04 Aralık 2023, Pazartesi 16:28:37

THY pilot aday adayı aradığını duyurdu

Türk Hava Yolları yetiştirilmek üzere II. Pilot Aday Adayı aradığını duyurdu.
  • Thy de yeni ise baslayan depremzedelerin %35 le ise basladigi dogru mu ? %55 le baslatilmayip %35 le baslatilan depremzede kabin memurlari ile ilgili bilgisi olan var mi ?
  • euro ile borçlandır, tl ile kazan. pranga takıyorlar. bu kadar mı zor bunu anlamak. bir pilot tanıdığınızı bulun en az 1 yıl thy de çalışmış sorun mutlu mu diye. kazandığı parayla geçinebiliyor mu diye. ekip otoparkında lpg li şahin görüyorum artık. thy de bu iş yapılmaz. ben başka yerde iş bulduğum dakika durmayacağımı zaten sevgili yöneticilerim de biliyor.
  • Gekismis ulkelerde normal vatandaslar bu parayi aliyor bizde ancak beyaz yakalarin bir kismi!!!!!bizim ulkede Fakirlik Devlet politikasi; herkesi bikincli fakirlestiriyorlar; boylelikle gonetimde kolaylasiyor; egitim dusuyor hak isteyen azaliyor,
  • Thy nin yurtdisi istasyonlarinda calisanlara bakin ya afgan ya arap ya siyahi ayaktakimi; Son donem pilot olanlar da oyle ;dietisyenler, hastabakicilar,emekli bascavuslar; yani kalite cok dustu yakinda temizlikcileride insallah agirlayacagiz-birde eski kaptanlara rapor doldurtunca tam oluyor yani kisaca ulkemdeki kriterler artik boyle
  • Yaş ayrımcılığını anlayamıyorum. En azından 30un ortalarına kadar esnetilmesi gerek. 35 yaşında bir insan hayatının en verimli en ne istediği donemde olur. Gercekren pilot olmak istedigi için olur muhtemelen.
  • Bu adamlar astronot mu arıyor Ulan dünyada pilot yok gençler bu işi yapmak istemiyor hele türkiyede hiç sen insanlara şart üzeri şart bu kriterleri yapan arkadaş ile çok isterim ingilizçe sınavına girmeye ne geyik nir kriter bunlar
  • Sakın gelmeyin…!!! Euro ile borç TL ile maas; Euro ile erimesini geçtim TL ile bile eriyor… 10 sene önce FO maaşı alım gücü olarak da döviz olarak da su an ki kaptan maasından daha yüksekti hatta x3 felan civarıydı. Şimdi gelenlerin 10 sene sonra alacağı maas 2 asgari ücret benden söylemesi… ayrıca baska şirketlere geçmenizi engellemek için shgm ve sizin gidebileceğiniz şirketlerle kapalı işbirliği sözleşmeleri ile herseyi yapıp sizi bağlıyorlar. TK kokpiti PGS den az maas alıyor düşünün daha siz basınıza neler gelecek….
  • Ya alt üst yaş sınırı hiçbir ülkede yokken kendi cebimden vereceğim eğitimde neden yaş sınırına takılıyorum? Üstelik o kadar mülakat stresi vs de cabası. Hem ing bilcek diyorsunuz o yaşta bu eğitim sisteminde kim pilot olacak kadar ing öğrenmiştir? Yaş olayını eskisi gibi düzenleyin bence. Hatta 83'e geri çekin. Kendini bilen, tecrübesi olan, ing konuşabilen, profesyonel hayatta tecrübeli insanları seçin. Crm bunu gerektirmez mi? Ufacık üstelik ğniversite şartı olmadan insan almaya çalışmak gerçekten strateji olarak mantıklı değil. 83'le giren çıkmaz ama 20'li yaşlrda girenler birkaç seneye daha fazla maaş veren firmaya gider. Arkadaşlar kimse o yaşta pilot olur mu demesin olur! Zaten herkesi almıyorlar bileğinin hakkıyla geçen kazanır.
  • Selamlar şu alımlarda 2 yıl üni mezunlarına da şans verilse artık . Bekle bekle yaş gidiyor. . . Hayaller bitiyor.
  • thy önce 2 sene önceki ilana başvurupta hiç görüşmeye çağırmadıklarına bi şans verse? cpl olan herkesi alacaz demişlerdi hayal kırıklığına uğradık. ne ses var ne seda!

