26 Ocak 2010, Salı 14:15:52

LE MONDE: "THY KRİZ TANIMIYOR"

Fransız gazetesi Le Monde, Avrupa'nın dördüncü büyük hava yolu şirketi Türk Hava Yolları'nın (THY) kriz tanımadığını yazdı.
  • thy nin bologna ucuslari 1 martta basliyor. ucuslari yakindan takip ediyorsun.:)
  • THY nin kriz tanimadigini avrupanin 4. buyugu oldugunu yazmis fransizlar ama bu verileri nerden almislar? Yalancilar rakamlarla konusmayi cok sever ancak iyi bakarsan rakamlar gercegi soyler,2003 ten beri THY nasil somurulmus iyi bakin rakamlara,istasyon bazinda ne kadar yolcu artisi olmus iyi bakin rakamlara,ondan sonra konusun.
  • "nasıl cvp" katılıyorum ucaklarda bı tane bos koltuk yok aynen dedıgınız gıbı krız krız denıyor ama o kadar ınsan 260-270 kısılık ucakları bıle tıklım tıklım doldurabiliyor.
  • söylediğiniz tüm ucuslar full dolu.insanın inanası gelmiyor ama acayip bir doluluk war.bu insanlar nereye gidiyor bu kadar,hangi parayla gidiyor akıl alacak gibi değil.iki bacaklı yapılan bircok ucus tek git gele dönmeye basladı cünkü inanılmaz bir talep war.ucan birisi olarak soyluyorum.gördüğümü soyluyorum yani.baskası ne derse desin inanmam
  • bilmek istediğim birşey var. cakarta, göteborg, sao paulo, bolonya gibi birçok noktaya uçuyor THY. bu tarz noktalara % de kaçlık doluluk oranıyla uçuluyor? şirket bu noktalara uçuyor ama bu uçuşlardan kar elde ediyor mu? bildiğim kadarı ile yolcu sayısının artması kar marjınızın artacağı anlamı taşımaz çünkü bir çok noktaya uçabilirsiniz bu yolcu sayınızı arttırabilir lakin düşük doluluk oranı ile uçarsanız, kar edemezsiniz bu uçuşlardan. acaba THY de böyle mi. eğer böyle ise şirketin ayakta kalmasını sağlayan para devlet destekli mi? teşekkürler
  • tabi tabi thy neden kıriz etkilemez bilen varmı az parayla çok iş felsefesi var thy de ve kendi bünyesinde eleman çalıştırıcagına taşeron firmaya vermeyi daha akıllıca bulan thy yandaşlarına çalışmadan para kazandırmaktan başka birşey degil havadan para alanlar var bizlere 700 tl maaş veren thy taşeron firma aracılıgıyla çalıştırıyor bu hakmıdır sizce bizim sırtımızdan bizim yaptıgımız işçilik üzerinden hiç birşey yapmadan para alan thy çalışanları var haksız kazanç el insaf bizim hakkımız olan parayı neden vermiyorlar thy çalışanları sponsor olacagına taşeron firma çalılşanına igleştirme zammı yapsana sayın temel kotil
  • olmazzz kesinlikle olmaması lazımm boyle bişeyin.Fransız da yazsa baskası da yazsa hatta tüm dünya kabul etse de biz edemeyizzz.THY büyüyemezz,büyük olamazzz.olsa da biz kabull etmeyizzz.edemeyizzz cünkü içimize sindiremeyizz.kabullenemeyiz bunu.bu idareciler oldugu sürece asla ve asla basarıları görmeyiz.cünkü biz HAİNİZZZ.burdan acıklıyorumm herkese kriz var öldük bittik Thy batmak üzeree hatta önümüzdeki ay iflas acıklayacak............. nasıl güzel oldu mu ??
  • THY cok daha ıyı yerlere gelecek.Hedefımız bes yıldız.......
  • THY yi sevemeyen yerli yabancılar nerede hadi bakalım size gün doğdu ! Le Monde'a sövün sayın yalan söylüyor deyin.Yerden yere vurun kendi havayolunuzu.Bunu çok güzel yapıyorsunuz hemde utanmadan vicdanınız sızlamadan.Tüü sizlere
  • Doluluk oranlarından ne haber?

