03 Şubat 2009, Salı 14:16:41

Atatürk Havalimanı Avrupa'da lider oldu!

Atatürk Havalimanı, Avrupa’da uçak trafiği artan tek havalimanı…

Avrupa Havaseyrüsefer Emniyeti Teşkilatı EUROCONTROL’ün 2008 yılı analiz sonuçlarına göre; Atatürk Havalimanı, Avrupa’da uçak trafiği en çok artan havaalanı oldu.

EUROCONTROL tarafından hazırlanan raporda, Avrupa’daki en yoğun havaalanı sıralamasında 10. sıraya yükselen Atatürk Havaalanı’nın uçak trafiğinin bir önceki yıla göre yüzde 5 artış gösterdiği belirtildi.

Avrupa’daki en yoğun 20 havaalanının tümünde uçak trafiğinde düşüş gözlenirken Atatürk Havalimanı, yüzde 5 artış ile uçak trafiği artan tek havalimanı oldu. Raporda, Avrupa’nın en yoğun havaalanı olan Paris De Gaulle Havaalanı’nın uçak trafiğinde yüzde 5 azalma, ikinci ve üçüncü havaalanları olan Frankfurt ve Londra Heathrow Havaalanlarında da yüzde 3 düşüş yaşandığı açıklandı.

İlk on içinde yer alan Madrid Havaalanı’nda yüzde 13, Münih Havaalanı’nda yüzde 7, Amsterdam Havaalanı’nda yüzde 6, Roma Havaalanı’nda yüzde 9, Barselona Havaalanı’nda yüzde 19 ve Viyana Havaalanı’nda yüzde 7 düşüş gözlendi.

Analiz sonuçlarına göre ayrıca, İstanbul-İzmir hattı Avrupa’da en yoğun uçuş gerçekleştirilen parkur sıralamasında 9. sırada yer aldı. En yoğun 20 parkur sıralamasında,Barselona-Madrid birinci, Milan-Roma ikinci, Paris-Toulouse üçüncü oldu.

Atatürk Havalimanı Avrupa'da lider oldu!

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000