Türk Hava Yolları yetiştirilmek üzere II. Pilot Aday Adayı aradığını duyurdu.

THY'nin kariyer sitesi üzerinden yayınlanan ilanda şu detaylar yer aldı:

Genel Koşullar

•  T.C. vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak,

•  En az lisans derecesi mezunu (örgün veya açık öğretim) olmak,
*Yurt dışı üniversitelerden mezun olan adaylardan YÖK denklik belgesi istenmektedir.

•  31.12.2002 tarihinden önce ve 01.01.1993 tarihinden sonra doğmuş olmak,

•  Boy uzunluğunun 160 cm’den kısa, 195 cm’den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine (20-30 aralığında) uygun olmak,

•  Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,

•  Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,

•  Daha önce görev aldığı kuruluşlardan disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak,

•  Daha önce THY AO ve THY AO‘nun iştirak şirketlerinden disiplinsizlik veya fesih yoluyla ayrılmış olmamak.

Yabancı Dil (İngilizce) Koşulu

•  Başvuru tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek

                TOEFL (IBT)                                                       : 60 (speaking : min.18)

                IELTS (Akademik veya Genel)                      : 6 (speaking : min.6)

                PTE (Akademik)                                              : 46 (speaking : min.46)

İlana başvuran ve dil belgesini başvuru aşamasında temin edemeyen adaylara, Türk Hava Yolları tarafından yapılacak İngilizce sınavında başarılı olmaları koşuluyla, kurul mülakatı süreci öncesine kadar dil belgesini tamamlamaları için süre tanınacaktır. Adayların; İngilizce sınavından başarılı olsalar dahi kurul mülakatı öncesi belirtilen dil belgelerinden birini ibraz etmeleri gerekmektedir. TOEFL Home Edition, IELTS Online ve PTE Online sınavları kabul edilmemektedir.

Sağlık Koşulları

Seçme süreçlerinde başarılı olan adayların, işe başlama aşamasında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından kendi imkanları ile sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir. (SHGM yetkili kurumdan alınmış olumlu rapor olsa bile, Türk Hava Yolları  kendi iç prosedürleri çerçevesinde ek tetkikler isteyerek veya ek sağlık koşullarına bağlı olarak adayın işe başlatılıp başlatılmayacağına karar verme hakkına sahiptir.) Adaylar Türk Hava Yolları sağlık muayenesi esnasında tıbbi özgeçmişi hakkında (ilaç kullanımı, ameliyat, doğumsal bozukluklar, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları, böbrek taşı, yaralanmalar vb.) doğru beyanda bulunmak zorundadırlar. Adaylar işe başladıktan sonra tıbbi özgeçmişinde beyan etmediği hastalık tanısı tespit edilmesi durumunda uygulanacak idari sürece dair herhangi bir hak talebinde bulunamazlar.

Sağlık koşulları ile ilgili detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Başvuru Şekli ve İzlenecek Yol:

•  Yukarıdaki şartları taşıyan adayların, ilana internet üzerinden başvurmaları gerekmektedir. İnternet başvurusu dışında herhangi bir şekilde başvuru kabul edilmeyecektir.

•  E-devlet üzerinden Adli Sicil Arşiv Kaydı belgesi alınırken kurum türü alanı “Resmi” olarak, belgenin neden verileceği alanı ise “Diğer” seçilerek alınması gerekmektedir.

•  Hâlihazırda dil belgesi bulunan adaylar DLR-1 sınavına davet edilecektir. Dil belgesi bulunmayan adaylar Türk Hava Yolları tarafından gerçekleştirilecek İngilizce sınavına davet edilecektir. Kriterlere uygun olmayan adaylar sürece devam edemeyecektir.

