25 Haziran 2009, Perşembe 15:25:23

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA YAZ KORKUSU

Yaz sezonu başladı, Atatürk Havalimanı hava trafiği yoğunlaştı. Günde ortalama 850-900 uçağın iniş yaptığı Atatürk Havalimanı’nda önceki gün yaşanan sıkışıklık acaba yaz sezonunda aynı sorunlar tekrarlanacak mı sorusunu akıllara getirdi.
  • AHL TOKi ye verilsin. Buradan elde edilen gelirle şehir dışına büyük bir meydan yapılsın. Hemde 6 tane pistli. Yeni meydan İstanbul'u hub haline getirsin. AHL ye çakılan her çivi anlamsız ve boş çabadır. SAW acil paralel pist lazım.
  • ÇIKMAYABİLÜ, DÜŞMEYEBİLÜ... :D
  • dünya ticaret merkezi yıkısa ne olacak hiç bi anlam ifade etmez 06-24 pistine çapraz bi pist yapılmalı bence alan yok çünkü başka
  • Benim fikrim Cnr ve ticaret merkezi yıkılsın...

Atatürk Havalimanı’nda halen üç pist bulunuyor. Bunlar, 06-24 olarak bilinen kısa pist ve 18-36L ve 18-36R pistleri. Rüzgarın ve trafiğin durumuna göre pistlerin kullanımı gün içerisinde değişkenlik gösteriyor.

Atatürk Havalimanı, en büyük yoğunluğu sabah saat 08.00 ile 09.00 arasında ve akşamları ise 19.00 ile 21.00 saatleri arasında yaşıyor.

Bu saatlerde üç pist de faal olarak kullanılıyor. Ancak, 18-36L ile 18-36R pistleri birbirlerine paralel olsa da ‘paralel pist’ şartlarına uygun olmadığı için aynı anda kullanılamıyor, pistlerden birinden kalkış yapılırken diğerinden iniş yapılabiliyor.

Küçükçekmece’deki binalar mania(engel) teşkil ettiği için ise o yöne kalkışlar tahditli yapılıyor. Belli bir ağırlık kapasitesinin üzerinde olan uçaklar bu yönden kalkış yapamıyor.

06-24 olarak bilinen 2 bin 300 metre uzunluğundaki kısa pist ise Atatürk Havalimanı’nda en yoğun kullanılan pistlerden biri. Adı sabıkalı piste çıksa da bu pist havalimanın önemli yükünü taşıyor. Pistte bulunan iki santimetrelik çökme yağmurlu havalarda su yatağı oluşmasına neden olduğu için uçaklar zaman zaman bu bölümden kaçmak için çaba sarf ediyor ve pistten çıkma olayları yaşanabiliyor.

Ekim ya da Aralık ayında üç aylık süreyle bakıma alınması planlanan 06-24 pistinin bakımda olduğu sürece bazı havayolu şirketlerinin operasyonlarını Sabiha Gökçen Havalimanı’na kaydırabileceği belirtilirken, yaşanan bu sıkıntılar Atatürk Havalimanı’na yapılması düşünülen dördüncü pist konusunu da yeniden gündeme getirdi.

Kısa pistin paralelindeki Askeri Havaalanı arazisine yapılacağı konuşulan ancak henüz somut bir adım atılamayan bu projenin, yaşanan sıkıntılardan sonra hızlandırılması gündeme gelebilir.

Zira, küresel ekonomik krize rağmen hava trafiğinde hiçbir azalma yaşanmayan Atatürk Havalimanı’nda sürekli artan trafiğin önümüzdeki dönemde daha da artmasını kaçınılmaz gören uzmanlar, dördüncü pistin gerekliliği konusunda ortak görüş bildiriyor.

©AirportHaber.com

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA YAZ KORKUSU

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Misafir ~ 9 yıl önce
AHL TOKi ye verilsin. Buradan elde edilen gelirle şehir dışına büyük bir meydan yapılsın. Hemde 6 tane pistli. Yeni meydan İstanbul'u hub haline getirsin. AHL ye çakılan her çivi anlamsız ve boş çabadır. SAW acil paralel pist lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
ÇIKMAYABİLÜ, DÜŞMEYEBİLÜ... :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
dünya ticaret merkezi yıkısa ne olacak hiç bi anlam ifade etmez 06-24 pistine çapraz bi pist yapılmalı bence alan yok çünkü başka

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Benim fikrim Cnr ve ticaret merkezi yıkılsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000