30 Ocak 2016, Cumartesi 15:00:57

AHL'de kuş alarmı

Uçuş esnasında kuş sürüleriyle karşılaşan pilotlar, kuleyi bilgilendirdi. O anlar ise ses kayıtları tarafından kaydedildi.
  • Geçen iniyoruz, kuşun teki çıktı önüme. Dedim kuş ben 340 kaptanıyım, yıldızlı kaptanım. Sivil havacılık benden sorulur ben olmasam bu uçak uçmaz. Sana izin vermesem sende uçamazsın. Dedim.. Anlamadı, tuttum kanatlarından bi silkeledim kendine getirdim. Arkadaşlarını da aldı gitti. Fctm, very normal procedures, how to deal with hairy flying think. Kısmında yazar. Ben buldum.
  • Bu kus surulerine acilen bir cozum bulunmali hem canlilara.zarar vermeden hemde ucaklarimiza zarar vermeden. Yoksa hem canlilarin canina hemde milyonlarca liramizin telef olmasina neden olacak bu sorun.
  • Kuş sürüsü Frankfurt'ta da, Manchester'da da, Dublin'de de rapor edilir, edilmelidir. Soğan cücüğü kadar bile olmayan beyniyle yorum yapmış arkadaş.Pardon ama siz havacılığın neresindesiniz?
  • Kemal....Artist kaptan dediğin oluru olmazı değil, arkasından gelen uçağın emniyeti için bilgi vermiş...Neyin hazımsızlığını yaşıyorsun sen?

Uçuş esnasında kuş sürüleriyle karşılaşan pilotlar, kuleyi bilgilendirdi. O anlar ise ses kayıtları tarafından kaydedildi.

Atatürk Havalimanı'nda uçuş trafiğini olumsuz yönde etkileyen ve tehlikeye yol açan kuş sürüleriyle karşılaşan pilotlar, olası bir tehlikeyi önlemek için Hava Trafik Kontol Merkezi'ne sürekli bilgilendirmede bulundu. Havada kuş sürüsü ile karşılaşan bir pilot, "Güney tarafta büyük bir kuş sürüsü var malumat" diyerek kontrolörü bilgilendirdi. Bir başka pilot ise, "Pistin her iki tarafında yoğun miktarda kuş sürüleri zaman zaman pisti de katediyor bilginize" diye bilgi verdi.

Araştırmalara göre İstanbul Atatürk Havalimanı'nda kuşlar en çok Ataköy-Florya yönündeki pistin yaklaşma yüzeyi, Sefaköy, Ataköy tarafındaki pist başlarında ve Florya yönündeki yaklaşma yüzeyinde sıklıkla tespit ediliyor. Kuşlar pist başlarında 0-10 metre ve yaklaşma yüzeylerinde 0-1000 metre aralıklarında görülüyor. Bugüne kadar Atatürk Havalimanı'nda kuşlar birçok uçağa çarparak hasar verdi. Kuşlarla mücadele siren çalarak veya ses çıkarmak suretiyle devam ediliyor. Kuş çarpmalarının çoğunluğu hava araçlarının kalkış ya da inişleri sırasında oluşuyor. En çok uçaklara çarpan kuş türlerinin başında martı ve leylekler geliyor. 

AHL'de kuş alarmı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Kuş ~ 2 yıl önce
Geçen iniyoruz, kuşun teki çıktı önüme. Dedim kuş ben 340 kaptanıyım, yıldızlı kaptanım. Sivil havacılık benden sorulur ben olmasam bu uçak uçmaz. Sana izin vermesem sende uçamazsın. Dedim.. Anlamadı, tuttum kanatlarından bi silkeledim kendine getirdim. Arkadaşlarını da aldı gitti. Fctm, very normal procedures, how to deal with hairy flying think. Kısmında yazar. Ben buldum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt. ~ 2 yıl önce
Bu kus surulerine acilen bir cozum bulunmali hem canlilara.zarar vermeden hemde ucaklarimiza zarar vermeden. Yoksa hem canlilarin canina hemde milyonlarca liramizin telef olmasina neden olacak bu sorun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kemal'e ~ 2 yıl önce
Kuş sürüsü Frankfurt'ta da, Manchester'da da, Dublin'de de rapor edilir, edilmelidir. Soğan cücüğü kadar bile olmayan beyniyle yorum yapmış arkadaş.Pardon ama siz havacılığın neresindesiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kuş ~ 2 yıl önce
kuşa çekil dersin çekilir. ancak işsiz pilotlar kuleye bildirir sanki gökyüzünün tek sahibi kendisiymiş gibi!!
M_Huey ~ 2 yıl önce
Kemal....Artist kaptan dediğin oluru olmazı değil, arkasından gelen uçağın emniyeti için bilgi vermiş...Neyin hazımsızlığını yaşıyorsun sen?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000