26 Ocak 2014, Pazar 09:20:50

ALMANLARIN EN BÜYÜK RAKİBİ OLACAK!

3'üncü Havalimanı, lojistikçilerin yatırım listesine girdi. UTİKAD Başkanı Erkeskin, "Proje, 48 saatlik bürokratik işlemleri 3 saate indirecek. Tüm şirketler yatırıma hazırlanıyor" dedi.
  • Bu bir hayaldir. Yapılması bu rakamlarla mümkün değildir. Hikayeden öteye geçemez.
  • aynayami bakiyorsun??
  • Ilk kazma nezaman vurulacak, bilen var mi? Saygilar niklas34
  • Havacılıkta daha çok gelişmemizi sağlayacak çok önemli bir proje. Zamanında yapılıp işler hale geldiğinde dahili ve harici bedbahtlar hariç herkes memnun olacaktır.

3'üncü Havalimanı, lojistikçilerin yatırım listesine girdi. UTİKAD Başkanı Erkeskin, "Proje, 48 saatlik bürokratik işlemleri 3 saate indirecek. Tüm şirketler yatırıma hazırlanıyor" dedi.

Türkiye tarihinin en büyük ihalesi olarak kayıtlara geçen 3'üncü Havalimanı, daha başlamadan rakiplerinin korkulu rüyası oldu. Türk lojistik sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin bir an önce bitmesini istediği proje, özellikle Almanya ve Dubai'nin pazar payını önemli oranda Türkiye'ye çekecek. Uzakdoğu ile batı arasında tam bir köprü konumunda olan Türkiye, bu özelliğini 3'üncü Havalimanı ile de perçinleyecek. Projenin Frankfurt ve Dubai'den önemli oranda taşımacılık payını çekeceğini söyleyen Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Başkanı Turgut Erkeskin, "Yerli ve yabancı lojistik şirketleri projenin bulunduğu bölgede dev tesisler kurmak için milyar dolarlık yatırım planı yapmaya başladı" dedi.

KÖPRÜ OLACAĞIZ

İstanbul'un stratejik konumun 3'üncü Havalimanı'nın bitmesiyle gerçek anlamını bulacağını söyleyen Erkeskin, "Türkiye, bu projeyle Çin ile Batı arasında gerçekten köprü oluyor. Üretim Uzakdoğu'da, tüketim ise Batı'da. Bu nedenle uluslararası taşımacılık pastasını tek başına yiyen, taşımacılığının merkezleri olan Almanya ve Dubai, bu projenin yapılmasından endişe ediyor" dedi.

İŞLEM SÜRESİ 3 SAAT

Erkeskin, Atatürk, Sabiha Gökçen ve Çatalca havalimanlarının büyüyen Türkiye ekonomisi için yetersiz kaldığını bu nedenle uluslararası taşımacılıktan Türkiye'nin hak ettiği payı alamadığını söyledi. Erkeskin, "Şu anda Atatürk Havalimanı'na inen bir yükün işlemleri 48 saati buluyor. 3'üncü Havalimanı bu süreyi yaklaşık 3 saate indirecek" dedi.

ALMANYA'YA EN GÜÇLÜ RAKİP GELİYOR

İstanbul'un bu proje sonrası Singapur gibi dünyanın en önemli 'hub'ı olacağını belirten Erkeskin, bunu Almanlar'ın da dile getirdiğini vurguladı. Dünyada 12 havalimanının işletmesini yapan Fraport'un Operasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Peter Schmitz, "İstanbul'a yapılacak 3'üncü Havalimanı bize bu konuda rakip olacak" demişti. Son yıllarda yakaladığı ivmeyle lojistik üs olma yolunda ilerleyen Türkiye'de, 3 bin firma bulunuyor. Yabancı sermayeli şirket sayısı ise, yaklaşık 480. Yaklaşık 1.1 milyon kişinin çalıştığı sektörün büyüklüğüne ilişkin net rakam olmasa da 100-250 milyar dolarlık bir büyüklükten söz ediliyor. (Sabah)

ALMANLARIN EN BÜYÜK RAKİBİ OLACAK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

Ötesi yok ~ 4 yıl önce
Bu bir hayaldir. Yapılması bu rakamlarla mümkün değildir. Hikayeden öteye geçemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kamyoncu ya ~ 4 yıl önce
aynayami bakiyorsun??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 4 yıl önce
Ilk kazma nezaman vurulacak, bilen var mi? Saygilar niklas34

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 4 yıl önce
Havacılıkta daha çok gelişmemizi sağlayacak çok önemli bir proje. Zamanında yapılıp işler hale geldiğinde dahili ve harici bedbahtlar hariç herkes memnun olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000