04 Eylül 2015, Cuma 13:08:55

AHL'de şoke eden görüntüler

ABD vatandaşı siyahi Tracey Lynn Brown (48) isimli kadının, 2013 yılında transit yolcu olarak bulunduğu Atatürk Havalimanı'nda tartışma yaşadığı polisler tarafından etkisiz hale getirilmek istenirken polislerin sırtına uzun süre dizleriyle baskı uygulamaları sonucunda nefessiz kalarak yaşamını yitirdiği ortaya çıktı.
  • eğitimleri dibe vurmuş alelacele polis okulundan mezun,yabancı dili sıfır ,görgü ahlak kurallarından yoksun , kelepçe takmasını bilmeyen,gözaltındaki ifade si alınmak için bekleyen yolcuya pizza ısmarlatan,üstelik kolada olsun diyen,çaresiz evet bağırıp çağıran olay çıkartan yabancı veya yerli yolcuya nasıl davranmasını bilmeyen,profosyenellike alakası olmayan genç polislerle olmuyor.olmadı.tecrübe sıfır.hele hele allah korusun birde uçağınız iftar vaktine yakın insede pasaport kontrolünde sorun çıksa aman of aman.bu yazdıklarım bir e bir yaşanmıştır.bu polis memurları havalimandaki polis memurları nı hiç bir merci kontrol etmez amirleri hele hiç.suçluya nasıl davranılıcağını olay çıkaran yolcuya nasıl davranılıcağını bilmeyen çok genç polislerimiz.terörle canla başla canı pahasına savaşanlara lafım olamaz allah onlara güç kuvvet versin.sabır versin.allah onları korusun.bu yazım sadece atatürk havalimanındaki genç polisler içindir.
  • Manyak polisler, kelepçe kulanabilirdi dövüş adamları gibi kızı sık boğaz Etiler
  • Havalimanına cahil polisleri doldurup onlardan hizmet beklersen olacağı bu. Uçakları dolaşıp bedava yemek almayı,beleş peşinde koşmayı iyi biliyorlar. Atmaya gelince mangalda kül bırakmazlar ama sonuç ortada 1 kadına 12 erkek müdahale ediyor. Bu arada o doktor bozuntusu karaktersizinde meslekten ihraç edilmesi gerekiyor. Ettiği yemini unutup şahsiyetini kaybettiği için!!!!!!
  • Yazık ya Şura'da yazılanları okudum da Hiçbiriniz adam akıllı düşünmüyorsunuz. Her gun yolculardan ne çekiyoruz sanki bilmiyor gibisiniz. Kadının yaptıgı seyler yok tabi ortada. Ülkemizde polisler ne şartlar altinda Çalışıyor içlerine girmeden bilen var mi? Biri de cikmis cip de kahve içmeyi iyi bilir Demiş birisi allahım yoruma bak!! ABD de yapılınca vay be polise bak der siz bile titrersiniz. Ama ülkemizde ayni seyler olunca ki ayni degil bizim ülkemizde asil ezilen vatandaş degil polisin kendisidir, boyle karşısında durmayı bilirsiniz anca. Neyse ya böyleleri sizin Karşınıza geldin bakalım siz nasıl bir sabır gösteriyorsunuz.

Kadının ölümünden sorumlu tutulan 12 polis hakkında, “Zor kullanma yetkisini aşarak ölüme neden olma" suçundan 16 yıla, havalimanı doktoru hakkında da “Taksirle ölüme neden olma" suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldığı, davanın dördüncü duruşmasının ise Ekim ayında yapılacak.

CHICAGO'YA GİDERKEN İSTANBULDA ÖLDÜ

Tracey Lynn Brown isimli ABD vatandaşı siyahi kadın, Chicago'ya gitmek üzere Özbekistan'ın başkenti Taşkent'ten bindiği THY uçağı ile Atatürk Havaalanı'na geldi. 4 Nisan 2013 sabahı 06.45'te İstanbul Atatürk Havaalanın'nda inen Brown, 13 saat boyunca havaalanının dış hatlar geliş terminalinin bulunduğu bölümde beklemeye başladı.

KISIM ODASINDAN SÜRÜKLENEREK ÇIKARILDI

Kamera kayıtlarına göre akşam saat 21.48.20'de (Kamera kaydında 09.48.20 görünse de olay akşam gerçekleşmiş) havaalanı Pasaport Kontrol Büro Amirliği'ne ait kısım odasına girdi. Buradaki polislerle bir süre tartışan kadın, odaya girdikten yaklaşık 4 dakika sonra polisler tarafından sürüklenerek odanın dışına çıkarıldı. Daha sonra haklarında açılan davada ifade veren polisler, kadının sürekli olarak kızını sorduğunu, bunun haricinde kendileri ile iletişime girmeyi reddettiğini, saldırgan tutum sergilediğini, bu nedenle dışarıya çıkarıldığını belirttiler.

