi.

BARINAKDAN KAÇAN KÖPEKLER APRONA GİRİYOR
Atatürk havalimanı yakınında bulunan hayvan barınaklarından kaçan veya bırakılan köpekler Atatürk havalimanı apronuna girerek uçuş trafiğini olumsuz etkiliyor. Geçen yıl yaptıkları çalışmayla havalimanı apronuna giren ve girmeye çalışan 90’a yakın köpeği yakalayan ekipler,  bu yılın ilk 4 ayında yakaladıkları köpek sayısı 20’ye yaklaştı. Atatürk havalimanında yakalanan köpekler barınaklara veya havalimanına uzak bir yere bırakılıyor. Köpeklerin, havalimanına girme ihtimali yüksek olan bölgelere 9 metal kafes yerleştirildi. Havalimanı çevresindeki hayvan barınaklarından bırakılan ve kaçan köpekler havalimanı apronuna girmesi nedeniyle zor anlar yaşan ekiplerin, titizlikle yürüttüğü çalışmalara  zaman zaman İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri destek veriyor.

7 GÜN 24 SAAT MÜCADELE
Yürütülen çalışmayla ilgili bilgi veren DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Timur Alp Bayrak, şöyle konuştu: “Pist üzerinde bulunan ne varsa hayvanlar dahil diğer malzemeler dahil uçaklar için büyük tehdit oluşturuyor. Çok büyük bir arazideyiz. Köpekler bütün önlem alınmış olmasına rağmen, tel örgülerle her taraf kapatılmış olmasına rağmen zaman zaman havalimanından içeri girebilmekte. Piste çıkıp uçaklara zarar vermesini engellemek için Apron Trafik Şefliğinde köpeklerle mücadele eden bir gurubumuz var. Sadece kuş ve köpeklerle ilgili temin ettiğimiz arazi aracımız var, 7 gün 24 saat esasına göre çalışan köpekler ve kuşlarla mücadele eden. Bunlar hem devriye usulü çalışıyor hem de pilotlardan ya da kuleden gelecek talep doğrultusunda gerek köpekler gerek kuşların bulunduğu yere gidip bu hayvanların piste girmesini engelliyor.”

ZARARSIZ ŞEKİLDE YAKALANIYOR
Havalimanına giren köpekleri zarar vermeden yakalamaya özen gösterdiklerinin altını çizen Bayrak, “Yakalanan köpekler için kafes sistemi var. Kafeslere tuzak sistemi ile yakalıyoruz en zararsız şekilde büyükşehir belediyesinden de yardım alarak köpekler uyuşturucu iğneyle uyuşturulup zarar verilmeden havalimanı dışındaki hayvan barınaklarına gönderiliyor” dedi.

UÇAKLAR PAS GEÇMİŞTİ
Özellikle geçen yıl Atatürk havalimanı pistine giren köpekler nedeniyle hareketli anlar yaşanmış, Porto-İstanbul seferini yapan THY uçağı, inişinin ardından piste giren köpeklerden birine çarpmıştı. Uçağın iniş takımlarına çarpan köpek ölürken iniş yapacak olan 3 uçak pisti pas geçerken, bazı uçaklar havada tur atmak zorunda kalmıştı.

Atatürk Havalimanı'na giren köpekler için özel tim!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

sıkıntı ~ 2 yıl önce
köpeğin girdiği yerden insan da girer ... nasıl havalimanı burası , güvenli değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 2 yıl önce
Yazık o köpeklere. Üzerlerine çatı falan çöker mazallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ARFF ~ 2 yıl önce
AHMET BEY TİMİNENE ŞAHİN K ALIRMISIN,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dhmi güvenli ne iş yapıyor ? ~ 2 yıl önce
dhmi güvenlik gece nobetınde uyursunuz ve size gece nobetinde uyumak yasak ama en cok siz uyursunuz kopekler bile sizin guvenlik zincirinizi kırıyor durum bole ise bizim güvenliğimiz ne olucak ? siz yatın para gelsin coluk cocuk yiyin paraları ucaklar pass gecsın ayakta bile uyuyosunuz bide utanmadan tazminat istiosunuz polisten bile cok para alıyorsnz ozel guvenlgin calıstgının 1/4 kadar bile iş yapmıyorsnz bence sizi ozelleştirmeli. yada acil kapının onune koyulmalısınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000