Gazetenin bugünkü sayısında, Guillaume Perrier imzasıyla yer alan habere göre, 2009 yılında havacılık sektörü krizden ciddi şekilde etkilendi.

Avrupa'daki havayolu trafiği yüzde 6 oranında azalırken, Türk Hava Yolları önemli bir ilerleme kaydetti.

Şirket, geçen yıl 25,1 milyon yolcu taşıyarak yolcu kapasitesini yüzde 11 artırdı ve Avrupa'nın dördüncü büyük şirketi haline geldi. THY, kategori değiştirerek küresel bir şirket oldu ve geçen yıl Sao Paulo, Dakar, Jakarta, Bolonya, Göteborg ve İstanbul arasında 10 yeni sefer uygulamaya koydu.

Haberde, bu geniş coğrafi dağılımın 2010 yılında da devam edeceğini belirten Türk yetkililerin, Afrika, Asya ve Avustralya'ya yeni seferler başlatma kararı aldıkları bilgisine de yer verildi.

"Şirket marka imajına özen gösteriyor"

Haberde THY'nin, Airbus'a 20 adet A-320 tipi uçak siparişi verdiği, 2023 yılına kadar 85 adet uçak siparişi daha vermeyi planladığı ifade edildi. Habere göre, bu hızlı büyümeye Türkiye'deki havacılık sektöründeki gelişme de eşlik ediyor.

Ankara ve Antalya'daki havaalanları modernize edilerek uluslararası havaalanları haline getirildi. Bu yıl yeni bir terminal daha açılması beklenen İstanbul'daki havaalanının ise her yıl 60 milyon yolcu taşıma kapasitesine çıkarılması planlanıyor.

Le Monde'daki yazıda, havacılık sektörünü yakından ilgilendiren bir başka gelişmenin de Türkiye'deki turizm sektöründe yaşandığı belirtilerek, Türkiye'ye 2008 yılında 26 milyon yabancı turist geldiği, hükümetin bu yıl bu rakamın 30 milyon, 2020'de ise 50 milyon düzeyinde olacağını kaydettiği belirtildi.

Gazetenin haberine göre, yüzde 49 hissesi devlete ait olan şirket ciddi oranda ticarileşme çabası da gösteriyor. Kevin Costner'in rol aldığı reklam kampanyasının ardından THY, geçen kış aylarında dünyanın en medyatik iki futbol kulübüyle milyonlarca avroluk sponsorluk anlaşması yaptı. Böylece marka imajına özen gösterirken, çok geniş bir alanda görülme olasılığını garanti altına almış oldu.

"Çok karlı bir şirket"

Türk Hava Yolları, faaliyet hacmini artırabilmek için Türk ekonomisinin güçlü noktalarını da kullanıyor. Ankara'nın yatırım yaptığı hemen her yerde ya temsilcilik açıyor ya İstanbul'a sefer başlatıyor ya da diğer hava yollarıyla işbirliği yapıyor. Birkaç aydır şirket Türkiye'de sağlık turizmine yönelik promosyonlar düzenleyerek, yeni müşteriler kazanmaya da çalışıyor.

THY Genel Müdürü Temel Kotil, son 5-6 yıllık çalışmanın karşılığını almaya başladıklarını ve bundan mutluluk duyduklarını belirterek, bugün için Türkiye pazarının doyurucu olduğunu, uluslararası yolcu taşımacılığına yoğunlaşılması halinde büyümeye devam edeceklerini söyledi.

Habere göre bu strateji, İstanbul'u çoktan hava taşımacılığı açısından Avrupa ile Ortadoğu ve Afrika ülkeleri arasında bağlantı noktası haline getirdi. Transit yolcu sayısı geçen yıl yüzde 40 oranında arttı. Yatırım Bankası Morgan Stanley'in yakın zamanda yaptığı analizde ise THY'nin, servis kalitesinden tasarruf etmeden bölgedeki en karlı şirketlerden biri haline geldiği değerlendirmesinde bulunuldu.

