17 Şubat 2009, Salı 10:15:00

Tatil yerini kadınlar seçiyor

Antalya’ya gelen turist profilinin çıkartılması amacıyla yapılan, Antalya Yöresi Turist Porfili Araştırması sonuçlarına göre tatile gidilecek yerin kararını ağrlıklı olarak kadınlar veriyor.

Antalya’ya gelen turist profilinin çıkartılması amacıyla yapılan, Antalya Yöresi Turist Porfili Araştırması sonuçlarına göre tatile gidilecek yerin kararını ağrlıklı olarak kadınlar veriyor. 11 bine yakın turistin verdiği yanıtlara göre, tatil kararını kendisinin verdiğini belirtenlerin yüzde 65’ini kadınlar oluşturuyor.

Yemekli toplantının açılışında konuşma yapan AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, turizmin durumu ve gelişimi için bilimsel çalışmalara ihtiyaç olduğundan hareketle böyle bir çalışmaya adım attıklarını belirterek, "İlk defa yaptığımız bu çalışmada gördük ki, bazı önyargılar da bilimsel verilerle bertaraf ediliyor, bu anket çalışmalarına devam edeceğiz" dedi.

Toplantıda daha sonra Akdeniz Turistik Otelcileri ve İşletmeciler Birliği AKTOB’un Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ve ICF Airports Antalya Havalimanı işbirliği ile gerçekleştirdiği Antalya Yöresi Turist Porfili Araştırması anket çalışmasının sonuçları açıklandı.

Araştırmayı yürüten Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu müdürü Akın Aksu ve ekibi anket çalışmasından önemli gördükleri özetleri aktardı.

10 binden fazla turiste ulaşıldı

Anket Temmuz-Ekim döneminde, Antalya 1.Dış Hatlar Terminali’nden çıkış yapan yabancı ve yurtdışında ikanet eden yerli vatandaşlar üzerinde yapıldı.

Kararı kadınlar veriyor

Antalya Lara’da bulunan Concerde Deluxe Resort Hotel’de yapılan yemekli toplantıda açıklanan araştırma bulgularına göre, tatile gidilecek yere genelde kadınlar karar veriyor.

11 bine yakın turistin verdiği yanıtlara göre tatil kararını kendisinin verdiğini belirtenlerin yüzde 65’ini kadınlar oluşturuyor.

Amaç: tatil dinlence

Ankete katılanların yüzde 74’ü tatil ve eğlence amacını taşıdıklarını ifade ederken yüzde 22’si de herşey dahil sisteminden dolayı Antalya’yı tercih ettiğini belirtti.

Paket tur ağırlıkta

Antalya’ya gelişte seyahatin organize olma biçiminde ise paket turlar yüzde 85 ile ilk sırada yer alıyor. Taticilerin tercih edecekleri paketler için bilgi aldığı kaynakla içinde de tur operatörleri ve acenteler yüzde 55 ile ilk sırayı alırken, internetin oranı da yüzde 30’lara yaklaşmış durumda.

İşçi ve memur ağırlıklı

Ankete göre, yüzde 51,8’i evlilerden oluşan kitlenin mesleki dağılımlarında işçi ve memurlar ilk sıraları alıyorlar. Buna göre, gelenlerin yüzde 31,5’ini memurlar, yüzde 30,7’sini de işçiler oluşturuyor. Gelenlerin yüzde 52’si de lisans düzeyinde eğitim alanlardan oluşuyor.

Diğer yandan ankete katılanların yüzde 55’i yılda en az bir kez tatile çıktığını belirtirken, 2 kez tatile çıkanların oranı da yüzde 30 dolaylarında. Yüzde 6’sı ise 4 defadan fazla tatil yapıyor.

Rezervasyon zamanı

Antalya’ya gelenlerin yüzde 41’i tatil planlarını, tatil başmadan evvel 15 günlük bir süre içinde yaptıklarını belirtirken, yüzde 46’sı da 1 ila 4 ay öncesinden karar kılıyor. 5 ay ve üzeri bir zamanda karar verdiklerini belirtenlerin oranı ise yüzde 14.

