07 Ağustos 2016, Pazar 09:07:02

AHL'deki Lounge'ları hackledi; videosunu paylaştı

Hacker'lar her geçen gün yeni bir şeyler ile karşımıza çıkıyor. Bu kez işin içinde Atatürk Havalimanı da var.
  • zeki adamı severim helal diyorum:)
  • olamaz demiyorum fakat hackledim diye gecinen adamin online boarding pass daki QR kodu resim olarak kaydedip o kodu kendi üretmis edasinda herhangi bir browserda acmis olma ihtimali de var.
  • Yerde bulduğun parayı cebe indirmekten bir farkı yok. Dürüstlük değil yani..
  • Adam king

Atatürk Havalimanı, dünya genelindeki havalimanlarına kıyasla oldukça kaliteli lounge'lara sahip. Lounge'un tam olarak ne olduğunu bilmeyenler içinde son derece konforlu, lüks bir dinlenme salonu diyebiliriz. Bu salonlarda yiyecek ve içecek ikramlarının yanı sıra dinlenmeniz için oturma alanları ve yararlanabileceğiniz teknolojik cihazlar da kullanımınıza sunuluyor.

Bu kısımlara giriş yapabilmeniz için ise ekonomi sınıfından üst sınıfta bir bilet almanız gerekmekte ve çoğu havaalanında girişler, bileti aldıktan sonra telefonunuza gelen QR kod ile sağlanmakta.

İşte bu QR kod konusunda bir sistem hatası sebebi ile Varşova'da havaalanında bulunan lounge'a giremeyen Przemek Jaroszewski adlı hacker, kendi Android uygulamasını geliştirerek bütün lounge'lara giriş yapar olmuş. Geliştirdiği uygulamayı muhtemelen pek çok kez kullanan hacker, uygulamanın nasıl çalıştığını gösterdiği videoyu ise İstanbul Atatürk Havalimanı'nda çekmiş.

Sahte QR kod sistemi oldukça basit çalışmakta. Hacker'ın yapması gereken tek şey uçuş numarasını ve uçuş yerini sahte bir isim ile sisteme girmek. Hacker'ın uyguladığı yöntem olumlu sonuç veriyor zira lounge'ların QR kod okuyucuları kişinin verdiği bilgilerin gerçekliğini değil, sadece uçuş numarasının gerçekliğini kontrol ediyor. Yani doğru uçuş kodunu girmek yeterli oluyor.

AHL'deki Lounge'ları hackledi; videosunu paylaştı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

zekice ~ 2 yıl önce
zeki adamı severim helal diyorum:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arastirilmali ~ 2 yıl önce
olamaz demiyorum fakat hackledim diye gecinen adamin online boarding pass daki QR kodu resim olarak kaydedip o kodu kendi üretmis edasinda herhangi bir browserda acmis olma ihtimali de var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yanlış ~ 2 yıl önce
Yerde bulduğun parayı cebe indirmekten bir farkı yok. Dürüstlük değil yani..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
King ~ 2 yıl önce
Adam king

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000