08 Temmuz 2015, Çarşamba 09:38:32

AHL'de bir kez daha drone vakası

Atatürk Havalimanı’na inerken piste 600 metre kala ‘drone’ gören pilot, kuleyi uyardı.
  • Adı ustunde helikopter veya ucak gayet normal havalimannda ucurulmasi oyuncak moyuncak okadar para verip alıyor adamlar eglenmesinler mi havalimani gibi musait bi alanda?
  • Kabul, mevzuatı araştırmadım. Ama DRONE ve HELİCOPTER her ne kadar oyuncak gibi gözükmesine rağmen mutlak suretle "Belirli Yaş Üstü" kişilere bir nevi 30DK lık eğitim sonrasında doğuracağı zararlardan HUKUKEN sorumlu olmayı kabul ettikten sonra YETKİ BELGE ile birlikte satılmalıdır. Bu cihaz ile bir UÇAK MOTORU PARÇALANABİLİR. Benzer şekilde insana çarptığında hızlı dönen pervaneleri BIÇAK GIBI YARALAYABİLİR. Lütfen bunu basit bir oyuncak görmeyi bırakalım. Ne zarar verme riski olduğunu bilebilen şuurlu, farkındalıkSahibi, diğer deyişle "yetkili" kişiler satın almalı ve kullanmalıdır. Yetişkin şahıs satın alsa da, sonra çocuğu kullansa, sorumlu mal sahibi olmalıdır (belli % oranda). Bunların da tıpkı ceptel gibi çalıştırma için ŞIFRELENDIRILMESI gereklidir. Bu standartta olmayanların satışı yasaklanmalıdır. Ister uçak motorunu patlayacak yolculara can kaybına sebep olsun; ister mahallede apartmanda arasında sepet bağlayıp ekmek taşıtırken bir insanın vücudunu biçsin; BEDELİ ?
  • Hırsız bu kadar ceza almıo ama hakkı da yok değil. Toplu cinayete teşebbüs tarzı bişi oluo bu .d
  • Ne biçim drone bu yahu, 5-6 milden kumanda alacak 2000 feetlerde uçabilecek. En kaliteli RC transmitterlar 2 milden alıyor maximum o da ek antenlerle ve güvenilir değil. 1 mil üzerinde garanti vermiyorlar. Tek ihtimal denizden tekne üzerinden kaldırıyorlar bu meretleri.
  • 6 degil 60 yil sokacaksin böylelerini iceriye. Onca insanin hayatiyla oynuyor terbiyesizler
  • Kanı bozuk bunların ...
  • Avrupa ulkelerinde yıllardır dronelar kullanilirken bizim insanimizin ne icin kullandigi ortada! Türkler boyle yapiyor desek Türk dusmani oluyoruz
  • Uçak firmaları yapmış oldukları testler sonucu, motora kaçan 3,4 kilograma kadar olan kuşların tehlikeli bir hasara yol açmadığını duyurmuşlardır, aynı testler dronelar içinde yapılıp sonuç duyurulmalı. ben bu kadar büyütülecek birşey olduğunu sanmıyorum.
  • Yaptıklarını oyun sanan ahmaklar var. Umarım gereği yapılır.
  • Kuşlarla uğraşırken bir de bu drone belası çıktı başımıza. Gözler kuşla beraber drone da arar oldu. İnsanların canına kasteden bu kendini bilmezleri en yüksek cezadan infaz etmek gerekli.

İnsansız hava araçları (drone) Atatürk Havalimanı’nda uçuş trafiğini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Atatürk Havalimanı'na iniş için alçalan bir yolcu uçağının pilotu, piste 600 metre kala ‘drone' gördü. Uçağın kaptan pilotu durumu, Atatürk Havalimanı hava trafik kontrol kulesine bildirdi. Pilotla kule arasında yaşanan diyalog kayıtlara şöyle yansıdı:

Pilot: Bir drone geçti. 2 bin feet’te son yaklaşmada devam ediyor. Pist başına 5.7 mil.
Kule: Tamam efendim, hemen ikaz edelim kontrol etsinler.
Kule: Bulunduğunuz mevkide 5.7- 6 millerde, 2 bin feetlerde drone rapor edildi. Görebiliyor musunuz?

6 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Atatürk Havalimanı üzerinde uzaktan kumandalı insansız hava aracı uçurarak fotoğraf ve görüntü çeken Aspet Manukyan hakkında ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokma' suçundan 6 yıl hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

AHL'de bir kez daha drone vakası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

