07 Mart 2019, Perşembe 09:33:57

20 ay sonra ilk uçuş gerçekleşti

Suudi Arabistan'ın Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmesinden 20 ay sonra Doha ile Riyad arasında ilk direkt uçuş yapıldı. Uçakta, Körfez ülkeleri turunda olan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bulunuyordu.
  • Allah Allah... Koskoca Rusya Dışişleri bakanının ÖZEL UÇAĞI yok muymuş?

Suudi Arabistan'ın Katar'la diplomatik ilişkilerini kesmesinden 20 ay sonra Doha ile Riyad arasında ilk direkt uçuş yapıldı. Uçakta, Körfez ülkeleri turunda olan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bulunuyordu.

Uçuş izleme sitelerinden alınan veriler, Suudi Arabistan'ın 'terörizme destek vermekle' suçladığı Katar'la ilişkilerini kesmesinden beri ülkelerin başkentleri Doha ve Riyad arasında ilk direkt uçuşun yapıldığını gösteriyor.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov'u Doha'dan Riyad'a ulaştıran uçağın bu rotayı izlemesinde, Rusya'nın ısrarcı olduğu belirtiliyor.

Ortadoğu'yla ilgili çalışmalar yapan Rus siyaset bilimci Yuriy Barmin, Lavrov'un Doha'dan Riyad'a uçmasına, Suudi Arabistan'ın karşı çıktığını fakat Rusya'nın 'dediğim dedikçi' davranması neticesinde rotanın değiştirilmediğini yazdı.

​Barmin ayrıca bu uçuşun, 'sembolik olsa da Rusya tarafından atılmış cesur bir adım olduğu' yorumunu yaptı.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, Riyad'da Suudi Kral Selman bin Abdülaziz'le bir araya gelmiş, ancak Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Türkiye'de öldürülmesinin sorumlusu olarak görülen Veliaht Prens Muhammed bin Selman'la görüşmemişti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ise Kaşıkçı cinayetinin, Lavrov'la Suudi Kral'ın görüşmesinde ele alınan konulardan birisi olmadığını söylemişti. Bogdanov, görüşmede Suriye ve Yemen'deki krizler gibi çeşitli konuların ele alındığını belirtip, bunun 'kapsamlı ve ruhu bakımından çok olumlu bir görüşme' olduğunu kaydetmişti.

Bu arada Lavrov'un Körfez ülkeleri turu, Suriye'nin Arap Birliği üyeliğine yeniden kabul edilmesinin tartışıldığı bir döneme denk geliyor. Nitekim Rus Dışişleri Bakanı da tur kapsamında Katar ve Suudi Arabistan'da yaptığı görüşmelerinin ardından da Suriye'nin Arap Birliği'ne geri kabul edilmesinin 'örgütün çıkarları için gerekli olduğu' vurgusunu yapmıştı.

20 ay sonra ilk uçuş gerçekleşti

Facebook Yorum

Yorumlar

Kemal ~ 3 yıl önce
Allah Allah... Koskoca Rusya Dışişleri bakanının ÖZEL UÇAĞI yok muymuş?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MUC ~ 3 yıl önce
Hediye eden olmadi zaar..
Murat ~ 3 yıl önce
Olmadığından değil burada benimde sözüm geçer, istediğim gibi dolaşırım, benimle beraber olanlarda istediği gibi dolaşır demek için yapılmış bir hamle.
Lemak ~ 3 yıl önce
Özel uçakla gidiyor da özel de olsa Doha Riyad arası uçuşlara da izin verilmiyor normalde ama işin içinde Rusya olunca yemedi demek.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000