Otel ve TK’larda kalıyorlar

Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçilerin konaklama tesisi tercihlerinde oteller ve tatilköyleri ilk sırayı alıyor. Buna göre kitlenin yüzde 73’ü otellerde konaklarken yüzde 16’sı da tatilköylerini tercih ediyor.

Bu kitlenin Antalya’da ortama kalış süresi ise 1-2 hafa arasında yoğunlaşıyor. Tatilcilerin yüzde 60’ı 6 ila 10 gün arasında konaklama yaparken yüzde 29’u da 11-15 gün arasında konaklıyor. En fazla tercih edilen konaklana tipi ise yüzde 82 ile her şey dahil.

Dışarı çıkıyorlar

Ankete katılan 10 bin turistin yüzde 50’sinin yanıtladığı bir başka soruya göre ise otel dışına çıkanların oranı yüzde 87. Bu kitlenin yüzde 60’ı tatil yaptıüğı beşlde veya ilçe merkezinde vakit geçirirken, yüzde 40’ı da Antalya şehir merkezine uğramış.

Tekrar Türkiye

Antalya’da yapılan tatilin ardından hangi ülke veya bölgelere gidileceği yönündeki soruyu da cevaplayan ziyaretçiler, ilk sıraya yine Türkiye ve Antalya’yı koyarken, 2. sıraya Mısır, 3. sıraya ise Yunanistan’ı yerleştiryorlar.

Antalya yöresini tekrar ziyaret etme istekliliği ise ortalama yüzde 60 seviyesinde gerçekleşirken, tekrar gelmeyeceğini söyleyenlerin içinde yüzde 12 ile serbest meslek sahipleri ilk sırayı alıyor.

Anket sonuçlarına göre turistlerin yüzde 53’ü Antalya’da bir kez bulunduğunu belirtirken 2 kez ile geldiklerini belirtenlerin oranı ise yüzde 20 dolaylarında. Yüzde 3’ü ise 10’dan fazla kere Antalya’da tatil yapmış durumda.

Konaklama fiyatları normal

Diğer yandan ankete katılan turistlerin yüzde 73’ü sunulan konaklama fiyatlarının normal olduğunu belirtirken yüzde 20’si de pahalı buluyor. Tur ve alışveriş fiyatlarını normal bulanların oranları ise sırasıyla yüzde 60 ve yüzde 54 olarak ortaya çıkarken bu iki kategoride fiyatları pahalı bulanların oranlar ise yüzde 35’ler dolayında.

Herşey dahilden memnunlar

Öte yandan turistlerin geneli sunulan her şey dahil sisteminden memnun kaldıklarını belirtirken tatminkar seviyede hizmet alabildik diyenlerin oranı yüzde 87 dolaylarında. Hiç tatmin olmayanlar ise yüzde 3 dolayında kaldı.

Gelir durumu

Anket sonuçlarına göre Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçilerin gelir dağılımlarında BDT pazarları ile Avrupa pazarları arasında önemli bir farklılık göze çarpıyor. Buna göre BDT’den gelenlerin yüzde 70’inin yıllık geliri 0-12 bin avro arasında yer alırken, bu durum Avrupa pazarlarında yüzde 25 ila 40 arasında değişiyor. Diğer yandan Doğu Avrupa pazarlarından gelenlerdeki eğilim de BDT ile paralellik gösteriyor.

Yüksek gelir grubundan en fazla turist yer alan ülke ise İngiltere, İskandinavya ve Fransa olarak göze çarpıyor.

AKTOB’dan teşekkür

Sururi Çorabatır- Akın Aksu

AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır yemek ve sunum sonrasında araştırmaya katkıda bulunan Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Akın Aksu’ya ve ICF Airports Antalya Havalimanı YK Üyeri Yaşar Döngel’e birer teşekkür plaketi verdi.

Sururi Çorabatır- Yaşar Döngel

Döngel: Desteğe ihtiyaç var

ICF Airports Antalya Havalimanı YK Üyeri Yaşar Döngel, yaptığı açıklamada, turizmde ileriyi görmek için böyle çalışmalara ihtiyaç olduğunu dile getirirken, bu projelere de mali açıdan desteğin artırılması, bu yola çıkanların ve destek verenlerin yalnız bırakılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Tatil yerini kadınlar seçiyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000