Adı ustunde ~ 3 yıl önce
Adı ustunde helikopter veya ucak gayet normal havalimannda ucurulmasi oyuncak moyuncak okadar para verip alıyor adamlar eglenmesinler mi havalimani gibi musait bi alanda?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oyuncak moyuncak ~ 3 yıl önce
adamlar eglenmesinler mi havalimani gibi musait bi alanda diyorsun ya.. söz konusu yer çocukların oyun alanı tabiki eğlenirler,oynarlar. kardeşim bu nasıl mantık Allah Aşkına. Senin içinde bulunduğun uçağa bu oyuncak moyuncak dediklerinden biri bir çarpsa uçağın düşmesine sebep olsa.. yüzlerce insanın bulunduğu uçakta can kayıpları yaşansa yazık değil mi ? bu canlara. Mantıklı olun biraz boşbeleş konuşmayın.
Cahil Yorumu ~ 3 yıl önce
Kabul, mevzuatı araştırmadım. Ama DRONE ve HELİCOPTER her ne kadar oyuncak gibi gözükmesine rağmen mutlak suretle "Belirli Yaş Üstü" kişilere bir nevi 30DK lık eğitim sonrasında doğuracağı zararlardan HUKUKEN sorumlu olmayı kabul ettikten sonra YETKİ BELGE ile birlikte satılmalıdır. Bu cihaz ile bir UÇAK MOTORU PARÇALANABİLİR. Benzer şekilde insana çarptığında hızlı dönen pervaneleri BIÇAK GIBI YARALAYABİLİR. Lütfen bunu basit bir oyuncak görmeyi bırakalım. Ne zarar verme riski olduğunu bilebilen şuurlu, farkındalıkSahibi, diğer deyişle "yetkili" kişiler satın almalı ve kullanmalıdır. Yetişkin şahıs satın alsa da, sonra çocuğu kullansa, sorumlu mal sahibi olmalıdır (belli % oranda). Bunların da tıpkı ceptel gibi çalıştırma için ŞIFRELENDIRILMESI gereklidir. Bu standartta olmayanların satışı yasaklanmalıdır. Ister uçak motorunu patlayacak yolculara can kaybına sebep olsun; ister mahallede apartmanda arasında sepet bağlayıp ekmek taşıtırken bir insanın vücudunu biçsin; BEDELİ ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ~ 3 yıl önce
Çok akıllıca ve mantıklı bir tespit olmuş , ilgili yetkililerde keşke sizin gibi düşünüp işlerini yapsalar, yorumunuzu tebrik ediyorum
Android Uygulaması ~ 3 yıl önce
Hırsız bu kadar ceza almıo ama hakkı da yok değil. Toplu cinayete teşebbüs tarzı bişi oluo bu .d

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayret ~ 3 yıl önce
Ne biçim drone bu yahu, 5-6 milden kumanda alacak 2000 feetlerde uçabilecek. En kaliteli RC transmitterlar 2 milden alıyor maximum o da ek antenlerle ve güvenilir değil. 1 mil üzerinde garanti vermiyorlar. Tek ihtimal denizden tekne üzerinden kaldırıyorlar bu meretleri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2000ft ~ 3 yıl önce
2000 ft yaklaşık 600 metredir. 2 mil ise yaklaşık 3700 metredir. Yani rc ler değil 2 milde 1 milde bile kontrol edilebiliyorsa 2000 feet 1 mildende yakın bir mesafedir.
Herşeyi bilen adamlar ~ 3 yıl önce
Yav o 2000 feet yerden yukseklik arkadaş ,pisagor teoremi diye birşey duydun mu hiç sen.uçak pistin üzerinde 2000 feette helikopter gibi asılı durmuyorki .2000 feette iken pşst başına 5.7 mildymiş işte .Arkadaşta onu diyor .Atlamayın hemen
Aa ~ 3 yıl önce
6 degil 60 yil sokacaksin böylelerini iceriye. Onca insanin hayatiyla oynuyor terbiyesizler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İdiot ~ 3 yıl önce
Kanı bozuk bunların ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 ~ 3 yıl önce
Avrupa ulkelerinde yıllardır dronelar kullanilirken bizim insanimizin ne icin kullandigi ortada! Türkler boyle yapiyor desek Türk dusmani oluyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Drone Test ~ 3 yıl önce
Uçak firmaları yapmış oldukları testler sonucu, motora kaçan 3,4 kilograma kadar olan kuşların tehlikeli bir hasara yol açmadığını duyurmuşlardır, aynı testler dronelar içinde yapılıp sonuç duyurulmalı. ben bu kadar büyütülecek birşey olduğunu sanmıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 3 yıl önce
Kuşun kemiklerinin içi boştur. Ona rağmen ciddi hasar verirler. Bu cihazlar patlayıcı piller ve metal aksamlar taşıyor. Kuşlar ile kıyaslanamaz derecede ciddi sonuçlar oluşturacaktır
drone test ~ 3 yıl önce
Bende böyle ezbere konuşmaktansa bizzat dronelarla test ederse motor üreten firmalar sonucunun ne olabileceğini görürüz diyorum
Salla ~ 3 yıl önce
Bende bizim insanımızın bu gevşekliğine hastayım.bence birşey olmaz ,garantisi benim abi
Sefa ~ 3 yıl önce
Yaptıklarını oyun sanan ahmaklar var. Umarım gereği yapılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 3 yıl önce
Kuşlarla uğraşırken bir de bu drone belası çıktı başımıza. Gözler kuşla beraber drone da arar oldu. İnsanların canına kasteden bu kendini bilmezleri en yüksek cezadan infaz etmek gerekli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000