GİTTİ, 6 SAAT SONRA GERİ GELDİ, UÇARAK PENCEREYE DALDI

Bir süre kısım odasının önünde bekleyen kadının, 22.01.05'de bu alanı terk ederek görüntüden çıktığı görülüyor. Yaklaşık 6 saat sonra, yani 5 Nisan 2013 sabahı 04.00.37'de kısım odasına bakan kameraya yeniden yakalanıyor. Görüntülerde koşarak kısım odasının pencereye dalan kadın, polislerin iddiasına göre bilgisayarlar ve evrakları dağıtmaya başladı. Daha sonra hazırlanan iddianamede elinde makas olan kadının, kendisine müdahale eden polis memurlarından birini sol elinden yaraladı. Görüntülerde polislerin, kelepçe taktıkları kadını kısım odasından ön izleme ve sevk odasına götürdükleri görülüyor.

KELEPÇELERİNDEN KURTULDU

Polisler, burada kadını iki elinden oturduğu sandalyeye kelepçeliyor, ancak kadın görüntülere göre bir dakika bile geçmeden kelepçelerden kurtulmayı başarıyor. Kadının kurtulduğunu gören 6-7 polis, yüzü koyun yere yatırdıkları kadının ellerini arkadan kelepçeliyor. Odadaki kamera görüntüsüne göre polislerin, 17 dakika boyunca kadının sırtına, ayaklarına ve ellerine, dizleri ile baskı uyguladıkları görünüyor. Arada kadının fırsat buldukça bacaklarını salladığı da görüntülere yansıyor.

DOKTOR KADININ ÜZERİNE ÇULLANAN POLİSLERİ SADECE SEYREDİYOR

Polisler havaalanına sağlık hizmeti sunan şirketin doktorunu çağırıyor. Görüntülere göre olay yerine gelen Doktor Mesut Ö., kadın ile herhangi bir temas kurmuyor. İddianame ve Adli Tıp Kurumu raporuna göre verdiği talimatla sağlık ekibine sakinleştirici iğne yaptırıyor.

7 DAKİKA BOYUNCA KALP MASAJI YAPILDI

Odada yaklaşık 4 dakika kalan doktor, odadan ayrılıyor, peşinden de sağlık ekibi ayrılıyor. Bir süre sonra polisler, hareketsiz kalan kadının sırtından dizlerini çekiyor. Polislerden biri kadının nabzının atmadığını fark ederek sağlık ekibini geri çağırıyor. Sağlık ekibi ve doktorun, ayrıldıktan 6 dakika sonra odaya geri geldikleri görülüyor. Kadını çeviren doktor, yaklaşık 7 dakika boyunca kadına kalp masajı yapıyor, ardından da Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk etti.

13 GÜN SONRA ÖLDÜ

5 Nisan sabahı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan kadın, aynı gün Üsküdar Devlet Hastanesi'ne, 8 Nisan 2013 tarihinde de Haydarpaşa Numune Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada 10 gün yoğun
bakımda tedavi gören kadın, 18 Nisan 2013 tarihinde hayatını kaybetti.

'ÖLÜM, GÖĞÜS VE BOYUN BÖLGESİNE UZUN SÜRELİ BASI UYGULAMASI SONUCU MEYDANA GELDİ'

Soruşturmayı yürüten Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, ölümle ilgili Adli Tıp Kurumu'ndan üç ayrı rapor aldı. Her üç raporda da polislerin eylemi ile ölüm arasında illiyet bağı bulunduğu yönünde görüş bildirildi. Hastanın üç hastanede tedavi gördüğü 13 gün boyunca bilincinin kapalı olduğu belirtilen raporlarda, “Kişinin ölümünün, göğüs ve boyun bölgesine uzun süreli bası uygulaması sonucu meydana geldiği" ifade edildi.

HASTA İLE YÜZ YÜZE TEMAS KURMAYAN DOKTOR KUSURLU BULUNDU

İlk iki raporda müdahaleyi yapan Doktor Mesut Ö. hakkında herhangi bir suçlamaya yer verilmedi. Ancak 2 Temmuz 2014 tarihinde alınan son raporda, doktora kusur atfedildi. Doktorun, ilk anda hastayı muayene etmediği, hasta ile yüz yüze temas kurmadığı, bunun da tıp kurallarına uygun olmadığı belirtilen raporda, Doktor Mesut Ö.'nün bu nedenle kusurlu olduğu kaydedildi.