•  Lisans mezuniyeti olan adaylar e-devlet üzerinden alacakları mezuniyet belgesi veya diploma görüntüleri ile başvuru yapabilmektedir. (Transkript kabul edilmemektedir.) Lisans derecesinde 3 ay içerisinde mezun olabilecek adaylar; üniversitelerinden ilgili şartları sağlayarak 3 ay içerisinde mezun olabileceklerine dair resmi yazı ile ilana başvuruda bulunabilecektir. (Öğrenci belgesi kabul edilmemektedir.) Bu adayların diplomalarını mülakat aşamasına kadar ibraz etmeleri gerekecektir.

•  Tüm süreç sonunda başarılı olan adaylara iş teklifi yapılacak olup işe başlama belgeleri hazırlamaları istenecek ve adayın istenen belgeleri teslim etmesi akabinde işe alım süreci tamamlanacaktır.

Notlar:

•  İngilizce sınavı hariç aynı süreçten iki defa olumsuz olan adaylar süreçlere tekrar dahil olamamaktadır.

•  Herhangi bir süreçten ilk defa olumsuz olan adayların süreçlere tekrar dahil olabilmeleri için açılacak olan bir sonraki ilana ilan kriterlerini karşılamak koşuluyla tekrar başvuru yapmaları gerekmektedir. Adaylar re-test (bekleme) süresi dolmadan ilana başvuru yapabilmektedir.

Yetiştirilmek Üzere II.Pilot Aday Adayı Değerlendirme Süreçleri:

•  İngilizce Sınavı (Dil belgesini başvuru aşamasında beyan edemeyen adaylar katılacaktır.)

Aday, ilana başvuru gerçekleştirdiği tarihten itibaren yaklaşık 15 gün sonra sınava davet edilir.

•  DLR-1 Testi (Teknik Yeterliliklerin Değerlendirilmesi)

İngilizce sürecini başarıyla tamamlayan aday yaklaşık 3 hafta içerisinde DLR-1 testine planlanır.

•  Yetkinlik Değerlendirmesi

DLR-1 sürecini başarıyla tamamlayan aday yaklaşık 2 hafta içerisinde Yetkinlik değerlendirmesine planlanır.

•  Kurul Mülakatı, Evrak Kontrolü ve Boy-Kilo ölçümü

Yetkinlik değerlendirmesini başarıyla tamamlayan aday yaklaşık 2 hafta içerisinde kurul mülakatına planlanır.

•  Sağlık Kontrolü (Uçuşa Elverişlilik)

Başvuru ve özgeçmiş oluşturma kılavuzuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


İlanımız 29.12.2023 saat 15:00'da yayından kaldırılacaktır.

İlan sayfası için TIKLAYINIZ...