(CNNTürk)

LE MONDE: "THY KRİZ TANIMIYOR"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 13 yıl önce
thy nin bologna ucuslari 1 martta basliyor. ucuslari yakindan takip ediyorsun.:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
THY nin kriz tanimadigini avrupanin 4. buyugu oldugunu yazmis fransizlar ama bu verileri nerden almislar? Yalancilar rakamlarla konusmayi cok sever ancak iyi bakarsan rakamlar gercegi soyler,2003 ten beri THY nasil somurulmus iyi bakin rakamlara,istasyon bazinda ne kadar yolcu artisi olmus iyi bakin rakamlara,ondan sonra konusun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
"nasıl cvp" katılıyorum ucaklarda bı tane bos koltuk yok aynen dedıgınız gıbı krız krız denıyor ama o kadar ınsan 260-270 kısılık ucakları bıle tıklım tıklım doldurabiliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
söylediğiniz tüm ucuslar full dolu.insanın inanası gelmiyor ama acayip bir doluluk war.bu insanlar nereye gidiyor bu kadar,hangi parayla gidiyor akıl alacak gibi değil.iki bacaklı yapılan bircok ucus tek git gele dönmeye basladı cünkü inanılmaz bir talep war.ucan birisi olarak soyluyorum.gördüğümü soyluyorum yani.baskası ne derse desin inanmam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bilmek istediğim birşey var. cakarta, göteborg, sao paulo, bolonya gibi birçok noktaya uçuyor THY. bu tarz noktalara % de kaçlık doluluk oranıyla uçuluyor? şirket bu noktalara uçuyor ama bu uçuşlardan kar elde ediyor mu? bildiğim kadarı ile yolcu sayısının artması kar marjınızın artacağı anlamı taşımaz çünkü bir çok noktaya uçabilirsiniz bu yolcu sayınızı arttırabilir lakin düşük doluluk oranı ile uçarsanız, kar edemezsiniz bu uçuşlardan. acaba THY de böyle mi. eğer böyle ise şirketin ayakta kalmasını sağlayan para devlet destekli mi? teşekkürler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
tabi tabi thy neden kıriz etkilemez bilen varmı az parayla çok iş felsefesi var thy de ve kendi bünyesinde eleman çalıştırıcagına taşeron firmaya vermeyi daha akıllıca bulan thy yandaşlarına çalışmadan para kazandırmaktan başka birşey degil havadan para alanlar var bizlere 700 tl maaş veren thy taşeron firma aracılıgıyla çalıştırıyor bu hakmıdır sizce bizim sırtımızdan bizim yaptıgımız işçilik üzerinden hiç birşey yapmadan para alan thy çalışanları var haksız kazanç el insaf bizim hakkımız olan parayı neden vermiyorlar thy çalışanları sponsor olacagına taşeron firma çalılşanına igleştirme zammı yapsana sayın temel kotil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
olmazzz kesinlikle olmaması lazımm boyle bişeyin.Fransız da yazsa baskası da yazsa hatta tüm dünya kabul etse de biz edemeyizzz.THY büyüyemezz,büyük olamazzz.olsa da biz kabull etmeyizzz.edemeyizzz cünkü içimize sindiremeyizz.kabullenemeyiz bunu.bu idareciler oldugu sürece asla ve asla basarıları görmeyiz.cünkü biz HAİNİZZZ.burdan acıklıyorumm herkese kriz var öldük bittik Thy batmak üzeree hatta önümüzdeki ay iflas acıklayacak............. nasıl güzel oldu mu ??

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
THY cok daha ıyı yerlere gelecek.Hedefımız bes yıldız.......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
THY yi sevemeyen yerli yabancılar nerede hadi bakalım size gün doğdu ! Le Monde'a sövün sayın yalan söylüyor deyin.Yerden yere vurun kendi havayolunuzu.Bunu çok güzel yapıyorsunuz hemde utanmadan vicdanınız sızlamadan.Tüü sizlere

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Doluluk oranlarından ne haber?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000