12 POLİS VE DOKTORA AÇILAN DAVA DEVAM EDİYOR

Bu raporlar üzerine soruşturmayı tamamlayan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Atatürk Havalimanı Pasaport Kontrol Büro Amirliği'nde görevli 12 polis memuru ve Doktor Mesut Ö. hakkında dava açtı. Başsavcılık, polisler hakkında 'Zor kullanma yetkisini aşarak ölüme neden olma' suçundan 12 yıldan 16 yıla, doktor hakkında da “Taksirle ölüme neden olma" 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

İddianamede, kadının ön izleme odasında koltuğa kelepçelendiği, koltuk ile birlikte hareket edip saldırmaya başladığı, kelepçelerinden kurtulduğu, polisler tarafından tekrar yere yatırılıp ellerinin arkadan kelepçelendiği, saldırgan tavırlarının devam etmesi nedeniyle sağlık ekibinin çağrıldığı belirtildi. Sağlık ekibinin müdahalesinden bir süre sonra kadının nefes almadığının fark edildiği belirtilen iddianamede, doktor tarafından yapılan kalp masajı sonrası hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. İddianamede Adli Tıp Kurumu'ndan üç ayrı rapor alındığı belirtilerek, “Göğüs ve boyun bölgesine uzun süreli bas uygulaması sonucu kişinin solunum yapmasına engel olan ve ölümüne neden olan eylemin, kişinin yaşamını tehlikeye sokan bir durum olduğu" tespitine yer verildi.

Polisler, soruşturma aşamasında ve duruşmalardaki ifadelerinde, zor kullanma yetkisi dahilinde kadına müdahalede bulunduklarını beyan ettiler. Suçlamaları kabul etmeyen polisler, kadının kısım odasına aniden girdiğini, saldırgan tavırlar sergilediğini, kendileri ile iletişime kapalı olduğunu belirttiler. Polisler kadının yanlarına ikinci gelişinde elinde bir makas bulunduğunu, makasla sağa sola saldırdığını, bir arkadaşlarını sol elinden yaraladığını, yasal sınırlar içinde müdahale ettiklerini savundular. Polisler, suçsuz olduklarını belirterek beraatlerini istediler. Polislerin bir sonraki duruşması Ekim ayında görülecek. (Hürriyet)

AHL'de şoke eden görüntüler

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (60)

fenermoda ~ 3 yıl önce
eğitimleri dibe vurmuş alelacele polis okulundan mezun,yabancı dili sıfır ,görgü ahlak kurallarından yoksun , kelepçe takmasını bilmeyen,gözaltındaki ifade si alınmak için bekleyen yolcuya pizza ısmarlatan,üstelik kolada olsun diyen,çaresiz evet bağırıp çağıran olay çıkartan yabancı veya yerli yolcuya nasıl davranmasını bilmeyen,profosyenellike alakası olmayan genç polislerle olmuyor.olmadı.tecrübe sıfır.hele hele allah korusun birde uçağınız iftar vaktine yakın insede pasaport kontrolünde sorun çıksa aman of aman.bu yazdıklarım bir e bir yaşanmıştır.bu polis memurları havalimandaki polis memurları nı hiç bir merci kontrol etmez amirleri hele hiç.suçluya nasıl davranılıcağını olay çıkaran yolcuya nasıl davranılıcağını bilmeyen çok genç polislerimiz.terörle canla başla canı pahasına savaşanlara lafım olamaz allah onlara güç kuvvet versin.sabır versin.allah onları korusun.bu yazım sadece atatürk havalimanındaki genç polisler içindir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Y ~ 3 yıl önce
Manyak polisler, kelepçe kulanabilirdi dövüş adamları gibi kızı sık boğaz Etiler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 3 yıl önce
Havalimanına cahil polisleri doldurup onlardan hizmet beklersen olacağı bu. Uçakları dolaşıp bedava yemek almayı,beleş peşinde koşmayı iyi biliyorlar. Atmaya gelince mangalda kül bırakmazlar ama sonuç ortada 1 kadına 12 erkek müdahale ediyor. Bu arada o doktor bozuntusu karaktersizinde meslekten ihraç edilmesi gerekiyor. Ettiği yemini unutup şahsiyetini kaybettiği için!!!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tuğba ~ 3 yıl önce
Yazık ya Şura'da yazılanları okudum da Hiçbiriniz adam akıllı düşünmüyorsunuz. Her gun yolculardan ne çekiyoruz sanki bilmiyor gibisiniz. Kadının yaptıgı seyler yok tabi ortada. Ülkemizde polisler ne şartlar altinda Çalışıyor içlerine girmeden bilen var mi? Biri de cikmis cip de kahve içmeyi iyi bilir Demiş birisi allahım yoruma bak!! ABD de yapılınca vay be polise bak der siz bile titrersiniz. Ama ülkemizde ayni seyler olunca ki ayni degil bizim ülkemizde asil ezilen vatandaş degil polisin kendisidir, boyle karşısında durmayı bilirsiniz anca. Neyse ya böyleleri sizin Karşınıza geldin bakalım siz nasıl bir sabır gösteriyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000