THY pilot aday adayı aradığını duyurdu

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

Yuzde 35 le ise alim dogru mu ? ~ 2 ay önce
Thy de yeni ise baslayan depremzedelerin %35 le ise basladigi dogru mu ? %55 le baslatilmayip %35 le baslatilan depremzede kabin memurlari ile ilgili bilgisi olan var mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Romeo Tango Echo ~ 3 ay önce
euro ile borçlandır, tl ile kazan. pranga takıyorlar. bu kadar mı zor bunu anlamak. bir pilot tanıdığınızı bulun en az 1 yıl thy de çalışmış sorun mutlu mu diye. kazandığı parayla geçinebiliyor mu diye. ekip otoparkında lpg li şahin görüyorum artık. thy de bu iş yapılmaz. ben başka yerde iş bulduğum dakika durmayacağımı zaten sevgili yöneticilerim de biliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alim gucu ~ 3 ay önce
Gekismis ulkelerde normal vatandaslar bu parayi aliyor bizde ancak beyaz yakalarin bir kismi!!!!!bizim ulkede Fakirlik Devlet politikasi; herkesi bikincli fakirlestiriyorlar; boylelikle gonetimde kolaylasiyor; egitim dusuyor hak isteyen azaliyor,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Basvuran kalitesi ~ 3 ay önce
Thy nin yurtdisi istasyonlarinda calisanlara bakin ya afgan ya arap ya siyahi ayaktakimi; Son donem pilot olanlar da oyle ;dietisyenler, hastabakicilar,emekli bascavuslar; yani kalite cok dustu yakinda temizlikcileride insallah agirlayacagiz-birde eski kaptanlara rapor doldurtunca tam oluyor yani kisaca ulkemdeki kriterler artik boyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ulke batti ~ 3 ay önce
Heryerde ayaktakimi yoneticii olunca; ulke yasanmaz hale geldi; yiginla arap; Paki; abd nin eski Militani tonlarca afganli; Suriyeli; ulkeye vatandas yapildi; akli ve kabiiliyeti olan ulkeyi terkediyor; ilerde daha kotu olacak
Nope ~ 3 ay önce
Yaş ayrımcılığını anlayamıyorum. En azından 30un ortalarına kadar esnetilmesi gerek. 35 yaşında bir insan hayatının en verimli en ne istediği donemde olur. Gercekren pilot olmak istedigi için olur muhtemelen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tango Charlie ~ 3 ay önce
şuan fo olan 37 yaş üstü yenilerle uçtukca yaş sınırının önemini anlıyorsunuz. çünkü öğrenemiyorlar, kas hafızaları yetersiz kalıyor. operasyon için yavaş kalıyorlar.
NASA ~ 3 ay önce
Bu adamlar astronot mu arıyor Ulan dünyada pilot yok gençler bu işi yapmak istemiyor hele türkiyede hiç sen insanlara şart üzeri şart bu kriterleri yapan arkadaş ile çok isterim ingilizçe sınavına girmeye ne geyik nir kriter bunlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akademili Kaptan ~ 3 ay önce
Sakın gelmeyin…!!! Euro ile borç TL ile maas; Euro ile erimesini geçtim TL ile bile eriyor… 10 sene önce FO maaşı alım gücü olarak da döviz olarak da su an ki kaptan maasından daha yüksekti hatta x3 felan civarıydı. Şimdi gelenlerin 10 sene sonra alacağı maas 2 asgari ücret benden söylemesi… ayrıca baska şirketlere geçmenizi engellemek için shgm ve sizin gidebileceğiniz şirketlerle kapalı işbirliği sözleşmeleri ile herseyi yapıp sizi bağlıyorlar. TK kokpiti PGS den az maas alıyor düşünün daha siz basınıza neler gelecek….

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O yüzden mi yaş sınırı böyle? ~ 3 ay önce
Ya alt üst yaş sınırı hiçbir ülkede yokken kendi cebimden vereceğim eğitimde neden yaş sınırına takılıyorum? Üstelik o kadar mülakat stresi vs de cabası. Hem ing bilcek diyorsunuz o yaşta bu eğitim sisteminde kim pilot olacak kadar ing öğrenmiştir? Yaş olayını eskisi gibi düzenleyin bence. Hatta 83'e geri çekin. Kendini bilen, tecrübesi olan, ing konuşabilen, profesyonel hayatta tecrübeli insanları seçin. Crm bunu gerektirmez mi? Ufacık üstelik ğniversite şartı olmadan insan almaya çalışmak gerçekten strateji olarak mantıklı değil. 83'le giren çıkmaz ama 20'li yaşlrda girenler birkaç seneye daha fazla maaş veren firmaya gider. Arkadaşlar kimse o yaşta pilot olur mu demesin olur! Zaten herkesi almıyorlar bileğinin hakkıyla geçen kazanır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
torpil havayolları ~ 3 ay önce
kendi bileğinin hakkkıylamışşşşş..hikaye torpili olmadan giren saısı bir elin parmakları kadar...bırakın bu işleri
2 senelik ~ 3 ay önce
Selamlar şu alımlarda 2 yıl üni mezunlarına da şans verilse artık . Bekle bekle yaş gidiyor. . . Hayaller bitiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cpl ~ 3 ay önce
thy önce 2 sene önceki ilana başvurupta hiç görüşmeye çağırmadıklarına bi şans verse? cpl olan herkesi alacaz demişlerdi hayal kırıklığına uğradık. ne ses var ne seda!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000